eu - sinuzita acuta, ea - sinuzita maxilara

29-01-2014
Adryanmh
Nu este medic/terapeut
Adryanmh
Buna ziua,
Daca puteti sa ma ajutati si pe mine.cu o alta parere.Eu si cu prietena mea ne-am imbolnavit cam prin decembrie...de o simpla raceala.Au trecut saptamani fara sa ne treaca...Acu 2 saptamani am fost la ORL, am facut radiografie dupa ce ne-a diagnosticat cu o sinuzita acuta, eu am o sinuzita in partea frontala, prietena mea maxilara...Am luat direct injectabile (pentru ca a zis ca e destul de complicata), mi-a prescris Cefuroxima + Gentamicina.Apoi peste 4 zile a observat ca nu imi trece mi-a adaugat Metronidazol (in momentu acesta a inceput un pic sa ma lase nasul)...Am mai facut 3 zile cu aceste 3 antibiotice pana mi s-a facut rau, si apoi m-a trecut doar pe Cefort inca o saptamana injectabil. Fac de 14 zile injectabile, nasul imi este mult mai bine, dar cica inca mai am puroi foarte mult si ar dori sa incerce sa faca o punctie frontala...Nu inteleg de ce nu trece de la atatea antibiotice si mi-e frica sa nu trateze doar efectul si nu si cauza.Prietena mea a facut o punctie dupa 4-6 zile de gentamicina + cefuroxima, si acuma in continuare ia antibiotic injectabile si nu i-a trcut mai deloc.Pe langa acestea, ea a fost diagnosticata si cu polipi, amigdalite si deviatie de sept.
Va multumesc frumos,
Adrian

Ca si teste am facut doar Radiografie, probe de sange ( prima a iesit foarte prost, urmatoarele 2 bune...) si EKG.
Pe langa antibiotice ne-a mai dat ACC, Nurofen raceala si gripa, Protectis(parca se numea)si spray Muconazal
5 comentarii
0
29-01-2014, ora 08:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. NU am inteles care sunt simptomele
2 daca aveti radiografiile.. se pot scana si le trimiteti pe adresa mea personala pe Hotmail
3. daca intradevar este vorba NUmai de sinuzita complicata din cazua deviatiilor de sept, rinitelor.. cel mai corect este sa se faca O internare in clinica ORL.. unde medicul decide ce e mai bine de facut.. punctii, operatii
nu recomand punctii frontale in ambulator
4 NU ati spus daca cla punctia sinusului maxilar la prietena sa gasit puroi in sinus.. is daca avea miros fetid
uneori trebuei cautata cauza la radacina dentara de sus de sub sinus
0
14-02-2014, ora 16:03
1985051726
Nu este medic/terapeut
1985051726
Buna ziua,
Tatal meu, in varsta de 52 de ani a fost diagnosticat la inceputul acestei saptamani cu sinuzita maxilara dreapta. A facut doua punctii pana in acest moment, nu are dureri, nu a avut febra, nu s-a umflat obrazul sau alta parte a fetei, nu a avut ameteli, vedere dubla. De luni 10 feb de cand s-a internat la Ploiesti, face gentamicina si cefaloxina la 8 ore. Astazi l-ar fi prograt pentru operatie clasica de sinuzita, insa a cerut sa nu faca astazi si il mentin in spital pentru tratament si alta punctie luni.
In urma RMN rezultatul este: acumulari cu semnal fuid si parafluid, ce ocupa sinusul maxilar drept, cu extensie in semiseptul drept nazal prezentand o gadolinofie neomogena poliseptata cu arii in asemnal, ce se extinde la nivelul celulelor etmoidale si sinusului froontal de aceeasi parte. Concluzii: sinuzita cronica dreapta suprainfectata maxilara.

Imi puteti spune, va rog frumos, daca acest diagmostic este foarte complicat, daca necesita operatie urgenta si daca s-ar putea realiza prin chirurgie endoscopica rinosinuzala?
Va multumesc anticipat!
0
15-02-2014, ora 19:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pot sa va spun..doar faptul.. ca pacientul sa adresat foarte tarziu
ce a fost facut pana acum este corect
mediucl care a vazut nasul si radiografiile decede at de grav este si ce tratament se impune
trebuei ecluse INfectiile dentare de pe maxilar, sus, sub sinus...
daca sinuzita este din cauza infectiei dentare..se opereaza al Maxilo-facal.. unde se extrag si resturile dentare infectate si se inchide gaura de legatura dintre cavitatea bucala si sinusul maxilar
0
17-02-2014, ora 11:01
1985051726
Nu este medic/terapeut
1985051726
Va multumesc din suflet pentru raspuns.
Astazi a facut cea de-a treia punctie... s-a mai curatat maxilarul, insa in 4 zile nu s-a acumulat foarte mult puroi, ca primele 2 interventii. Poate respira corect, mirosii, ceea ce acum o saptamana nu putea, numai simte miros acela urat, specific.
Am putea face in continuare 2-3 punctii, timp in care sa rezolve problema dintilor si maselelor? Caci are intr-adevar foarte multe carii si masele netratate. Teama mea este sa nu inainteze infectia si sa apara complicatii, daca nu facem operatia acum.

Va multumesc anticipat!
0
17-02-2014, ora 19:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca intradevar cauza sunt acele carii de sus de sub sinus.. este bne sa ajungeti la Maxilo=facial..s sa faceti ce spun ei
NU se vndeca niciodata numi prn punctii
si simplul scos a dintilor acum NU e o solutie.. ramane osul care este deja distrus ( osteita)..si fiind faptul ca osul NU are vase sangvine.. antibioticul nu ajunge bine acolo
asa ca solutia corecta.. Operatia la Maxilo-facial
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •