Sindromul ovarelor polichistice

02-07-2011
alinaalinutza
Nu este medic/terapeut
alinaalinutza
Buna seara!

Ma numesc Alina, am 25 de ani si, de curand, am fost diagnosticata cu sindromul ovarelor polichistice.
Povestea mea suna cam asa: prima menstruatie am avut-o la varsta de 14 ani. Eu nu am avut niciodata ciclurile regulate; ori veneau mai tarziu (2-3 luni), ori mai devreme (la o saptamana-doua). Este foarte neplacut, mai ales ca de obicei am sangerari mai devreme decat trebuie. Inca de la varsta de 14 ani am tot fost pe la ginecologi, endocrinologi. Mi-au zis ca nu am nimic, pur si simplu asa functioneaza organismul meu si imi prescriau anticonceptionale. Toti imi spuneau insa ca sistemul meu reproducator este foarte fragil si nu am multe sanse sa raman vreodata insarcinata.
Am luat de toate: logest, diane 35, yasmin. Anul trecut am observat ca mi-au aparut niste noduli la sani. Am facut ecografie si dr m-au cam lasat cu ochii in soare: mi-au zis ca se mai intampla mai ales la varsta mea si sa-i las acolo dar sa fac periodic teste sa nu ma trezesc cu alte complicatii (tumori). Insa eu observam ca de cate ori luam anticonceptionale nodulii erau mai prezenti decat atunci cand nu le luam. Mentionez ca atunci cand luam anticonceptionale ciclul venea normal. Din martie insa am intrerupt anticonceptionalele pt ca simteam acei noduli din ce in ce mai umflati. Acum, dupa ce am intrerupt anticonceptionalele, nodulii sunt tot acolo dar nu atat de pregnanti si, bineinteles ca ciclul menstrual iar a luat-o razna. Adica intr-o luna am sangerat si de 3 ori, la interval de 1 saptamana. Este o sangerare ciudata; este foarte putina, tine 3-4 zile si are o culoare maronie. Si iar am ajuns la al nu stiu catelea ginecolog. De data asta insa a fost singurul medic care m-a lamurit cat de cat. Dupa toata povestea de mai sus si o ecografie transvaginala mi-a zis ca am sindromul ovarelor polichistice si in prezent nu sunt fertila pt ca menstruatia se elimina odata la cateva luni iar sangerarile acelea la interval de o saptamana reprezinta de fapt eliminarea unor cruste, invelisuri care se formeaza in jurul ovarelor (datorita acestei boli). Aceasta membrana nu da voie menstruatiei sa treaca. Pentru ca nu am fost tratata la timp se pare ca aceasta crusta formata in jurul ovarelor e destul de groasa. Se pare ca nodulii de la sani sunt cauzati si datorita faptului ca detin o cantitate destul de mare de progesteron. De aceea ei se umflau mai mult atunci cand luam anticonceptionale. Deci, tratamentul cu anticonceptionale este exclus din start.
Pentru inceput, mi-a dat sa fac tratament cu duphaston timp de 2 luni, urmand apoi sa merg la endocrinolog si la centrul de fertilitate pt a stabili in ce masura mai pot face un copil si pana la ce varsta. Iau duphaston de 12 zile si, astazi, am observat iar o mica sangerare (scurgere din aceea maronie).
Intrebarea mea este daca cineva s-a mai confruntat cu aceasta problema si daca e normal sa sangerezi in timpul tratamentului cu duphaston.
E cam lunga povestea, scuze daca v-am plictisit dar chiar sunt interesata sa aflu si alte pareri de la persoane care au asa ceva sau sunt mai bine informate.
Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
04-07-2011, ora 11:45
stilnox
Nu este medic/terapeut
stilnox
Alina, Vad ca a trecut mai mult de o luna si nimeni nu ti-a dat vreun raspuns. Eu cred ca toate necazurile pe care le ai se pot rezolva prin reglarea ciclului menstrual. Medicamentele pe care le-ai luat se pare ca nu si-au facut efectul. Merita sa incerci echilibrarea totala a corpuli tau prin terapiabowtech, care iti va reda echilibrul nervos, hormonal si chimic necesar. Sanatate si credinta in Dumnezeu!
0
07-05-2013, ora 19:37
Rody Rajneesh
Nu este medic/terapeut
Rody Rajneesh
Buna, Alina!Si eu am ovare polichistice.Anul trecut(in feb) am intrat in spital dupa o luna de hemoragie.Pe atunci renuntasem deja la duphaston.Mi s-a recomandat sa iau Logest.Le-am luat 7 luni, timp in care m-am ingrasat cu 8 kg, am fost depresiva si nervoasa mai mereu, sa nu mai vorbesc de greturile matinale, poftele si nimfomania.Cand le-am lasat (din cauza unei sangerari cand ma aflam la jumatatea blisterului)am slabit 5kg in trei luni si am inceput usor-usor sa-mi revin.

Pe 27 aprilie, anul acesta am intrat iar in Maternitate, tot din cauza unei hemoragii.Mi-au zis ca tratamentul cu logest nu este pt ovarele polichistice si mi-au prescris Yasmin...

Mi-e f.frica de efectele secundare si de probabila ineficacitate... :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: