Din septembrie tratez o sinuzita maxilara, cu diverse antibiotice

08-02-2011
AdrianaE
Nu este medic/terapeut
AdrianaE
Buna seara.Din septembrie tratez o sinuzita maxilara, cu diverse antibiotice, Avamys, picaturi, etc, fara rezultat.Mentionez ca in luna august am refacut o lucrare dentara superioara, dupa care au inceput stranuturi si rinoree apoasa (poate era o alergie de toamna), dupa inca o luna a inceput sa mi se infunde nasul, mi-a disparut mirosul.Am facut radiografii ale sinusurilor, ale maxilarului superior, diagnostic-sinuzita maxilara dreapta, si nici dr.orl-ist, nici dr.stomatolog nu au gasit cauza sau remediu.Nu am dureri. Am facut o tomografie si astazi am primit rezultatul.Pana vorbesc cu dr.orl-ist as dori sa-mi spuneti parerea dv. referitoare la diagnostic si daca trebuie operat asa cum sfatuiti in cele mai multe cazuri despre care am citit.Iata rezultatul: Acumulare fluida la nivelul sinusurilor maxilare cu zone hiperdense(sangerare) si la nivelul sinusului sfenoidal stg.Opacifierea sinusurilor etmoidale aproape in totalitate.In concluzie, pasinuzita cu singerare intramaxilara. Despre acest ultim lucru nu am auzit niciodata.Gandind ca nu am suferit niciodata de sinuzita, alergii, operatii, nu stiu de unde m-am procopsit cu aceasta "povara.
Cu multa consideratie si respect, astept un sfat.Va multumesc.
3 comentarii
0
08-02-2011, ora 15:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e destul de grav
mergeti al Maxilofacial sa confirme daca e de la acel dinte cu lucrare sau nu.
0
08-02-2011, ora 16:08
AdrianaE
Nu este medic/terapeut
AdrianaE
va multumesc pentru raspuns.Am fost cu radiografiile de la dinti la chiurgul maxilofacial si nu a putut sa-mi dea un raspuns: nici da, nici nu, pentru ca nu este puroi la nici un dinte.Daca s-ar rezolva sinuzita maxilara celelalte sinuzite mai trebuie operate?
0
09-02-2011, ora 18:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
personal.. fac drenajul sinusuli maxilar prin punctii sinusale si lasarea unui dren in sinus prin care se fac spalaturi a sinusului, oxigenoterapie si introducerea medicamentelor local.
in acest caz am avut rezultate pozitive cu vindecarea sinusului maxilar si cel etmoidal.
dar sinuzul Sfenoidal.. NU are legetura cu aceste sinusuri, , si trebuie abordat separat
in caz ca la maxilo facial NU sau pronuntat pentru chirurgie. INcercati tratamentul cu AEROSOLI.. punctii sinusale si o sa vedeti rezultatul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.