Sinuzita de 3 luni?

20-04-2015
rapsody
Nu este medic/terapeut
rapsody
Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un raspuns, am fost dignosticata cu sinuzita in urma controlului la ORL si a radiografiei saf, in urma carui diagnostic am facut tratament cu antibiotice, in doua randuri (ciprofloxacina si dalacin c) 12 zile in total, dexa cate o injectie-3 zile de doua ori, vibrocil, aerius. Dupa ce am terminat, iar dureri in crestetul capului, sub nas si intre ochi- fara scurgeri din nas. Am fost la alt doctor, mi-a facut rinoscopie, alt diagnostic: rinita hipertrofica, tratament cu Medrol 6 zile, Telfast 7 zile, Nasonex. A spus ca e pe fond alergic. Am terminat si acest tratament, am mai primit la controlul de dupa 7 zile o injectie cu Diprophos (posibil nevralgie Arnold). Problema e ca dupa toate aceste tratamente tot mai am usturimi pe sub nas si dureri de cap in varf-putin spre dreapta, cam in dreptul etmoidei. Ma lasa cat timp fac tratamentele si apoi reapar...
Nici un doctor nu mi-a indicat aerosoli, va rog sa-mi spuneti daca ar fi indicate si sedinte de aerosoli (am aparat) si ce medicamente sa pun, avand in vedere ca nu am nasul infundat si nu curge nimic- doar f. putin lichid apos. Ce sa mai fac? Deja ma afecteaza si psihic. Va multumesc!
1 comentarii
0
20-04-2015, ora 19:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca sa indic un tratament..inclusiv si aerosoli..
trebuei sa stiu ce aveti.. un diagnostic corect
din cele descrise NU cred ca este sinuzita purulenta
doar ingrosare a mucoasei sinusale si cauza durerilor nu este acesta sinuzita congestiva
ci cu totul alceva ( asta este si motivul ca nu a dat rezultat tratamentul)
1 obligatoriu consult stomatologie si radiografii la radacina dintilor de sus de sub sinus.. mai cu seama pe partea care doare mai tare
2 consult Oftalmologie
3 trimite rezulatul radiografiei SAF pe adresa mea pe hotmail sau scaneaza radiografia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •