Sinuzita maxilara cu dureri in ultima perioada...

12-01-2015
Stelian21
Nu este medic/terapeut
Stelian21
Buna. am o problema mai veche dar pe care am ignorat-o cu desavarsire. mai exact in Feb 2012 am facut un RMN unde s-au evidentiat mici acumulari fluide inchistate in portiunea inferioara a sinusului maxilar stang si la nivel de celule etmoidale posterioare pe partea stanga. de asemenea apare si hipoplaxia sinusului frontal paramedian dreapta. in ultima perioada am inceput sa am dureri la obrazul stang (maxilar inferior si superior)... ma supara cam toata partea. mentionez ca am si o mica deviatie de sept, respir foarte greu pe nas de la o rinita hipertrofica am caile respiratorii obstructionate, ca atare ma chinui sa respir acceptabil. e clar unde este problema dar as vrea sa va rog, ca sa nu cheltui aiurea banii, sa ma sfatuiti ce investigatii ar trebui sa urmez si daca este urgent de inceput un tratament?! multumesc anticipat.
3 comentarii
0
12-01-2015, ora 22:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice amanare a problemei duce la multi bani cheltuiti
cauza problemelor CRED ca este la radacina dintilor de sus de sub sinus
daca ai noroc.. simpla inlaturare a dintilor de sus cu probleme duce si la vindecarea sinuzitei
dar cel mai frecvent se ajunge la operatie pe sinus.. facuta la Maxilo-facial
asa ca urgent la stomatolog si ORL..sa vezi cat de grav a avansat problema
0
13-01-2015, ora 09:38
Stelian21
Nu este medic/terapeut
Stelian21
va multumesc pt raspunsul prompt. in principal ar trebui sa imi fac un film la dintii cu problema si o endoscopie la sinusuri sau considerati ca ar fi necesara repetarea rmn-lui?? in plus, credeti ca aceste probleme din msj anterior pot provoca / influenta astmul de care sunt suspectat? sanatate maxima!
0
15-01-2015, ora 19:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai medicul ORL..decide daca e casul de punctii sau de operatii
si daca are nevoie pentru confirmare de CT sau RMN
Despre ASTM.. am scris mult pe forum ca este rezultatul intoxicarii a organismului la persoane cu digestie proasta cand intestinul NU elimina toxinele si alergenii din corp peste care se suprapune alimentatia gresita cu produse alimentare Alergene
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul