Sinuzita?

20-10-2013
davidv
Nu este medic/terapeut
davidv
Buna seara,

De un an de zile am o respiratie neplacuta. Am fost la diferiti medici, dar nu am rezolvat nimic.

Acum cateva zile am inceput sa-mi prepar apa calduta cu sare si bicarbonat de sodiu pt igiena nazala.

Dupa 2 zile de 'tratament', a inceput sa mi se scurga o secretie galben-verzuie (uneori rosiatica) din spatele nasului, pe gat - cred ca de acolo vine mirosul urat, ceilalti il simt si cand expir pur si simplu pe nas, fara sa vorbesc.

Am facut 2 SAF-uri si un CT cranian anul acesta, dar ORL-istii la care am fost au spus ca sunt normale secretiile care se vad pe radiografii, iar altul ca nu am nimic, ca e doar in capul meu.

Dupa ce mi s-a scurs prin spatele nasului secretia aceea oribila, a inceput sa ma doara in gat si am dat-o intr-o mica raceala cu dureri de cap
.
Sa fi racit oare din cauza mucusului acela care imi curgea in gat prin spatele nasului, sau doar o coincidenta?

Eu cred ca apa asta cu sare si bicarbonat a 'agitat' locul acolo. Daca voi continua cu reteta asta pot scoate tot puroiul ala? De 2 zile imi curge in continuu si scuip mereu.

Astept sfaturi de la dvs.

Multumesc.
1 comentarii
0
03-10-2019, ora 15:46
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Este o coincidență, nu ați răcit de la acele secreții. Puteți face și un exudat nazal, și mergeți la consult la un alt medic ORL-ist dacă aveți sinuzită. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •