Sinovectomie partiala

13-11-2010
geta41
Nu este medic/terapeut
geta41
Am 41 de ani. Am suferit o sinovectomie partiala la genunchiul drept in urma cu 5 saptamani printr-o operatie clasica. Diagnostic: sinovita vionodulara pigmentata, o tumoare benigna. A treia zi dupa operatie am suferit o hemoragie interna in genunchi si din cauza hematomului produs am inceput mobilizarea genunchiului dupa 3 saptamani.
Poblema mea este ca dupa 2 saptamani de recuperare medicala de la un unghi de 30 de grade am ajuns abia la 50. In urma RMN-ului facut dupa operatie totul pare normal, doar ligamentul femuropateler este edematiat, cu artefact metalic in zona de insertie rotuliana.
Acum in afara de reducerea mobilitatii simt genunchiul foarte greu si este in continuare usor tumefiat avand durere la palparea rotulei. Fac o recuperare medicala ce presupune masaj, bazin, kineto, stimulari musculare de 2 ori pe zi. Aplic gheta cand genunchiul dupa efort este fierbinte. Ce ar trebui sa fac in continuare?
3 comentarii
0
13-11-2010, ora 19:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cazul D-voastra este extrem de punctual si parerea mea este ca ar trebui sa continuati tratamentul impreuna cu chirurgul care v-a operat, el cunoscand cel mai bine situatia intraoperatorie si evolutia locala.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-11-2014, ora 00:05
Serena1990
Nu este medic/terapeut
Serena1990
Buna seara, domnule Dr. Uscatu!
In 2011 am fost diagnosticata cu sinovita vilonodulara pigmentata, forma difuza la genunchiul drept. Am fost operata de 2 ori (sinovectomie completa) si de fiecare boala a recidivat. As dori sa va intreb ce as putea face pentru a nu mai recidiva inca o data. Considerati ca radioterapia ar fi o solutie? am 24 de ani, 56 de kg si 1, 70 m, sex F, nu am avut inca copii.
Va multumesc.
0
30-11-2014, ora 00:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Abordarea trebuie sa fie una inter-disciplinara, prin urmare v-as sugera un consult la un reumatolog cu mare experienta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.