Sindrom vertiginos

09-05-2012
cristian82
Nu este medic/terapeut
cristian82
Buna ziua, ma numesc Cristian si sunt din Piatra - Neamt.
Problema mea a inceput acu 4 ani, brusc mi s-a declansat un veritj foarte puternic ca nu mai puteam sta in picioare si am ajuns la urgenta binenteles. La urgenta am gasit un medic neurolog, mi-a acordat o consultatie cu anumite exercitii, si m-a diagnosticat cu 'sindrom veriginos remisiv'. Nu mi s-a spus cauzele concret doar ca ar putea fi pe fond nervos, stres sau vre-o raceala netratata corespunzator. Am urmat un tratament indelungat cu 'betaserc' si 'tanakan', si am continuat cu sedinte de acupunctura. Am mers la un alt medic neurolog ca sa aud o alta parere pt. ca nu imi revenisem complet, si mi s-a spus ca ar putea fi circulatia foate proasta pe partea stanga, deci nu am primit un raspuns concret nici a doua oara, mentionez ca atunci dar si acuma mai simt o durere in partea stanga a capului undeva dupa ureche. Am facut si un tomograf atunci si nu a iesit nimic suspect, in cele din urma cel mai bine am inceput sa ma simt anul trecut ca aproape vertijul disparuse in proprtie de 90% si nici nu prea ii dadeam importanta, deci ma simteam bine. Acum odata cu venirea primaverii si a caldurii, verijul a reaparut dar nu atat de intens ca acu 4 ani de zile cand eram foarte speriat si ingrijorat ca nu puteam sta in picioare. Intrebarea mea este: poate fi ceva temporar? mentionez ca un consult ORL nu am facut pt. ca medicii neurologi nu au considerat ca ar putea fi de la urechea interna dar uneori mai simt unele 'pocnituri' mici in urechea stanga, sau cand vorbesc la telefonul mobil dar nu intotdeauna, aceste mici pocnituri le am foarte rar.
Inainte de declasarea acestui vertij am fost operat de 2 ori de varicocel stang, si ma mai confrunt si cu un herpes recidivant pe fesa staga de ani buni. Pentru herpes la fel am urmat diverse tratamente, am incercat si cele naturiste dar el tot recidiveaza mai ales acuma vara si la anumite stari pe care le am, oboseala sau stres. Am facut si analize la sange si pentru imunitate si au iesit bine. Acum fac tratament cu spirulina si herpesul a inceput sa recidiveze mai rar si se vindeca si mai repede. Poate fi o cauza herpesul sau operatia de varicocel pentru vertiul de care sufar? sau imi recomandati un consult de specialitate la ORL?
9 comentarii
0
09-05-2012, ora 16:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult ORL = teste vestibulare este obligatoriu..
mai cu seama daca vertijul este rotator( se invart lucrurile in jur)
0
09-05-2012, ora 16:42
cristian82
Nu este medic/terapeut
cristian82
Vertijul nu este rotator, am senzatia ca stau pe o barca si ma dezechilibrez ( sau plutesc) mai mult pe partea stanga, , iar acu 4 ani cand mi s-a declasat vertijul aveam senzatia ca ma prabusesc pe spate.
0
09-05-2012, ora 18:20
cristian82
Nu este medic/terapeut
cristian82
Va multumesc frumos pentru raspuns, cred ca pana la urma am sa merg la un consult ORL.
0
09-05-2012, ora 20:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa consultul ORL.. imi scrii
daca nu reusesti sa stabilizezi situatia.. ar fi o posibilitate sa ajungi la Pascani sa investigam mai larg problema
sunt multi factori care influenteaza aparatul vestibular
problemele renale prin scimbarea calitatii lichidelor intracelulare
probleme gastrice ( consti[atia duce la autointoxicatie) diarea la proasta absorbtie a nutrientilor necesari
probelme hepatice cu colesterol si infgustarea vaselor, vascozitatea sangelui..sa.
probleme cardiace
probelem la coloana cervicala
posibil chear o anomalie de vas sangvin care se depisteaza numia la angiografie
s.m.a
0
10-05-2012, ora 08:29
cristian82
Nu este medic/terapeut
cristian82
Va multumesc inca odata pentru raspuns. Din pacate aici in Piatra - Neamt nu se fac teste vestibulare, cred ca v-a trebui sa ajung in alt oras sau mai exact in Bucuresti, dar un consult ORL am sa fac cu siguranta si probabil medicul imi v-a pune un diagnostic s-au imi v-a recomada sa merg mai departe cu investigatiile. Indata ce voi primi raspuns de la consultatie am sa va contactez din nou sa va comunic ce mi sa spus.
0
10-05-2012, ora 09:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
repet
poti sa viila pascani
sau iti recomand clinica ORL spital Recuperare Iasi
dr Cozma Sebastean
0
09-07-2012, ora 09:42
ALIN77
Nu este medic/terapeut
ALIN77
DL. DOCTOR vad ca recomandati anumite investigatii orl ptr. vertij dar niciodata nu ati specificat ca aveti si rezultate pozitive in aceste cazuri.De 2 ani ma confrunt cu vppb am fost la doctori orelisti printre cei mai buni am efectuat toti pasii de la rmn(cap, coloana), test borelia, ecodopler carotida.E clar ca vertijul meu tine de urechea interna, fac tratament cu betaserc de 2 ani, dar vertijul apare cand stau in caldura, curent. Intrebarea mea, si as dori un raspuns sincer, cat la suta din cazuri sunt rezolvate in clinici orl de specialitate, si daca are rost sa iau drumul Bucurestiilor sau de ce nu Pascani?(sincer m-am saturat sa umblu prin spitale sa arunc cu banii). Va doresc o zi buna!
0
09-07-2012, ora 11:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un vppb adevarat se vindeca in o singura manevra Epley
la Bucuresti puteti merge la Clinica NOva la dr. Voda
sau iti recomand clinica ORL spital Recuperare Iasi
dr Cozma Sebastean
unde o sa faci toate testele vestibulare necesare
0
09-07-2012, ora 12:14
ALIN77
Nu este medic/terapeut
ALIN77
multumesc de raspunsul prompt si va doresc numai sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: