Sinuzita

18-12-2011
adinaoprea
Nu este medic/terapeut
adinaoprea
Buna seara!De trei ani fata mea in varsta de 16 ani se lupta cu o sinuzita.Primele simptome au aparut dupa ce am fost in USA in vacanta calatorind destul de mult cu avionul.In primavara acestui an a avut si o pneumonie, a fost internata la spitalul Grigore Alexandrescu.De atunci are crize(cu tuse, nas infundat) repetat cam la cateva luni si tot timpul i-am dat antibiotic cu recomandarile medicilor.Acum cateva zile am fost la doctorul Sarafoleanu si mi-a dat sa fac un CT care spune cam asa: Hipertrofie de tesut adenoid pe peretele posterior al cavumului.Minima ingrosare de mucoasa in celulele etmoidale, fara efect obstrucitv.Planseul osos al recesului alveolar al sinusurilor maxilare este integru.Sinusurile maxilare, sfenoidal, frontal normal aerate.Contact septoturbionar superior, bilateral(varianta anatmoica).Mica deviatie de spet catre stanga, cu contact cu cornetul inferior si mijlociu stanga, cu obstructia fosei nazale stangi la aceste niveluri.Fara alte elemente obstructive in fosele si meaturile nazale.Cavitati otomastoidiene libere.Concluzii:Minima sinuzita etmoidala;-obstructia fosei nazale stangi la nivelul ambelor cornete, desi creasta septala pare amputata posibil(post-operator).Dupa acest CT am revenit la consultatie la domnul doctor si mi-a spus ca este nevoie de o operatie cu laser(turbinoplastie laser).Vroiam sa va intreb ce este de facut in acest caz si daca este necesara aceasta operatie pentru fiica mea de 16 ani?Din cate am citit pe internet operatia nu o va scapa 100% de aceste simptome.

Multumesc.
1 comentarii
0
19-12-2011, ora 06:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. dupa rezultatul CT.. copilul NU are sinuzita ( acea minima etmoidita este din cauza ca nu a respirat bine pe nas)
asa ca e cazul sa cautati alte cauze a durerilor de cap ( apropo.. NU toate racelile se trateaza cu antibiotic. exista viroze, cu febra si rosu in gat.. care NU se trateaza cu antibiotic)
2.La CT apare ca copilul are vegetatii adenoide ( mai popular...polipii )
aceasta problema trebuiea rezolvata la varsta de 5-7.. maxim 11 ani.
3. acum NU prea aveti de ales
daca NU operati copilul.. acum il condamnati mai departe la diverse probleme ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •