Sinuzita sau nu?

25-08-2015
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Buna dimineata domnule doctor! Povestea fratelui meu suna cam asa: Totul a inceput in Decembrie cand a ametit foarte puternic, urmand perioade de stari de rau. A fost la oftamolog, neurolog si nu are nimic din acest punct de vedere. Nefiind sigur a facut un RMN unde i-a iesit o sinuzita maxilo-frontala veche. Dupa un timp a mers la un ORL-ist particular care de fiecare data cand se ducea ii dadea alt diagnostic ajungand totusi la sinuzita (fara a se baza pe ceva recent - doar pe RMN-ul facut in aptilie, el mergand la ea in iulie). Simptimatologia consta in :
Pocnituri la nas in zona sinusurilor, in lateralele capului zi presiune puternica in urechi. Ieri a facut febra si a avut dureri in gat. Tin sa precizez ca a fost inrernat 5 zile si avand tratament intravenos cu antibotic plus 10 pastile acasa. Ia dat betabioptal pocaturi oftalmice sa bage in nas. El are tot aceleasi simptome doctorita spunand ca s-a ameliorat (pe ce baza nu stiu). Ea a facut radiografie SAF si nici macar nu i-a dat-o. Ce poate avea? Spune ca il doare capul foarte tare si aude pocnituri. Plus de asta Leucocitele i-au iesit la analize cu peste 3000. Bilirubina marita la fel si enzimea inimii. Nimeni nu ii poate da un diagnostic. Am fost la Tg Murest la Gastro i s-a dat tratament si i-a ramas diagnosticul de Sindrom Gilbert.
3 comentarii
0
25-08-2015, ora 10:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta sunt cateva probleme care Dvs le puneti la gramada si de aici si problemele cu tratamentul
1 durerile de cap cel mai probabil sunt de la circulatie proasta cerebrala
si aici trebuie intervenit cu tratament vasodilatator
2. sinuzita cel mai frecvent are ca si cauza.. infectiile dentare
aici trebuei facut consult si la stomatolog cu radiografiii la rtadacina dintilor de sus de sub sinus
0
25-08-2015, ora 12:17
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Multumesc domnule doctor pentru raspuns! La ce doctor ar trebui sa mearga pentru o investigatie a circulatiei cerebrale? La neurolog? Multumesc inca o data pentru promptitudinea dvs.!
0
25-08-2015, ora 21:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. la neurologie in primul rand
dar daca probema de circulatie este din cauza kg..in plus si alimentatiei incorectese fac investigatii si la gastrologie, nutritionist...cardiolog.s..a
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita la copii - medicii pot identifica mai bine copiii care au nevoie de antibiotic
  • Care este cel mai eficient tratament pentru sinuzita acută la copil? (studiu)
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •