Sinuzita maxilara stânga, etmoidala

10-02-2016
daisyx
Nu este medic/terapeut
daisyx
Buna seara,
Am făcut un RMN deoarece după o răceala/gripa aveam dureri de frunte in partea stânga si ceafa strângă si undeva in mijlocul capului tot pe partea stânga, ameţeala si cumva dezorientare.
Rezultatul RMN suna astfel:
- Aspect cerebral normal
- Hipersemnal T2 la nivelul recesului inferior sinus maxilar stâng, celule etmoidale si dentar
- Deviaţie laterala stânga sept nazal
- Sinuzita maxilara stânga, etmoidala
- inflamaţie dentară

De la medicul de familie am primit Eficef 200 una la 12 ore.
Puteţi va rog frumos sa ma lămuriri ce ar trebui sa fac in continuare, ce fel de investigaţii ?
Menţionez ca in partea stânga sus am trei implanturi dentare făcute in Octombrie 2013. Atat ca pe mine nu ma doare in partea de sus a maxilarului ci undeva sub falca stânga am simţit ceva atât ca medicul de familie a zis ca probabil acolo e un ganglion limfatic inflamat.
Mulţumesc,
-
2 comentarii
0
11-02-2016, ora 08:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e complicat...
1. Logic medicul de familie NU avea dreptul sa dea tratament pentru asa ceva si trebuea sa te trimita la ORL si la Maxilo-facial
2 parerea personala este ca unul din implant a ajuns in sinus.. sa infectat si acum ai ceva complicatii de la el
ar fi bine sa nu fie asa.. dar la RMN scrie clar si romaneste
asa ca mergi al Medicul care a pus implantul sa faca radiogarfii la radacina dintilor sus sub sinus si sa vada implanturile sau poate alt dinte are probleme la radacina.
de acol o sa stii sau face rezectie apicala sau te trimite la ORL sau la maxilo-facial
0
14-02-2016, ora 11:39
daisyx
Nu este medic/terapeut
daisyx
Am fost la dentist, totul e ok, gingia un pic inflamata si voi face o igienizare săptămana următoare. Mi-a făcut o panoramica si odată cu igienizarea o sa îmi facă si un CT ca sa verifice mai bine, eu însă nu as vrea sa ma iradiez din nou. De patru zile iau Eficef de 200 mg la 12 ore dar dimineaţa când ma scol tot ma doare fruntea si fata parca e amorţită. Cred ca tb sa merg si la ORL sau la maxilo-faciala, ce diferenţa e între cele doua specialităţi, unde ar fi bine sa merg?
Pe net am citit ca sinuzita nu trece asa cu antibiotice ci cu puncţii etc.😬
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.