Sinuzita, rog o parere avizata

14-04-2013
roshured
Nu este medic/terapeut
roshured
Buna ziua,
in primul rand vreau sa va asigur ca am citit toate articolele legate de sinuzita inainte de a pune intrebari aici pe forum. La fel, am citit si toate posturile de pe forum legate de subiect.

Presupun ca primul lucru pe care trebuie sa-l fac este sa prezint cazul, deci :

Rezultat radiologic :
opacifiere de intensitate medie omogena, sinus maxlar stang.
restul normal.

Analiza la secretia din nas : totul ok.

Am mers la 2 medici, unul orl unu chirurg omf
Primul medic la care am fost, ORL :

am facut radiografia sinusurilor
mi-a dat sinupret aerius flamexim si nasonex

am facut 9 punctii, cea de-a 9 a iesit bine, foarte putina fetiditate.
au trecut 2 saptamani de la ultima punctie, timp in care am luat numai sinupret si nasonex.

Medicul ORL m-a tot intrebat daca am vreo problema dentara insa nu imi dadeam seama daca ma doare ceva la diniti. Ma durea totul..., dinti, cap, etc

In acest timp am fost la dentist, care m-a indrumat spre OMF spunand ca este depasit si ca daca este ceva legat de sinus ii este frica sa nu imi deschida sinusul daca imi face extractie.
Analizand radiografii ale dintilor, plus radiografie panoramica si cele de sinus diagnosticul a fost : sinuzita maxilata cronica stanga odontogena acutizata

si mi-a dat : augmentin, metromidazol si ketonal, si a zis ca sunt de operat in cel mai scurt timp.
De asemenea mi-a spus ca am facut punctiile de pomana si ca medicul ORL ar fi trebuit sa stie ca este cauza dentara daca este sinuzita unilaterala, sau ceva legat de unilateral.
Nu am luat antibioticele deoarece am vrut sa consult si medicul ORL sa vedem ce parere are.

Nu imi este frica de operatie, daca stiu ca asta este ceea ce imi rezolva problema, as face-o maine.
Referitor la punctii, le-am suportat usor, toata treaba sta cu siguranta ( lucru pe care mi l-a confirmat si doctorul ) in cat de bine este facuta anestezia. Nu spun ca mi-a facut placere sa fac punctii, dar sa fim seriosi... nu moare nimeni din asa ceva. Am facut 9 punctii, din 2 in 2 zile.

Am mers cu reteta si rezultatul la primul medic, la ORL.
Este posibil sa fie o cauza dentara intrucat am un dinte ( 2-26 ) necrozat, caruia acum 1 saptamana i-a cazut coronita pusa de dentist, insa ORL-istul a zis sa nu umblu inca la dinti si sa mai asteptam 1 saptamana.

Vineri, cand am fost la ORL-ist mi-a facut o aspiratie locala si profitand de faptul ca totul este ca la carte, curat, desfundat, am profitat si am luat un parasinus si am dat 3 pufuri de nasonex, chiar daca stiam ca sunt de ajuns 2.

Ieri, sambata, am inceput spre seara sa suflu nasul cu o culoare sangerie - maronie. Pe timpul zilei am fost la un gratar si stand in fum, am crezut ca fumul este cel care 'm-a afectat'.
Am insistat seara sa curat bine nasul folosind 'batista bebelusului', chestia aia de o bagi la aspirator.
In dimineata asta m-a dutut ft tare capul, am luat un ketonal, dupa care la vreo 40 de minute m-a lasat brusc si a inceput sa imi curga nasul cu acelasi miros fetid si cu o culoare sangerie.

Acum 30 de minute am suflat nasul si am scos ceva foarte ciudat.
Pe langa mucus, am eliminat o secretie de o densitate diferita de cea a mucusului, compacta, de culoare gri-maronie, foarte urat mirositoare. 2 bucati de marimea unui bob de porumb.

Am continuat sa imi suflu nasul rezultand alte mici 'chestii' de culoare gri-maronie, cand spun mici, inseamna de dimensiunea cristalelor de zahar.
Efectiv, stand nasul se umplea de secretie urat mirositoare, galben verzuie. Am tot suflat cu grija nara cu probleme, pana am consumat un pachet de servetele.

Acum, nasul este semi-infundat si suflu in continuare o data la 10 15 minute rezultand mucus de culoare galben - inchis.

Intrebari :
Ce naiba a fost chestia aia pe care am eliminat-o ?
Este ceva normal ? E de bine / de rau ?

Care este parerea dvs domnilor doctori ?
8 comentarii
0
14-04-2013, ora 13:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
infectia dentara duce la distrugera osului intre dinte si sinus /osteita/ osul neavand vase sangvine, antibioticele bauta nu prea ajung acolo si nu exista vindecare fara operatie
interventia se face la msxilo-facial...fiindca se scoate si dintele in aceiasi sedinta, se sutureaza si se inchide comunucarea dintre cavitatea bucala si sinus...
0
14-04-2013, ora 14:17
roshured
Nu este medic/terapeut
roshured
Va multumesc pentru raspunsul prompt.

As vrea sa va transmit faptul ca nu se vede pe radiografii nici o infectie a dintelui.
Nu mi-a fost spus de la OMF ca ar exista o infectie a dintelui, ci doar ca singura metoda este operatia.
Intradevar a spus si ca nu are rost sa fac extractia acum daca decid sa ma operez si ca ar scoate dintele tot atunci.
Ca operatia se face prin efectuarea unei incizii deasupra gingiei si se chiureteaza sinusul.

Atasez un link catre radiografia panoramica :
http://img199.imageshack.us/img199/7651/p201304090919260000.bmp

Va rog sa ma intelegeti de ce sunt contrariat, deoarece medicul ORL mi-a spus sa mai astept, contract doamnei de la OMF.
Nu stiu daca are vreo importanta, dar evident nu imi permit sa divulg numele medicilor, insa pot spune ca eu sunt din Constanta si ca ambii medici sunt din Spitalul Municipal ( Spitalul Mare ).


Cu multumiri anticipate pentru timpul acordat, va rog sa imi confirmati daca si dupa vizulizarea radiografiei pararea dvs. este ca ar trebui sa merg de urgenta si sa ma operez la OMF?
Sau sa merg la consultatie si in alta parte ? ORL sau OMF ? Spre ce ar trebui sa ma indrept ?

Iar referitor la ceea ce am eliminat ? Este de rau sau de bine ? Este normal?

Cu respect deosebit!
Va multumesc!
0
14-04-2013, ora 14:23
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. Evolutia descrisa, precum si potentialele complicatii locale, de vecinatate si la distanta impun prezentarea D-voastra de urgenta intr-un serviciu de Chirurgie maxilo-faciala. Multa sanatate!
0
14-04-2013, ora 18:53
roshured
Nu este medic/terapeut
roshured
Asa cum am spus si mai sus, am fost deja la OMF.

De maine incep pentru prima data cu antibiotic.
Urmatoarele 6-7 zile tratamentul o sa fie asa :

metronidazol, 3 / zi, asta este singurul antibiotic
ketonal 2 / zi
sinupret 3/zi
nasonex 2 puf / 2 / zi
omez 1/zi ptr protectie

Medicul OMF a prescris si augmentin 2/zi insa cel ORL a zis sa nu iau augmentinul. Nu am idee de ce.
Voi mai intreba inca o data pentru ca eu l-as lua daca tot ma indop cu medicamente, sa iau ceea ce trebuie ca sa acopar tot spectrul de bacterii/organisme aerobe si anaerobe.
0
14-04-2013, ora 19:03
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
O buna acoperire cu antibiotice in cazul D-voastra inseamna administrarea in asociere a unor atb care se adreseaza unele bacteriilor aerobe gram pozitive, gram negative iar altele celor anaerobe. Va sfatuiesc sa urmati recomandarea administrarii atb in asociere (Augmenin si Metronidazol). Si de ce nu ati initiat deja terapia antibacteriana?!
Nu mai utilizati "batista bebelusului", situatia locala pare sa nu permita aspirarea viguroasa. Insist pentru reevaluarea de specialitate. Aveti mare grija de D-voastra!
0
14-04-2013, ora 19:13
roshured
Nu este medic/terapeut
roshured
Va multumesc pentru sfaturi, asa si aveam de gand sa procedez.
Am facut deja o programare la o clinica privata, iar dupa aceasta voi face si un drum pana la bucuresti pentru o alta opinie.

Sunt curios daca vor avea efect antibioticele avand in vedere ca nu imi amintesc sa fi luat vreodata antibiotice.

Am sa postez evolutia pana la rezolvare datorita frustrarii pe care o simt din cauza faptului ca nu am gasit un post in care cineva sa spuna povestea pana la capat. Pana la vindecare.

Multumesc doamnilor doctori pentru ceea ce faceti.

Va respect!
0
28-04-2013, ora 12:04
roshured
Nu este medic/terapeut
roshured
OK... pentru ca nu am gasit pe nici un forum, un post care sa aibe continuitate si finalitate ma simt dator sa postez evolutia cazului meu, in speranta ca este cuiva de folos, acum sau mai tarziu.

A nu se intelege ca recomand tratamentul urmat de mine.
Este imperios necesar sa urmati sfatul medicului.
Motivul pentru care postez este faptul ca m-ar fi ajutat psihic daca as fi gasit o... "poveste cu sinuzita" care sa se termine cu bine.

M-a ajutat in decizia de a ocoli OMF si postul : http://forum.romedic.ro/prod/Sinuzita_maxilara_odontogena_024311.html

in care domnul Dr. Flueraru Valeriu spunea :
"Urgent te internezi in clinica ORL.. acolo o sa se decida daca mai sunt sanse prin punctii !
Sau mergi direct la MAXILO_FACIAL.. acolo nu discuta.. asa gen de patologie l;a ei se opereza din prima.. se extrage dintele.. se curata focarul de infectie ! "

DECI :

Am urmat, asa cum spuneam, tratament cu:

augmentin 2/zi, antibiotic - (am decis sa iau si augmentinul, deoarece in combinatie cu metronidazol acopera tot spectrul de bacterii fungi, etc, ce se dezvolta in mediul anaerob cat si aerob, urmand sfatul doamnei Dr. Marcovici Tamara-Marcela - va multumesc)
metronidazol, 3 / zi, antibiotic
ketonal 2 / zi
sinupret 3/zi
nasonex 2 puf / 2 / zi
omez 1/zi ptr protectie

dupa prima saptamana, am fost la control.
Durerile disparusera inca inainte de a incepe tratamentul antibiotic.
La control, nasul era curat, secrecia nazala era translucida si nu mai era nici o urma de fetiditate, insa eram sceptic asupra vindecarii.
95% din timp nasul era desfundat, respiram normal, nu mai consumam 5 pachete de servetele pe zi.

Medicul ORL mi-a adaugat in tratament :

nizoral 1/12h.

Am intrebat daca sa ma duc sa imi scot acea masea "problema", mi-a spus sa mai am putina rabdare.
Maine se fac 2 saptamani de cand am inceput tratamentul, si o saptamana de cand iau si Nizoral.
Dupa ceea ce simt sunt 99% vindecat.

Pot sa stau in curent fara sa mor de durere, insa ma protejez.
Am in masina, la birou, acasa si acasa la parinti cate un fes si o sapca lasate special pentru situatii de nevoie.

Ma deranjeaza, ca si inainte, aerul conditionat de la masina, chiar daca este instalatie climatronic. Nimic nou sub soare, pentru ca si inainte ma deranja, insa suportam fara sa imi pese.
Am gasit si remediul, inainte de a ma urca in masina, sa stau 2 3 minute langa, sa las aerul sa raceasca masina, dupa care plec la drum si nu mai merg cu 22 grade cum faceam de fel ci cu 25 sau 26, pe automat.

Sunt curios ce va spune medicul maine.
Revin.

Probabil ca, daca o persoana care nu a trecut prin durerile de cap ale sinuzitei, citeste posturile mele, va crede ca sunt paranoic si aberez, insa cei care stiu ce inseama, sunt sigur ca ma inteleg.


Totusi... ceva intrebari mai am :
Avand sinuzita aceasta si scapand de ea, sansele sa apara din nou la cea mai mica receala sunt crescute?
Exista riscuri pe termen lung? Oare a fost dintele de vin sau raceala suferita inainte de declansare ?
Sau amandoua ?!

Sanatate!
0
28-04-2013, ora 12:13
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua.
Ma bucur sa aud ca evolutia este favorabila. Astept cu interes rezultatul reevaluarii ORL. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •