rezectie apicala si sinuzita...

17-04-2013
mim_mim_mim
Nu este medic/terapeut
mim_mim_mim
Buna seara!Ma numesc Maria si cred ca am o problema legata de sinusuri.Pe 14 februarie anul acesta am avut o rezectie apicala la incisivul central 1-2, nu au fost probleme deloc cu operatia, totul a decurs bine.In primele zile 3 zile dupa operatie nu am mancat aproape nimic din cauza ca nu puteam, slabisem foarte tare si mai aveam si pe deasupra tratament cu augmentin de 1000mg(plus antiinflamatorul).Dupa ce am inceput sa mananc cat de cat a inceput sa ma deranjeze o mica durere de cap care era insotita de un fel de presiune la nivelul fruntii iar presiunea asta era deranjanta foarte tare(adica seara inainte sa adorm tineam mana pe frunte sa simt ca se diminueaza sa pot adormi).In a 5-a zi (postoperator) mi-a mai aparut langa ochi(la unghiul intern al ochiului) un fel de pata rosie putin umflata dar nu durea deloc, pe partea unde era si operatia;atunci m-am speriat si mai tare iar a doua zi am sunat-o pe doamna doctor stomatolog si i-am explicat insa am fost lamurita ca nu tine de operatie(si am fost si la control si la fel mi s-a explicat).In ziua in care mi s-au scos firele de la operatie am fost la spitalul clinic de urgenta pt ca ma simteam rau si de acolo mi s-a spus doar ca cel mai sigur a fost din cauza ca nu am mancat zilele alea si ca am putina lipsa de calciu iar ca sa fiu figura va trebui sa fac un SAF si analize.Analizele nu le-am mai facut pt ca de atunci starea mea a inceput sa fie mult mai buna; insa mai simt uneori presiunea aia la nivelul puntii nazale, mai inspre frunte, si uneori o senzatie de rece tot aproape de nas.Vroiam sa merg chiar astazi la un cabinet orl pentru un consult dar mi-e frica sa nu mi se faca endoscopie iar din cate stiu nu e bine sa fac mai mult de 2-3 radiografii pe an iar eu am facut deja una inainte de operatie, mai urmeaza una dupa cateva luni cand voi merge la control.E posibil sa am sinuzita sau e doar o mica raceala ?uneori mi se mai infunda si nasul dar nu se intampla foarte des.Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Va multumesc!
5 comentarii
0
17-04-2013, ora 07:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incisivul nu are legatura directa cu sinusurile
din simptome-reese la fel. nu este sinuzita
seamana co o anemie, hipotensiune.s.a
0
17-04-2013, ora 14:25
Vlad_I
Nu este medic/terapeut
Vlad_I
Buna ziua domnule doctor, de curand am fost trimis de catre doctorita de familie sa imi fac o radiografie a sinusurilor si mi s-a spus ca am un inceput de sinuzita(mi s-a spus ca nu este ceva ingrijorator).
Intrebarea mea este daca asi putea sa merg in continuare la sala, fac sport de cativa ani si asi dori sa stiu daca prin continuarea antrenamentelor mi se poate agrava starea de sanatate.
Mi-am facut aceasta radiografie deoarece in ultima vreme raceam foarte des iar doctorita de familia m-a indemant sa imi fac o radiografie a sinusurilor.
0
17-04-2013, ora 15:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca nu facinfebra...trebuie sa mergi la sala
nu consumi bauturi acidulate si fructe citrice
orice problema de nas, gat, urechi, interpretare radiografie saf...faci Numai la Orl
0
17-04-2013, ora 15:13
Vlad_I
Nu este medic/terapeut
Vlad_I
Febra nu am facut de loc doar au fost cateva zile in care m-a durut destul de tare capul(fruntea).
V-am intrebat daca asi mai putea continua cu efortul fizic deoarece azi am intrebat-o si pe doctorita de familia si mi-a spus ca ar fi bine sa renunt timp de 1 luna la antrenamente iar acum sunt destul de abatut deoarece tin foarte mult la conditia mea fizica.
0
17-04-2013, ora 17:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 numai un medic orl..dupa ce vede radiografia si nasul...o sa.ti spuna daca e sinuzita
personal cred ca Nu ai sinuzita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Rezecție apicală - ghidul pacientului (ce trebuie să știi)
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •