Sindromul neuroleptic malign cauzat de medicatie

220 comentarii 1 2 ..... 4567 8 Înainte ›
0
13-12-2011, ora 23:45
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Stiu si eu cum e cu faina alba si zaharul ca doar fac sport de ani de zile, insa in starile astea ma darama, imi ia tot, vointa, putere de opunere, iar daca in Dovleacul ala nu e zahar si nu-s foi bune..nu imi place. Daca nu e dulce cum trebuie, mai adaug eu zahar pudra.
Iti dai seama ce Insulina se secreta dupa asa mese si ce depunere violenta de grasime are loc. Sunt perfect constient ca e nenorocire.
La mine de cand a inceput Anxietatea si Depresia s-a declansat si mancatul asta asa ca haplea si nu ma opresc pana ce nu ma linsitesc, e culmea.
Eu cand ma simt bine mananc doar salate de legume si carne slaba deci nici macar Dovleac la cuptor.
3 Kg de placinta cu Mere de exemplu au 7500 Kcalorii si 1050 g de Carbohidrati, durere nu alta.
Asta pe deoparte, ca nu mananc mereu placinta, mai des mancam gogosi cu nutella si sunca de curcan cu sos Uncle Bens, de fapt pe asta-l mancam inainte iar apai d-alea calde cu Nutella, asa mai scapam la calorii intrucat sunca si sosul nu aveau f multe. Asta cand imi vine sa mananc ceva bun necontand ce anume.
Insa cand imi e rau tare mi se pune pata doar pe anume mancare iar daca nu mananc din aia pana ma satur, nu ma potolesc, situatia aia e cea mai periculoasa pentru ca nu poti manca orice e bun dar care are mai putine Kcalorii.
In topul celor mai sanatoase mese se afla salata de legume crude cu branza degresata vaci sau peste fript la gratar.
Cel mai periculos dulce este cozonacul.
Cea mai periculoasa mancare este spaghete cu mult cascaval si cu Ketchup sau cartofi prajiti cu carnati de porc.
Tot ce conteaza este media calorica, daca mananci azi 7000 si apoi trei zile 1200 nu pui pe tine ca ai o medie de 2650 Kcalorii, eu de ex ard 3500/zi cu sport cu tot, asa ca am si slabit cu diferenta de la 3500 la 2650.
Am avut si zile cu 9000, apoi trei zile cate 1000 si am scapat de ingrasare.
Pana la urma imi si placea sa ma joc cu astea, aveam o ocupatie.
De fapt ptr mine viata monotona ma plictiseste, niste mese standard nu ma incita, mai acum un an ma amuza sa mananc asa pe saturate, apoi se mai punea ceva, apai ma munceam sa dau jos, notam consecintele, una, alta.
Naspa depresia asta, te face sa faci numai tampenii, dispare motivatia de a te abtine, nu mai conteaza nimic in acele momente.
0
15-12-2011, ora 13:47
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Cu orice risc, acest dulce periculos-cozonacul-va fi savurat de Craciun, tinind cont ca-l mincam de putine ori pe an si sincer chiar n-o sa se gindeasca nimeni la altceva decit cit este de pufos si aromat.Revenind la o alta fata a realitatii, am remarcat ca s-a deschis subiectul Olina Malinescu cu referire la faptul ca, , daca-si lua medicatia nu se intimpla asta, ,.Desigur medicatia ar fi, , scapat-o, , de lipsa sperantei intr-o viata cum o simtea doar in interior.
Initiatorul proiectului Soteria spunea in scrisoarea de demisie(redau prima si ultima fraza):

, , Dupa aproape trei decenii ca membru, cu un amestec de placere si dezamagire, iti inaintez aceasta scrisoare de demisie din Asociatia Americana a Psihiatrilor.Motivul principal al actiunii mele este credinta ca de fapt demisionez din Asociatia Americana a Psihofarmacistilor.Din fericire, identitatea reala a organizatiei nu necesita si schimbarea de acronim...

Se pare ca am uitat un principiu fundamental, necesitatea de a ne orienta catre:pacient/client/consumator.Intotdeauna imi amintesc de intelepciunea lui Manfred Beuler:, , Loren, nu trebuie sa uiti niciodata, ca esti angajatul pacientului, , Intr-un final doar ei determina daca psihiatria va supravietui, sau nu, pe piata., , Dr.Loren R. Mosher.

Cei care acceseaza programele Soteria sunt restabiliti fara medicatie sau cu minimul posibil in cazurile extrem de grave si aici e vorba de schizofrenie nu de anxietate, depresie.
0
15-12-2011, ora 15:45
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Bineinteles ca, Cozonacul nu e o problema cand e mancat ocazional asa cum este si normal, eu ma refeream ca in Depresie cand ti se pune pata e de rau adica cand mananci frecvent si mult asa cum am facut eu acum un an de mi-a venit pe Cozonaci si timp de trei saptamani si 2-3 zile am cam mancat zilnic un cozonac de 450 g.

In ceea ce priveste Malinescu e clar, doreau cu medicatie sa o faca fericita, cum, nu stiu.
Nimeni nu s-a intrebat de ce e nefericita, ce simte si asa mai departe, ei vor doar sa accepti cu forta ce nu-ti place, daca nu esti ca ei esti bolnav clar. Iar daca nu-ti place ce le place lor, iar esti bolnav.
Unii spun ca tocmai nemultumirea asta vine din cauza Depresiei, atunci ma intreb cum a aparut daca nu de la factorii de mediu combinati cu structura de personalitate.
Chestia cu Soteria am vazut si eu, ii lasa pe aia sa-si descarce furia intr-un loc special, ii lasa sa-si consume psihoza iar asa multi din ei se refac chiar si din Schizofrenie desi nu cred ca merge in toate cazurile, pot unii as ramana in psihoza a la long, ce mai face cu ei ?
0
15-12-2011, ora 16:17
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Nimeni nu ramine in psihoza a la long, la unii perioadele sunt mai scurte sau mai lungi., , Sa nu ma intorc la starea de la inceput, , este frica ce guverneaza pe cei care si-au insusit aceasta, crezind ca fara medicatie vor reveni la starile de dinainte.Asa zisele recaderi pt mine e clar ce sunt, nu mai revin asupra controversatului subiect decit daca va fi necesar.
0
16-12-2011, ora 01:48
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Daca isi revine, este bine, daca recaderile sunt mai slabe pana ce dispar de tot iar este foarte bine, dar nu stiu unde auzisem ca unii nu-si mai revin din criza.
Din pacate insa, cum intra unul in criza cum toti se grabesc sa i-o blocheze cu medicamente in timp ce s-ar putea rezolva si altfel dupa cum vad. Adevarat ca trebuie mai mult efort din partea celorlalti insa asta este.
0
17-12-2011, ora 10:01
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
, , Medicina este suficient de dezvoltata incit sa nu mai fie nimeni sanatos, ,

Administrarea medicatiei pt boli organice e una si cu totul altceva este rezolvarea problemelor vietii printr-o astfel de procedura.Sirguinta cu care se face reclama si publicitate medicatiei psihiatrice in SUA depaseste suportabilul:panouri publicitare imense in plina strada, , Se poate trai cu Schizofrenie, ia Abilify, ,..., , Esti depresiv intreaba doctorul?..ia.Zoloft..., ,
Cind te afli pe autostrada si esti atent la panourile ce apar sa te poti orienta, adica te-ai astepta sa vezi o informatie legata de situatia drumurilor, locatiile ce urmeaza..etc cind colo ce sa vezi?te ia de nas asta, , ZOLOPFT-PROZAC-PAXIL si cind ai citit doar pe forumul asta de n ori lucruri despre ele, deja le stii, intrebarea care te preseaza este, , Ce cauta aceasta reclama aici si de ce au nevoie de ea?, , si o reclama la sampon mi se pare aiurea, la antibiotice ce-i drept n-am vazut.
Aici se face reclama gratuita, , Cipralex e bun, eu m-am simtit bine cu el, , , , Zyprexa e un medicament foarte bun, vi-l recomand, ,..Sunt atitea boli cu atitea denumiri si atita tevatura se face pe tema stabilirii corecte a diagnosticului cind de fapt ai sansa ca daca ai Depresie, Anxietate, TOC, TAB, Schizofrenie sa primesti acelasi antidepresiv asociat cu acelasi neuroleptic si nu conteaza ca ai 5 ani, 15, 40 sau 80ani, chiar daca testele acestor medicamente au fost facute doar pe tineri, toata lumea e dispusa sa le incerce sau familia e dispusa pt tine, sa te ajute sa revii la stare dinainte ca doar, , nu la toata lumea da efecte negative, ,.Oricum oamenii sunt dispusi sa se expuna fara retinere sau teama la o astfel de practica si unii ajung de cer ei asta.Multi sustin ca au incercat cu remedii homeopate si naturiste, dar nu le-a mers, posibil orice, mai ales ca majoritatea nu au respectat nici cea mai minora regula, dar cei care cred ca luind antidepresiv asociat cu neuroleptic in TOC vor elimina aceasta sicaitoare problema, eu personal ma indoiesc puternic si as vrea sa stiu ce le spun medicii cind le dau medicatia, ca se vor vindeca?sau sa repet adevarul spus de cineva cu TOC, , oameni care traiesc cu boala zi de zi, isi iau medicamentele asa cum le-au fost prescrise si duc o viata aproape de normalitate, , deci traiesc cu boala zi de zi si cu medicatia zi de zi, unii de multi ani, altii toata viata.Nu inteleg unde-i strategia si tehnologia-sa consumi doar?-esti mai bine?, au disparut obsesiile?daca, da traiasca Cipralexul, Zoloftul si...orice, cit de placut si interesant suna aceste nume, cum le-or fi ales?
0
17-12-2011, ora 18:01
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
La unii chiar le face bine in proportie de sa zic 80 % iar atunci normal ca o sa ia mai departe ca pana la urma au nevoie sa traiasca clipa nu un viitor incert. Mai au ei recaderi insa nici pe departe ca fara medicatie, iar daca nu au efecte secundare cel putin vizibile, ei merg asa.
Insa la unii nu merge cu nimic sau au efecte secundare de nu pot fi acceptate de un om care chia doreste o viata normala.
Reclame cu medicatia in SUA normal ca se fac ptr ca deja Depresia si Schizo au cam devenit boli ca si raceala, asa ca, cum ei nu vor sa umble la cauze (societatea, presiunea psihica la servici, conditii-le de viata din ce in ce mai dure, alimentatie toxica), e mai usor sa blocheze in parte efectele si sa mai scoata si gramada de bani din asta.
0
17-12-2011, ora 18:17
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Unii dintre noi o sa inteleaga unele lucruri majore mult prea tirziu, sau niciodata, exact ca-n fabula, , Purcelul Prikoke, ,
0
19-12-2011, ora 16:43
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Pe un topic unde am dat citeva ex.de remedii homeopate folosite in afectiunea respectiva, cineva spune, ,..citi dintre cei care recomanda cu atita siguranta alternativa homeopata sau alte optiuni(care urmeaza sa fie descoperite de cel suferind)au avut rezultate pozitive de pe urma acestor variante.Si de asemenea citi dintre acestia vorbesc din propria experienta?, ,
Aceste cuvinte m-au vizat in mod indirect pe mine, persoana respectiva probabil nu a avut curiozitatea sa citeasca, am avut de gestionat manifestarile celei mai grele suferinte -Schizofrenia, catalogata ca, , o boala misterioasa, , de medicina.Mi-am scos fiul din episod psihotic cu remediu homeopat sau remediu Bach, am investit tot ce se putea sa -l fac sa revina la o stare fizica buna si aspect asemeni, in urma, , beneficiilor, , pe care mi le-a adus neurolepticul si Depakine.Homeopatia nu va duce niciodata la:, , imi cade parul-, imi curg sanii-, nu mai am ciclu-, sunt obez-, nu mai am libidou-, nu mai am sentimente, -am somnolenta,...etc pe cind iata la ce este supus omul docil care insista in a se autodistruge chiar daca se simte rau si ideea, , schimba medicul sau medicatia, , nu are mare beneficiu.Sunt absolut convinsa ca orice s-ar spune oamenii vor face tot ce stiu de-o viata, chiar daca SOTERIA s-a infintat in 1971 dupa 40 de ani, mentalitatea psihiatrilor, a bolnavilor nu s-a schimbat cu absolut nimic nici acolo si nici aici(cu putine exceptii)

, , Cine nu cunoaste adevarul este un ignorant.Dar cine cunoaste adevarul, si spune despre el ca este o minciuna, acela este un ticalos., , Bertold Brecht
0
19-12-2011, ora 17:21
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Daca lor le convine si fara libido si grasi si cu cadere par si fara sentimente, dupa ce ca si asa e viata neagra mai li se recomanda sa se abtina si de la mancat bunatati, deci nu tu mancat nu tu relatie nu tu nimic, sa fie sanatosi, e viata lor, pot sa ia medicatie cu vagoanele, eu unul asa ceva nu accept intruct asta nu este viata, e iad si asa dispare motivatia de a trai si uite asa poate apare ideea sinuciderii care pana la urma e salvatoare de la o viata de chin bineinteles daca alte cai nu exista, insa pana atunci trebuie luptat din rasputeri sa fie gasita solutia ca sa nu se ajunga acolo, iar asta inseamna gasite cauzele starii proasta si eliminate de urgenta ca apoi starea sa urce de la sine. Cum sa miste psihiatria ceva daca 95 % din pacienti se complac asa ?! Iar daca cineva le spune ca nu e bine ce zice psihiatrul (Asa ca la fabula cu Prikoke) si le zice ceva de scormonit in trecut adica in cauze, acel cineva e rau, e nebun, delireaza, apropo de Prozac cum si-a luat turma si a fugit pe Softpedia din cauza asta.
0
20-12-2011, ora 11:13
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Ia uite mai The Mastere cum nu poti sa dormi tu de grija mea, ntz, ntz, ntz
0
20-12-2011, ora 11:30
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
Prozac nu-i mai zi The Master ca nu-i mai place, acuma este Costy.
AAA, si in legatura cu libidou, cand esti depresiv si anxios numai pofta de sex nu ai !eu nu cred ca iti afecteaza AD viata sexuala, eu am luat mirzaten si nu am observat nici o problema de la medicament, mai mult am observat probleme de la anxietate!
ps: azi la 14 merg la dr psih., sa fie intru-un ceas bun
0
20-12-2011, ora 11:31
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
si partea cu grasimea, daca bagi in tine de toate normal ca te ingrasi!!chestia e sa nu mai mancam deloc dupa ora 19, evenntual un mar, un morcov ceva fructe!!!
0
20-12-2011, ora 11:48
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Adriane sa fie intr-un ceas bun si sa ai Bafta!

Stiam demult ca e The Master, numai ca acum s-a demascat singur prin antipatia ce mi-o poarta:))
0
20-12-2011, ora 13:56
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Asa este si anume cand esti Anxios si deprimat nu ai chef de sex, am patit-o si eu in sensul ca de cand a aparut Anxietate nu mai aveam chef de sex saptamani intregi eu care inainte zi de zi daca nu faceam pocneam, insa si AD-urile umbla la asta de exemplu Cipralex desi sunt unele care n-ar umbla de ex Tritico si Wellbutrin (Bubopriona).
Plus ca unele amplifica Anxietatea asa cum probabil ai observat si tu.
Cu grasimea ce sa zic, e usor sa spunem ce trebuie facut si greu de facut cand te ia nebunia, nu e vb de foame aici ci de o puternica dependentac e a aparut atunci cand a aparut Anxietatea, apare o agitatie care se cere stinsa cu mancare, daca nu o faci e nenorocire, plus ca uneori in Depresie apare o pofta nebuna de anume produse, nu te conformezi iar e nenorocire, iar cand incepi sa bagi trebe sa bagi pana ce te linistesti.
Nu e de gluma. In momentul in care ai scapat de asta abia atunci poti sa ai control si sa ai grija sa nu mananci tampenii.
Uneori asa de intensa e treaba ca mancam in magazin in colt intrucat eram rosu la fata de nerabdare sa bag in mine Cozonac-ul respectiv sau altceva. Sau la 5 dimineata eram jos sa cumpar cutare lucru intrucat toaaata noaptea nu am dormit de agitatie si nerabdare ca sa mananc acel lucru.
Si pana la urma organismul vazandu-se in pericol trebuie sa limiteze asimilarea si nu te mai ingrasi, deci nu e normal ce spui tu neaparat, din 8000 Kcalorii asimileaza doar doua si ai scapat, restul la toilet, macar pana trece nebunia, ca si asa nu ai ce face in acest caz.

Prozac, e mi-am spus parerea, atata tot, eu stiu ce fac medicamentele ca doar am luat si am tare impresia ca tot de la ele am ajuns asa luand asa zis nevinovat-ul Anxiolitic Clonazepam care nu a facut alteva decat sa sadeasca noi frici si fobii care cand au izbucnit m-am nenorocit, de fapt si scrie ca poate face asta in timp, m-am trezit la un moment dat ca mi-e frica de Diabet si de aici incet incet s-a aprins totul, lucru care in mod normal nu era justificat si inainte nu aveam nici o treaba, adica un fel de ipohondrie. Ca dovada ce din ce ma departez de cand nu mai iau, atat teama cat si grijile obsesive s-au diminuat desi a ramas Depresia.
Adevarat ca 2 ani m -am simtit bine cu el luandu-mi Anxietatea fara alte efecte secundare, insa...nu a fost asa.
Deci de aia sunt contra, o chimicala nu are cum sa vindece daca nu umblam si la factori, sau poate vindeca daca factorii sunt deja eliminati si atunci merge un tratament ca sa ne revenim.
0
20-12-2011, ora 14:51
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
am venit de la psihiatru.
mia dat asa
1 pastila de mirzaten 30 mg seara
1 extraveral dimineata, 1 extraveral dupa amiaza
1 pastila de vitamina E
mi-a zis ca incercam ceva usor, daca nu e bine in 2 luni imi schimba!!
intrebare este daca extraveralul pot sa il iau dupa masa ?pe prospect scrie inainte de masa, are ceva daca il iau dupa ce mananc?
0
20-12-2011, ora 15:23
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Extraveralul se poate lua si la o jumatate de ora dupa masa, interesant ca s-a dat si un pic de antioxidant, daca se marea concentratia era si mai bine.Extraveralul are extract de valeriana si fenobarbital, unii nu tolereaza valeriana, am intilnit o expresie sadica la adresa ei, , nenorocita asta de valeriana, , poate respectivei persoane-i facea bine un ceai de leandru
0
20-12-2011, ora 18:58
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
k.v, te rog fa mi si mie cunostinta cu acea persoana care nu tolereaza valeriana.Eu am ajuns la spital din cauza ei si nu m a crezut nimeni ca aceasta planta mi a facut atata rau.
Oameni si oameni, fiecare cu necazurile lor.
0
20-12-2011, ora 19:15
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Adriane, tratamentul e acelas, doar ca Extraveral-ul are putin Fenobarbital in el adica un fel de hipnotic, poti lua sa vezi cum te simti totusi, vitamina e oricum buna, rau nu-ti face.
Fenobarbital-ul ajuta in Anxietate, cred ca de aia ti-a dat, adevarat ca extraveral-ul este mai slab ca Fenobarbital simplu.
Oricum mare schimbare de tratament n-a facut.
0
20-12-2011, ora 23:18
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Cine apeleaza la Valeriana pt.insomnii.anxietate, n/o amesteca cu Xanax, Zyprexa sau mai stiu eu ce.Trebuie luata cu o ora inainte de cina si nu la o ora tirzie pt.a nu se obtine efectele contrarii celor asteptate.

termina, expresia, , nenorocita de Valeriana, , iti apartine, nu cunosc pe nimeni care/a facut intoleranta la ea, dar totul e posibil si natura are multa otrava, iar psihotropele doar otrava.Din otrava naturii se pot obtine efecte binefacatoare, dar unii oameni detesta pina la ura tot ce tine de natura.
Eu personal ador natura, naturalul si naturaletea in rest, ,...totul e spoiala, totu/i luciu fara baza, ,
0
21-12-2011, ora 10:25
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Si eu iubesc natura, si inca foarte mult, dar se pare ca ea nu ma iubeste pe mine.Daca valeriana are menirea sa linisteasca oamenii, nu i o nenorocita, eventual pot fi eu si sigur sunt pana mi oi gasi un leac, indiferent de i natural sau chimic.
Pana in aceasta postare n am folosit cuvantul 'nenorocit' si sper sa n o mai fac, sfasie rau.
Imi pare bine de copilul tau, K.V ca si a gasit drumul spre vindecare.Si eu oi mai incerca ceva dupac sarbatori.
Va doresc Sarbatori pline de bucurii.
Costy, te ai dat de gol din primele postari, MDA, si mult accent pus pe mancare dar ce mai conteaza cine suntem;conteaza cum suntem, si ma tem ca suntem rau daca in loc sa fim pe partie postam pe romedic.
0
21-12-2011, ora 13:51
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@termina

Intoleranta si agitatia pe care le-ai avut s-au datorat faptului ca ai folosit tinctura si aceasta asa cum se stie contine alcool pe care tu nu-l tolerezi.Natura este atit de diversificata incit nu exista boala pt care sa nu fie o planta vindecatoare pt ea.Stim cu totii ca Sunatoarea(Hypericum perforatum)se foloseste tot mai des in depresii, produsele cu extract din ea se folosesc perioade mai scurte, iar ceaiurile 2-3 luni.Sunt tari unde Sunatoarea se recomanda ca antidepresiv de baza si efectele ei benefice se cunosc prea bine, dar unele persoane au combinat medicatia psihiatrica cu aceasta si rezultatul a fost unul dezastros, ca de ex:neurolpeticul scade nivelul de Dopamina, Serotonina-i stimuleaza cresterea-apar evenimente contradictorii, antidepresivul creste nivelul de Serotonina, Sunatoarea face si ea asta inca o data, natural, dar in general se ajunge la sindrom serotonergic destul de neplacut, crescindu-se Serotonina in doua moduri si mult prea mult.Despre Valeriana, ,..efecte sedative in nevroze cardiace, regleaza presiunea arteriala si a palpitatiilor inimii inclusiv SNC, ,..poti folosi cu incredere coenzima Q10 si ceaiul de Paducel printre zecile de leacuri care te-ar putea ajuta macar putin.
0
21-12-2011, ora 15:51
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
In depresiile usoare sau moderate, se poate folosi pe o perioada sufiecienta de timp Remotiv, un medicament care are ca baza sunatoarea, dar este un medicament si trebuie luat ca atare, cu consult medical.S-au scris studii despre el, e un antidepresiv natural, dar K.V are dreptate, trebuie consultat medicul, pentru ca s-ar putea sa existe combinatii nefericite cu alte medicamente sau potentarea efectului serotoninic, ajungandu-se la sindrom serotoninergic!
0
21-12-2011, ora 18:53
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Eu am observat la mine ca Cipralex a amplificat Depresia desi l-am luat doua luni asa cum spusese medicul, nu stiu ce urca nivelul de Serotonina ca nu se vedea !
Am incercat si cu Sunatoare si nimic.
Am pus accent pe mancat pentru ca tocmai Depresia facea asta, iti este rau, ai tenta de a iesi din starea aia cumva, nu poti prin nici o alta metoda asa ca apare o tenta de a manca in speranta disperata ca gustul ala bun iti alina suferinta, in momentul in care te simti bine dispare acea tenta intrucat nu ai de ce sa faci asta daca nu-ti e foame.
0
22-12-2011, ora 13:08
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
am fost la medicu de familie care mi-a zis sa inlocuiesc extraveral cu xanax 0.25 mg
deci acum iau asa
dimineata jum de xanax
pranz jum xanax, 1 vitamina E
seara jum mirzaten
0
22-12-2011, ora 13:47
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
A facut bine intrucat fenobarbital e mai naspa ca benzodiazepine-le, ar trebui sa te simti mai bine pe anxietate de la Xanax desi nu trebuie luat mult timp ca s-ar putea sa dea dependenta.
0
22-12-2011, ora 14:22
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
sa vedem cum merge, insa dr de familie, care e un pr bun cu mine, mi-a zis ca e slab tratamentu, era si el un pic cam sceptic!!sa vedem cum merge
0
22-12-2011, ora 14:24
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
saptamana asta toata ziua ma gandeam ca daca nu o sa fiu fericit, ce nemultumiri am, daca nu o sa mai fiu ca inainte si ma simteam mai nasol!!a drac anxietate, daca i dai apa creste de 3 m !!
0
22-12-2011, ora 15:02
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Pacat sa constat ca atit de multi tineri se zbat in framintari, neintelesuri si dureri surde, obositoare, macindu-le baza vietii.Acum cind e vremea efervescentei sa stai sedat, ingindurat si coplesit de senzatia neputintei, trist.
Am incercat sa vad care-i procentul de adevar din, , am incercat de toate, n-a functionat nimic, ,.Cineva care s-a, , trezit, , pe Zyprexa, Xanax sau Diazepam in urma unui diagnostic pus in graba, dar care i-a marcat ireversibil viata, la inceput de drum, incerca sa-mi explice ca a incercat de toate, dar mai tirziu marturisea, , de fapt cu remedii homeopate n-am mai incercat ca asa mi-a zis psihiatrul sa nu iau asa ceva, ,.., , sunatoarea mi-a facut rau, , (combinata cu cele mentionate cred si eu, dar nu e vina plantei, clar), acupunctura-, , apa de ploaie, , dar facuse doar 2-3 sedinte, remediile Bach le-a considerat inutile, dar cind a incercat dupa 10 ani de, , tratament, , sa scape de Zyprexa si Xanax, a realizat ca nu mai poate sau ca daca reuseste o perioada scurta de 1-2 saptamini apoi ajunge la spital pe doze substantiale.
@Costy tu cit timp ai luat Sunatoare?si in ce forma?.Ai inceput cu ea sau ai luat asa o vreme dupa ce ai vazut ca nu prea-i bine cu Cipralex?.Marea majoritate a celor cu probleme au insistat ani de zile pe medicatie, daca le spui sa ia 3 luni orice produs naturist sau altceva li se pare mult, iar daca au luat citeva zile remediul homeopat si tot se simt anxiosi, renunta afirmind, , apa de ploaie, ,...iar tu Costy cum esti nerabdator nu prea vad ca ai fi insistat pe latura asta, stiu, dorinta maxima este sa te simti bine instant, nu mai conteaza nimic pe termen lung, dar asta e o idee uneori paguboasa.
0
22-12-2011, ora 19:16
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Adriane, e normal sa te intrebi de ce esti nefericit intrucat nu te simti bine, asta nu e o boala de care poti sa faci abstractie intrucat tocmai asta face, iti fura bucuria momentului, eu eram la o mica petrecere Marti si eram asa cam absent si ingandurat, cineva m-a intrebat de ce sunt asa si eu am spus ca asa ma simt. Deci nu m-am putut bucura de momentele alea intrucat aveam un rau depresiv si anxios neputand controla nimic. Era undeva o grija mascata si din cauza aia nu-mi ardea de distractie, eram si fin iritabil. Gandul meu era ca am stat acasa 3 zile si am lenevit neavand chef de sport si nu se cam intrevedea sa vina cheful si ptr urmatoarele zile, aparuse grija ca se duce munca mea pe apa Sambetei, pe de alta parte tot starea asta adica Depresia taie cheful lundu-mi motivatia complet, luandu-mi energia si vointa.

Sunatoare am baut cam 6 luni zi de zi cam 3 cani pe zi dar nu neaparat pentru starea, nici nu stiam ca e antidepresiv natural mai acum 1 ani si ceva, am baut ca ceai pur si simplu, dar imi aduc aminte ca nu am simtit ceva benefic in sens de stare. Cipralex trebuia sa-si faca un efect in 2 luni de zile, nu a mers la mine doar, la multi merge, desigur exceptand acum efectele secundare pe termen lung, trebuia sa vad ca urca bunadispozitia macar putin asa cum si medicul a spus.
In alta ordine de idei cand mi-e rau azi de mor, de unde rabdare luni de zile ? E imposibil.
Ca sa ai rabdare trebuie sa ai o stare cat de cat minim acceptabila, sa ai speranta ca va fi si mai bine, sa simti ca esti pe drumul cel bun, altfel nu ai nici o sansa.
Voi cei e aveti rabdare, de fapt nu aveti Depresie severa daca rezistati si inca mai aveti speranta de mai bine, speranta care de fapt alimenteaza starea acceptabila.
La mine pica tooooot, devin deprimat complet, mi-e rau de mor din cauza ca simt un disconfort psihic puternic, speranta de mai bine pica complet, imi e rau si stand, daca dureaza mai mult de 1-2 zile apar si nervi extremi din cauza proastei dispozitii adica si Anxietate, nu dorm, ma ia disperarea si dispare motivatia de a trai in acel rau permanent unde nu vezi nimic bun, iar daca nu gasesc urgent o metoda sa ma scoata din asta, m-ar lua salvarea, noroc ca de multe ori o masa buna a rezolvat treaba desi nu mereu. La fel de bine stiu ca asta e capcana cu masa insa ce sa fac ?
Deci nici o luna n-as apuca in starea aia, credeti-ma.
Adaugă un comentariu / răspuns
220 comentarii 1 2 ..... 4567 8 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul