Sinuzita maxilalara purulenta

10-03-2011
DianaRuse
Nu este medic/terapeut
DianaRuse
Buna seara. In urma cu aprox. 3 luni am fost diagnostica cu sinuzita maxilara purulenta pe partea stanga in urma unei radiografii. Am luat timp de 5 zile injectabil ampicilina cu gentamicina, aerius, nasonex apoi alte 5 zile de azitromicina comprimate. Starea mea s-a ameliorat dar tin sa precizez ca in tot timpul acesta am folosit picaturi Olynth care imi diminuau senzatia de nas infundat si nu am mai urmat niciun tratament. Acum o saptamana am inceput sa stranut foarte des iar a doua zi am mers la medicul ORL. Mi-a facut bilet de internare, am urmat un tratament cu Cefort injectabil si aerosoli.. am facut si 3 punctii.. am mai folostit pana la ultima punctie Olynth, adica in urma cu 3 zile iar acum e groaznic. Nasul meu e tot infundat, dupa ultima punctie mi-a spus ca sunt mai bine, ca am eliminat puroiul si mi-a mai prescris Zinat, Nasonex si Aerius.. Intrebarea mea e urmatoare, senzatia de nas infundat e din cauza dependentei de picaturi sau nu am eliminat tot puroiul ?? Nu simt nicio ameliorare :(
5 comentarii
0
10-03-2011, ora 19:58
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna seara!

Ar fi bine sa faci inhalatii seara, inainte sa te bagi in pat. Solutie INHALANT de la farmacie, sau ceai de musetel..stai deasupra unui vas din care ies aburi, acoperita pe cap cu un prosop si inhalezi acei vapori. Inspiri pe nas, incet, apoi expiri pe gura. S-ar putea, dupa cateva minute, sa sufli foarte urat nasul, dar sa se elimine daca mai este ceva inauntru. Si asa afli daca mai ai puroi sau alta e cauza nasului infundat.
Mare grija la curent si aerul rece. Dupa inhalatii, direct in pat.
Multa sanatate!
0
10-03-2011, ora 20:40
DianaRuse
Nu este medic/terapeut
DianaRuse
fac inhalatii de 2 zile.. am mai eliminat puroi dar credeam ca a iesit tot la cele 3 punctii.. ambele nari imi sunt infundate, nu doar cea cu pricina.
0
10-03-2011, ora 22:27
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Incearca un masaj cu degetele aratator, de la baza narilor, pe orizontala, pana la jumatatea obrazului (spre ureche). Sunt niste puncte acolo, s-ar putea dureroase, care, o data masate, sa-ti desfunde nasul. Acelea sunt sinusurile. Daca practici frecvent acest masaj, te ajuta sa nu mai racesti. Asta nu inseamna sa umbli cu capul descoperit sau sa te speli pe cap si sa iesi afara.. Daca nu se desfunda, ar trebui sa mergi la medic.
Sper sa-ti fie de folos ce ti-am spus.
0
10-03-2011, ora 22:29
DianaRuse
Nu este medic/terapeut
DianaRuse
multumesc mult pt sfaturi, cred ca imi ramane si varianta sa fie de la masea.. ma duc maine sa fac un film sa fiu sigura ca nu fac tratament degeaba.
0
11-03-2011, ora 22:08
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna seara!

Nu cred ca de la masea ti se infunda ambele nari. Dar daca stii ca ai si probleme stomatologice, mergi si le rezolva. Toate sunt importante, nu trebuie neglijate. Cat mai repede rezolvate, ca sa fii sanatoasa!
Numai bine iti doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •