Sinuzita post rest radicular

31-01-2012
MarianAZ
Nu este medic/terapeut
MarianAZ
Va salut.

Acum 4 luni de zile am facut o extractie a unui molar superior drept, iar in urma extractiei m-am simtit foarte rau.Am revenit dupa cateva zile la medicul stomatolog care a efectuat extractia, descoperind bineinteles ca a ramas o bucata buna din masea pe care a extras-o, a curatat alveola iar eu am plecat acasa, putin suparat ca a uitat acel rest acolo, dar bucuros ca am scapat.

Dupa cateva saptamani a inceput sa ma doara capul, si sa am secretii galbene foarte urat mirositoare, pe nas dar in special post nazale.Secretiile post-nazale erau groaznice, ma deranjau zi si noapte, mai ales din cauza mirosului.

Dupa 4 luni, locul de unde a fost extrasa maseaua nu s-a inchis deloc, daca apasam cu 2 degete sub ochi, in dreptul sinusului, simteam o durere ascutita.Era clar ca am facut o sinuzita odontogena, asa ca ieri am fost si mi-am facut o radiografie panoramica(OPT).

La radiografie se vede clar, un rest radicular mare, asezat transversal in sinusul maxilar drept.Astazi am fost la un chirurg OMF care mi-a scos acel rest si m-a cusut.Problema mea e urmatoarea : O sa am nevoie de tratament pentru sinuzita(punctii, medicamente) sau daca restul radicular care a provocat-o a fost scos iar sinusul a fost curatat de chirurgul OMF sinuzita o sa dipara de la sine? Va multumesc.
2 comentarii
0
31-01-2012, ora 17:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este necesar un antibviotic si punctii sinusale.. pentru a curata sinusul maxilar
in caz ca nu se vindeca sinuzita.. ajungi la operatie pe sinusul maxilar...
0
31-01-2012, ora 19:57
MarianAZ
Nu este medic/terapeut
MarianAZ
Antibiotic i-au deja, Amoxicilina.Deci nu exista alta solutie in afara de punctii...nu sunt foarte atras sa le fac, multi oameni si doctori sunt de parere ca punctiile sunt istorie, dar daca trebuie...Operatia ar fi ultimul lucru pe care l-as face.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.