Sinuzita maxilara dreapta

13-07-2008
andreea_33
Nu este medic/terapeut
andreea_33
Buna ziua!

Va rog frumos, am aflat de curand ca am o sinuzita maxilara dreapta si am nevoie macar de un sfat despre ce sa fac mai departe. Acum 3 saptamani, dupa ce am stat mai multe ore foarte aproape de un ventilator situat pe partea dreapta, m-am trezit cu o scurgere nazala purulenta, o durere pe partea dreapta a maxilarului si in jos spre gat si cu o temperatura mica, de 37, 2 grade C. M-am dus la Panduri, unde mi s-a spus ca aveam rinita muco-purulenta. Dupa ce am urmat tratamentul de 5 zile cu amoxicilina, paracetamol sinus, biorinil spray, ketonal si aerius, de-abia in cea de-a cincea zi s-a oprit scurgerea purulenta. Eu as mai fi dorit sa urmez tratamentul, dar doctorita care m-a consultat a zis ca era suficient, si daca revine secretia purulenta sa revin pentru o radiografie. Inevitabilul, evident, s-a produs, si dupa 2 saptamani am revenit cu secretia purulenta si mirosul neplacut, dar din fericire nu aveam nici dureri de cap, nici febra. Am facut o radiografie, unde s-a dovedit ca aveam sinuzita maxilara dreapta, insa si obstructie a canalului, cu alte cuvinte, puroiul nu putea sa iasa. Doctorita mi-a spus ca trebuie sa fac punctii si astfel, pana in prezent am facut deja doua. Ca medicamente mi-a dat sinupret si ca antibiotic ciprinol (ciprofloxacina). Problema este ca desi reusesc sa elimin puroiul, nara dreapta tot timpul mi se pare infundata si am impresia ca tot se strange acolo puroi, deoarece mereu il elimin.
Va rog sa imi spuneti, este normal sa am aceste reactii dupa doua punctii? Ar trebui oare sa ajung la operatie ca sa scap de puroi? Pur si simplu, am impresia ca antibioticul nu are nici un efect. sau este o infectie foarte puternica. Sa cer o analiza a secretiei purulente ca sa vad din ce microbi este constituita si poate astfel o sa vedem si la ce antibiotic cedeaza?

Va multumesc.
80 comentarii 12 3 Înainte ›
0
13-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua!
DA, este indicata o secretie nazala +antibiograma. deasemenea asi recomanda un consult la stomato, deseori o problema la radacina unui dinte care are esirea insinun poate mentine aceasta sinuzita.
Punctiile terbuesc facute zilnic. Acasa. inhlatii si spalaturi nazale pentru a usura drenajul din sinus.
Ce medicatie introduce in sinus?
1
13-07-2008, ora 00:00
andreea_33
Nu este medic/terapeut
andreea_33
Va multumesc din suflet pentru raspunsul dumneavoastra asa de rapid si pentru sfaturi.
Pentru punctie m-au pus sa cumpar ca antibiotic un flacon Axetine. La prima punctie au folosit jumatate de flacon, iar la a doua ce a mai ramas. De asemenea, mi-au spus ca antibioticul nu rezista mai mult de 24 h, deci maine cand ma duc din nou la control, cred ca va mai trebui sa cumpar un flacon. In rest, nu stiu care este "serul minune" cu care imi fac spalaturile.
Oricum, inainte de a mai lua vreun antibiotic pe cale orala, am sa-i rog sa imi faca antibiograma ca sa fiu si eu sigura ce antibiotic este cel mai indicat in cazul meu. Sincera sa fiu, m-a mirat chiar ca nu mi s-a facut aceasta analiza necesara...
0
13-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din literatura medicala si statistica se cunoaste flora patogena care predomina in sinus. O secretie nazala +antibiograma dureaza de la3 la 5 zile, uneori nu este rational sa asteptam.
Vezi daca este implicata o masea in cauza sinuzitei si in caz ca DA
trebue extrasa si adaugat la tratament Gentamicina de 80 mg la 12 ore.
In caz ca nu sunt probleme dentare. medicul ORL o sa decida cate punctii trebue facute si cum sa decurga tratamentul.
Astept vesti
0
14-07-2008, ora 00:00
andreea_33
Nu este medic/terapeut
andreea_33
Am o veste buna! Am fost azi la stomatologie pentru un control, din care a rezultat ca nu am nici o problema, nici infectie la vreo masea si nici o carie. Prin urmare, cred ca pana la urma totul s-a intamplat din cauza ventilatorului si a curentului de aer rece care a batut chiar in partea dreapta a fetei.
Azi am facut si a treia punctie, iar maine ma duc sa o fac pe a patra, cand o sa asiste si un medic chirurg, pentru a vedea cum se comporta infectia dupa tratament. Astazi, de exemplu, chiar m-am mirat sa vad ca in timpul punctiei a curs foarte putin sange si puroi, in rest numai ser fiziologic curat. Poate ca e spre vindecare. oricum, daca infectia nu trece asa usor, dna doctor mi-a recomandat sa fac injectii cu antibiotic. Mi-a mai spus ca ciprinolul face parte din ultima generatie de antibiotice (a treia), deci acopera un spectru larg de actiune impotriva infectiilor. Cred ca o sa-si faca efectul, dar va trebui sa ma inarmez cu rabdare si... desi ma scot din minti punctiile (!!!), voi strange din dinti si voi face cat este nevoie...
Va multumesc mult pentru sfaturi. Va voi tine la curent cu evolutia bolii.
0
14-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA vestile sunt bune.
am toata increderea ca sinuzita merge spre vindecare.
Pana vineri o sa fiti ok.
Mai vorbim
0
14-04-2009, ora 12:35
elyzelaura
Nu este medic/terapeut
elyzelaura
Buna ziua!

Am facut si eu ieri punctie pentru sinuzita maxilara stanga si mi-a spus ca nu mai trebuie sa o repet pentru ca nu am eliminat puroi ci doar mucus...Mi-a pus acolo Gentamicina si mi-a facut injectie cu Duprofos.credeti ca e ok.ieri toata ziua am suflat numai sange si azi ceva deschis la culoare si putin gelatinos.credeti ca am scapat doar cu atat!?
0
01-01-2010, ora 18:17
odutzu
Nu este medic/terapeut
odutzu
Buna ziua! Doresc sa aflu si eu daca se poate cam cat se poate rezista q o sinuzita maxilara netratata(aproximativ}?
0
02-01-2010, ora 11:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
elyzelaura
Atat timp cat nu sa gasiit puroi in sinus.. est suficient acest tratament.
ami faceti inhalatii si spalaturi nazale.. ca sa eliminati toate secretiile.

Odutzu..
intrebarea este grea.
totul depinde de forma sinuzitei
daca у una congestiva.. fara puroi. puteti sta cu ea mult.. pana se supureaza.. apare puroi care dezolva osul si duce la ceva complicxatii orbitale sau intracraniene.
dara daca у deja o sinuzita purulenta.. care secreta mult puriou mirositor urat...
.. poti sa te astepti la compicatii si in 2 -3 saptamani!!!
0
04-01-2010, ora 15:19
odutzu
Nu este medic/terapeut
odutzu
va multumesc domnule doctor...si nu, sinuzita nu este purulenta
0
19-05-2010, ora 11:38
strumfy25
Nu este medic/terapeut
strumfy25
Buna ziua,
Ma numesc Andreea am 25ani, de vreo 10 ani ma confrunt cu dureri intense de cap in zona frontala, aprox de 2 ori pe saptamana iar uneori sunt si sub forma unor migrene, cu voma si nu pot manaca nimic toata ziua.Ieri am facut un CT si mi-a descoperit sinuzita cronica maxilara in partea stanga, cu ale cuvinte am pungi de puroi in zona sinusilor maxilar stanga si frontal in ambele parti plus in zona cervicala.Reactia doctorului a fost ceva de genul:"creerul e curat macar".Mi-au fost recomandate sa fac cat mai urgent punctii.
Intrebarea mea ar fi daca asta este singura solutie si cat de dureroasa este?se fac sub anestezie?
Multumesc
0
19-05-2010, ora 12:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
normal ca toate manevrele dureroase se fac cu anestezie..
Trebuie sa mergi la ORL.. sa vezi daca iti face ambulator, fara internare.. sau trebuie sa te internezi. depinde de medic.
Trebuie sa mergi si la Stomatolog.. sa vezi daca acea sinuzita NU are legatura cu radacina unui dinte de sus pe stanga.
0
19-05-2010, ora 12:46
strumfy25
Nu este medic/terapeut
strumfy25
Pe partea stanga sus am in gingie un molar care nu a iesit la varsta la care trebuia sa iasa, iar cel de lapte s-a cariat si l-am scos, am facut o radiografie si mi s-a zis ca trebuie si acesta scos, bineinteles cu operatie caci el este in gingie.Acum stiu sigur ca are legatura.
Mai am o intrebare in ceea ce priveste aceasta infectie, cu urechea de pe partea stanga nu aud la fel de bine ca si cu cealalta, precizez ca acest lucru s-a agravat in timp, un medic acum ceva ani mi-a zis ca trompa lui eustachio ar fi infundata, lucru care acum in urma CT-ului tin sa cred ca este adevarat...
O data rezolvata aceasta sinuzita cu punctii plus extirparea molarului se vor rezolva toate?In Pitesti imi puteti recomanda un medic ORL bun pt toate aceste investigatii?
Multumesc
0
19-05-2010, ora 13:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca tot ai de facut si interventii la masea.. e mai bine sa te internezi la o clinica de MAXILO- FACIAL.
acol o sa rezolve prin 1 singura interventie ambele probleme.
0
19-05-2010, ora 17:24
elyzelaura
Nu este medic/terapeut
elyzelaura
Buna ziua,

Se pare ca la un an dupa ce am facut punctie pentru sinuzita maxilara de pe partea stanga incepe sa se instaleze si cea de pe partea dreapta.nu as dori sa fac iarasi punctie pentru ca am trecut prin chinuri groaznice.nu exista cumva alt remediu? de vreo 2 saptamani am nasul infundat in permanenta si sunt dependenta de olynth.

multumesc anticipat
0
19-05-2010, ora 22:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa elimini cauzele care duc la sinuzita.
Deviatie de sept., respiratia nazala proasta. imunitate scazuta..s.a
0
28-05-2010, ora 10:22
strumfy25
Nu este medic/terapeut
strumfy25
Buna ziua, am facut 3 serii de punctii si mi-a dat tratament cu paracetamol sinus, rinonef, tavipec si nu in cele din urma avelox care dupa cum vad este f puternic, am luat prima pastila azi dimineata, pe stomacul gol asa cum mi-a zis doctorul si la numai 20 min m-au luat niste calduri si am vomitat.Intrebarea mea este ce e de facut in cazul asta?
multumesc
0
28-05-2010, ora 11:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
avelox.. trebuie luat dupa masa.. si cu un protector gastric ( redigest.. luat inainte de masa)
0
30-05-2010, ora 09:09
b.marina
Nu este medic/terapeut
b.marina
buna ziua,
o intrebare pentru dn. doctor Flueraru, in urma unei lovituri la cap, am facut un CT si mi s-a descoperit o sinuzita maxilara dreapta. momentan fac tratament pt cei doi dinti din fata la stomato datorita infectiei pe canal a acestora. nu am ajuns la ORL pt a rezolva problema intrucat rezultatul CT -ului e inca la medicul meu stomatolog.Ideea e ca nu am secretii purulente, dar am nasul infundat (nara dreapta) si reptir cu greutate, stranut, am inceput sa oscilez in nr de kg, ba chiar in ultima vreme tusesc. Mentionez ca de aproximativ 1 an am aceasta problema cu stranutul si nasul infundat, dar in urma investigatiei ORL mi s-a dat diagnosticul de rinita alergica si am luat claritine, paracetamol sinus si mai multe tipuri de picaturi: Vibrocil, Afrin, Bioparox, Bixtonim, amoxacilina 500 mg drept antibiotic( nu stiu de ce) si infalatii cu menta si lavanda, iar rezultatul, situatia nu s-a ameliorat decat pe intervale scurte de timp(cateva ore maxim) si acum am ajuns in aceasta situatie. Va rog mult sa ma sfatuiti cum trebuie procedat, eventual daca stiti in medic la Iasi de unde sunt eu. trebuie mentionat si faptul ca am avut otita atat la urechea stanga cat si dreapta si am urmat tratament, dar asta a fost cand eram mica, cu toate ca inca mai apar unele probleme(mi se infunda cu cerumen urechile sau ma dor de la apa( la strand)). sau eventual daca puteti sa imi dati o consultatie potrivit sintomele si tratamentul adecvat.
Va multumesc frumos.
0
30-05-2010, ora 09:14
b.marina
Nu este medic/terapeut
b.marina
Imi cer scuze datorita greselilor de scriere, am tastat prea repde si nu am mai verificat textul. Mentionez ca secretiile nazale sunt transparente, nici macar nu se prezinta ca la o banala raceala, doar usor selatinoase, cu taote ca e mult spus, iar cand tusesc elimin un fel de gelatina, iar impropriu zis, cred datorita nasului.
0
30-05-2010, ora 20:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cunosc multi medici din Iasi.. eu fiind in Pascani si lucrand si la Iasi un timp.
Cat de complicat este sa ajungeti la Pascani cu Rezultatul de la CT ???
0
30-05-2010, ora 21:26
b.marina
Nu este medic/terapeut
b.marina
nu foarte complicat, dar mai comod este in Iasi; insa cum sanatatea e cea mai importanta, daca credeti dvs ca e mai bine pentru mine sa ajung la Pascani acolo merg. M-am saturat sa stranut si sa-mi curga nasul mereu. azi am luat claritine dimineata si vibrocil si mi-a fost mai bine, dar dupa 2-3 zile de "tratament" nu mai functioneaza:(.Va multumesc pt raspunsul promt:).
0
30-05-2010, ora 23:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aceste simptome sunt caracteristice unei rinite alergice. dar cred ca problema e mai comlexa, legat de acea sinuzita, de cornete si deviatie de sept.
0744196583.. pentru programare
0
31-05-2010, ora 07:18
b.marina
Nu este medic/terapeut
b.marina
multumesc mult am sa sun in aceasta dimineata.pot spune ca am recomandarea de la dvs.?
va tin la curent cu informatiile.O zi FRUMOASA!
0
31-05-2010, ora 07:36
b.marina
Nu este medic/terapeut
b.marina
Numarul e pt Pascani sau Iasi? legat de posibilitatea deviatiei de sept mentionez ca am avut ruptura de piramida nazala de 4 ori in intervalul a 5 ani.
0
31-05-2010, ora 11:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
banuiesc ca 4 traumatizme nazale sau soldat si cu comotii cerebrale.. ?
Trebuie sa fiti constienta ca fiecre traumatizm.. lasa sechele.. !!!
numarul de telefon este din Pascani ( personal)
0
31-05-2010, ora 12:31
elyzelaura
Nu este medic/terapeut
elyzelaura
multumesc foarte mult pentru raspuns domnule doctor.din pacate imunitatea mea este foarte scazuta de ani de zile si chiar nu stiu cum as putea sa o fac sa creasca.am incercat toate suplimentele posibile dar nu m-au ajutat la nimic

Imi doresc nespus sa scap de aceasta sinuzita pentru ca imi provoaca frecvent dureri de cap

o zi buna
0
31-05-2010, ora 15:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
elyzelaura
Ginseng 1fiola dimineta
Echiancee 2 tab la pranz 2 seara..
Sinupret 2 la 8 ore
totul 3 sapatamani
+
TRatament local..
Inhalatii
spalaturi nazale
aromoterapie
0
31-05-2010, ora 16:06
elyzelaura
Nu este medic/terapeut
elyzelaura
Multumesc foarte mult pentru sfaturi.

Aveti idee daca salinele artificiale sunt bune la ceva?
0
31-05-2010, ora 17:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde ce sare folosesc
0
01-06-2010, ora 09:35
elyzelaura
Nu este medic/terapeut
elyzelaura
imi puteti spune care ar fi cea buna, daca aveti idee, pentru a putea intreba la clinica?

Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
80 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: