Sinuzita maxilara

04-10-2015
dragandaniel
Nu este medic/terapeut
dragandaniel
Buna ziua.Am si eu o destul de mare problema.Am fost internat in spital la inceputul lunii septembrie 10 zile pentru tratarea unei sinuzite maxilare supurate.Acolo mi-a fost administrat cefort injectabil si metronidazol perfuzabil si mi-a fost facuta puctie o data.Dupa perioada de tratament si la observatiile medicului ORL nasul arata curat si acel puroi disparuse.Am fost ulterior sa refac radiografia si doctorul mi-a spus ca inca nu poate fi sigur deoarece radiografia se modifica mai greu si nu dupa o saptamana urmand sa revin la control peste o luna de la data ultimului control.
Problema acum este ca am racit din nou in gat si imi curge si nasul si secretia pe acea nara a revenit fiind accentuata mai ales dimineata.
Va rog sa ma ajutati.Se poate rezolva si altfel decat prin punctie?
Precizez ca un doctor mi-a recomandat cordyceps si serrapeptaza.
4 comentarii
0
04-10-2015, ora 18:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ma intereseaza
1. ce sa eliminat la punctie din sinus?
forma, culoarea, consistenta, mirosul... acelor secretii din sinus
2 ai infectii dentare la dintii de sus de sub sinus?
faci consult stomatologie si radografii la radacina dintilor de sus
0
05-10-2015, ora 02:10
dragandaniel
Nu este medic/terapeut
dragandaniel
Buna seara domnule doctor si va multumesc pentru interesul de care dati dovada.In urma punctiei s-a eliminat lichidul bagat si niste secretie galben verzuie ca o gelatina asa as putea sa o aseman dar nu intr-o cantitate foarte mare acesta banuiesc ca a fost motivul pentru care nu a mai fost repetata punctia.Cat despre miros nu am simtit unul suparator.Doar inainte de tratament simteam un miros urat pe acea nara mai ales daca lasam capul in jos.Am avut problema cu o masea pe acea parte o plomba care se deplasase si am fost sa o refac si mi-a aplicat medicul stomatolog tratament acolo.Precizez ca in spital doamna doctor de la ORL m-a trimis sa ma vada si un stomatolog din spital si acesta a zis ca am sinusurile joase pe gingie sau ceva de genul si mi-a mai spus ca in caz ca problema persista v-a trebui scoasa maseaua pentru a drena infectia desi la prima vedere nu parea ca aceea sa fie cauza durerea de la ea disparand odata cu schimbarea plombei.Precizez ca am avut pe gingia acelei masele o mica umflatura care a disparut odata cu tratamentul aplicat pentru plomba.Am facut si o radiografie panoramica la toti dintii daca aceasta ar putea ajuta.
0
05-10-2015, ora 19:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. acel dinte este cauza problemelor
puteti face o sinuzita odntogena care se trateaza numai chirurgcal la maxilo-facial
asa ca urgent rezolvati problema la radacina acele masele
0
06-10-2015, ora 11:21
dragandaniel
Nu este medic/terapeut
dragandaniel
Deci ar trebui sa merg la spital?Adica tratamentul necesita internare?Sau se poate face la orice stomatolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.