Sinuzita maxilara stanga

06-11-2009
GeorgianaR
Nu este medic/terapeut
GeorgianaR
Buna seara. In urma cu 2 luni am inceput sa am dureri de cap, nu foarte rau dar existau, scurgeri nazale purulente si urat mirositoare si atunci m-am gandit ca s-ar putea sa am sinuzita, insa nu stiam de care. M-am dus la un control Orl, in urma caruia doctorul mi-a dat sa fac o radiografie. Rezultatul a fost : opacifierea neomogena, de intensitate medie, sinus maxilar stang. Doctorul mi-a dat sa iau timp de 5 zile un antibiotic si un spary nazal si mi-a spus sa ma prezint a doua zi la spital sa imi faca punctii. Imediat m-am prezentat la doctorita mea care m-a sfatuit sa fac tratamentul si sa ma prezint si la un alt doctor.
Dupa ce am luat tratamentul mi-am facut o programare si la dentist, astfel ca mi-am facut si extractia maselei care se afla pe sinusul stang {sper ca am scris bine }cel cu problema. Pot sa spun ca de atunci nu am mai avut asa dureri de cap, insa la schimbarea de vreme a inceput sa mai imi curga nasul, nu atat de des.Credeam ca am scapat, dar ca sa fiu mai sigura ieri am fost la o noua consultatie la un alt doctor. El mi-a recomandat tot punctii, pt ca citez "puroiul pare sa fie de mai mult timp " si atunci numai asa pot sa scap de sinuzita.
Eu sunt un pic nelamurita, am tot citit pe diverse forum-uri si cei mai multi, care au facut punctii, au spus ca nu le-a facut nici un bine. Unii spun ca dor punctiile. Este adevarat? In ce consta aceste punctii ? Doctorul mi-a spus ca nu o sa doara pt ca o sa mi se faca anestezie. Mi-a spus ca vrea sa stau timp de 1 saptamana in spital...asta inseamna ca in fiecare zi o sa mi se faca punctii ?
Am observat ca multi au folosit tratamente naturiste, credeti ca ar trebui sa incerc si eu mai intai un astfel de tratament si in cazul in care nu e nici un rezultat sa imi fac punctii?
Eu am luat acum vreo 3 luni timp de 1 luna. pt ca tot imi curgea nasul des si aveam un miros neplacut, picaturi de carpen intr-o cana cu apa dimineata si cocaz negru seara, insa nu am avut nici un rezultat. Am facut acest tratament pt ca am vrut sa previn aparitia sinuzitei.
Eu sunt programata sa merg de luni la spital si nu prea stiu ce sa fac. Doctorul ar fi cel mai bun de la noi din Brasov, asa mi-a zis doctorita de fam. Intradevar as putea spune ca e de incredere, pt ca mi-a zis ca ar fi putut sa scape de mine usor dandu-mi niste antibiotice si un spary nazal, dar nu asa voi scapa de sinuzita.
Mi-a spus ca prima data imi va face punctii, apoi dupa ce se curata sinusul o sa imi bage un tratament (antibiotic) direct in sinus si plus ca o sa iau si tratament cat o sa stau in spital.
Eu as dori sa stiu daca ar trebui sa incerc mai intai un tratament naturist sau sa fac direct punctii ?
Si este adevarat ca, daca faci punctii sinuzita reapare?
Va multumesc din tot sufletul. Multa sanatate la toata lumea.
Astept raspuns daca se poate pana luni.
PS: Imi cer scuze daca am facut ceva greseli. Sper sa nu supar pe nimeni.
11 comentarii
0
06-11-2009, ora 19:31
GeorgianaR
Nu este medic/terapeut
GeorgianaR
Am uitat sa va spun ca doctorul s-a uitat pe radiografia pe care am facut-o acum 2 luni si m-a consultat, mi-a bagat un instrument pe nas si a scos mucoasa care era de fapt puroi si astfel mi-a zis ca doar prin punctii o sa scap de sinuzita.
Credeti ca ar trebui sa fac mai intai o noua radiografie, inainte de a-mi face punctiile ?
0
07-11-2009, ora 13:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o sinuzita odontogena( legata de infectia radacinei dentare) este foarte greu de tratat fiindca este afectat osul.
exista 2 cai corecte.
1. daca aveti fistula, Gaura care leaga cavitatea bucala( prin locul unde a fost radacina dintelui.. cu sinusul maxilar) si aceasta fistula este deschiosa. ( cand suflati nasul puternic.. ese aer prin locul radacinii).
acest fel de sinuzita se trataeaza la Maxilo- facial... prin operatie.. ca sa se inchida acea gaura!
2. daca nu exista acea fistula.. si infectiea este numai in sinus.. atunci DA.. este nevoie de punctii 5-7-10.
zilnic.. ca sa se elimine acel puroi.. si sa se introduca medicatie local.
trebue facut acest tratament obligatoriu..
numai cu antibiotice fara punctii doar se stopeaza pe un timp infectia si peurma revine.
si asa.. la 1 din 10.. si punctiile nu sunt eficiente si sa ajunge la interventie chirurgicala pe sinusul maxilar!

pentru Toti.
Atentie la Cariile masesilor de sus.. de sub sinusuri!
tratate la timp si corect.. ori inlaturat dintele la timp.. pana nu seinfecteaza radacina si osul maxilar!
0
07-11-2009, ora 14:10
GeorgianaR
Nu este medic/terapeut
GeorgianaR
Buna ziua. Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Intradevar maseaua mea avea o radacina ce avea la capat o punga cu puroi, chiar am intrebat stomatologul sa fiu sigura ca din cauza asta am sinuzita. O sa ma duc luni sa ma internez ca sa mi se faca punctiile, sper sa scap dupa aceea.
E un sfat bun sa mergeti la stomatolog din timp indiferent ca vi se pare ca aveti dantura ok, eu am patit tot asa la o masea care parea sa fie buna pe dinafara, dar inauntru era cariata. De fapt eu vazusem o mica dunga neagra, am crezut ca e un inceput de carie sau piatra, si i-am zis stomatologului sa mi-o curete sa nu se faca mai mare si cand colo ea era pe dinauntru. Mergeti pt orice lucru mic, ca nu se stie ce se poate ascunde.
As dori sa mai stiu cam ce se intampla in timp ce mi se fac punctiile ? Am citit ca ti-ar curge sange foarte mult si in timpul lor si dupa...este adevarat?
Va multumesc inca o data. Multa sanatate.
0
08-11-2009, ora 10:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde foarte mult de constitutia ta anatomica( grosimea osului).. la fel depinde si de mana medicului.. nu e niciodata la fel de la caz la caz!
nu te mai gandi la asta. nu ajuta cu nimic sa iti faci teama si sa fii tensionata.
relaxeazate si accepta lucrurile asa cum sunt!
0
08-11-2009, ora 14:53
GeorgianaR
Nu este medic/terapeut
GeorgianaR
Buna ziua. Va multumesc pt raspunsul atat de rapid. stiu ca trebuie sa fiu relaxata si sa nu ma mai gandesc atat, dar imi imaginez ca este cam greu sa imi patrunda un ac prin os...inca nu ma pot obisnui cu gandul.dar de acum o sa incerc sa fiu mai relaxata si sa fac cu totul altceva.
O zi buna tuturor. Multa sanatate.
0
19-11-2009, ora 11:49
GeorgianaR
Nu este medic/terapeut
GeorgianaR
Buna ziua. Iata ca am revenit, dupa o sapt in care am stat in spital. Ce pot sa spun decat ca am avut un mare noroc, am scapat foarte usor de sinuzita chiar dupa 3 punctii, bineinteles ca a contat foarte mult si experienta doctorului care a fost unul foarte bun. Acum mai merg periodic la control, mai ales ca mi-a scos si un polip, insa acum imi e bine si ii multumesc lui Dumnezeu.Tot ce conteaza este sa depistezi la timp si sa nu lasi sa treaca timpul daca ai vreo suspiciune, altfel se poate agrava. O zi buna tuturor. Sanatate.
0
30-01-2010, ora 19:50
Iulian 26
Nu este medic/terapeut
Iulian 26
buna seara!
am o sinuzita pe maxilarul stang, de o zi am facut punctie pe partea stanga.vreau sa stiu daca scap doar cu una sau daca pe viitor mai am probleme si daca da care ar fi acelea?help me!
0
31-01-2010, ora 19:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde cat de veche este problema !
nu e nici la un pacient la fel..
totuil tine de imunitatea TA.. de starea septului nazal si a cornetelor !
0
02-02-2010, ora 17:06
Iulian 26
Nu este medic/terapeut
Iulian 26
este de aprape o saptamana. mi-s-a spus ca o sa racesc foarte des, dar doar atat ? mi-e teama sa nu se mai stranga puroi acolo.
va multumesc
0
23-06-2010, ora 00:14
veronica_hirlea
Nu este medic/terapeut
veronica_hirlea
In urma unei extractii de masea de pe maxilarul superior partea stanga, la doua saptamani am inceput sa am dureri mari de cap, am facut o radiografie la sinusuri si mi s-a spus ca nu am nici o problema cu totu ca avem o scurgere albicioasa din locul extractiei. Am ajuns la O.R.L. cu acea radiografie si mi s-a spus ca trebuie sa fac punctie de unde mi-a iesit puroi de culoare verde-galbuie cu un miros foarte urat spunandu-mi doctorul ca eram la un pas de Septicemie. De la tratamentul care sa pus in nas dupa punctie am facut o alergie. S-a facut si a doua punctie si doctorul mi-a zis ca este bine si mi-a dat sa urmez un tratament cu Augumentin. Dupa patru-cinci zile, a inceput sa apara un miros urat in nas, scurgeri de puroi din gingie si pe gat. Am ajuns sa fac inca doua punctii neitrerupand tratamentul cu Augumentin. Dupa inca cinci zile, iar mi-a aparut acel miros si scurgeri de puroi dandu-mi de la spital trimitere la Iasi de urgenta. In urma consultatiei, mi s-a schimbat tratamentul cu: Klacid, sprai nazal Marimer timp de 7 zile si o programare pentru operatie. In urma acestui tratament, m-am simtit bine disparindu-mi mirosul si scurgerile si inchizadu-se orificiul format in urma extractiei. Prezentandu-ma dinnou la Iasi in urma programarii vazand o noua radiografie pe care aparea o mucoasa la care doctorul spunea ca trebuie eliminata deoarece poate da dinnou in puroi prezentandu-mi totodata si dezavantajele eliminarii acelei mucoase(o sensibiltate ridicata la frig), fapt pentru care am amanat intervantia cautand un alt remediu. Dupa 19 zile mi-a reaparut mirosul in nas reluand tratamentul inca 5 zile care m-a ajutat dar nu stiu pentru cat timp. Ce as putea sa fac pentru a ocoli interventia chirurgicala, si ce parere aveti despre medicamentul naturist "Cordiceps" si daca ma poate ajuta si cum pot intra in posesia lui.
Va rog sa ma ajutati cat mai curand!
Astept raspuns -*
Multumesc anticipat
P.S. scuze pentru greselile gramaticale!


(*modificat de admin)
0
05-05-2011, ora 02:03
mihai1111
Nu este medic/terapeut
mihai1111
chestia cu punctiile e o prostie. asta nu face decat sa manance banii oamenilor si sa ii faca sa sufere. exista o metoda mult mai usoara si deloc dureroasa care se numeste AEROSOL!!! eu am avut sinuzita la maxilarul stang si doctorii din italia m-au ajutat sa scap de ea fara ace si bani aruncati aiurea pe geam. va dau un exemplu: pt a putea scapa cat de cat de sinuzita ( in romania ), este nevoie de aprox 10 punctii a cate 100 lei fiecare... asta inseamna 1000 lei ( 250 euro ), pe cand in italia toata "afacerea" costa 80 de euro ( asta incluzand medicamentele pt aerosol si aparatul ). pt intrebari ma puteti contacta -*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: