Sindromul neuroleptic malign cauzat de medicatie

220 comentarii 1 2 345 ..... 7 8 Înainte ›
0
03-12-2011, ora 13:30
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
tot vorbesti de cauza, cauzele de multe ori nu exista, noi suntem cei care le creem!!
0
03-12-2011, ora 13:48
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Si daca noi le creem de ce sa nu le cautam si sa le eliminam ?! Desi nu mereu noi suntem cauza, ci doar terenul genetic nepropice pentru viata asta de kakao. De ce sa ignoram ce facem dar in acelas timp sa ne indopam cu chimicale ? E absurd.
Mai bine cautam cauzele si incercam macar sa le eliminam, vedem apoi cum ne merge.
Daca Mizarten nu are efect nici asa nici asa inseamna ca la tine nu prea reactioneaza, cand ai sa iei altul care reactioneaza.ai sa ai automat si efecte secundare, primul care apare brutal in maxim o saptamana -10 zile este cel cu sexul, mai ales la SSRI-uri. Iar ptr Anxietate majoritatea dau SSRI-uri deci fa sex cat mai ai timp :)))))).
Afara de Buboprion (Wellbutrin sau Elontril) care ala nu face asta, insa ala agita de rupe si nu e deloc ptr Anxietate ci doar ptr depresie, este de fapt singurul NDRI de pe piata, asa ca pe tine oricum nu te-ar ajuta.
Prozac a plecat de aici pentru ca asa o duce capul, asa de bolnavi sunt aia ca se sperie de orice tentativa de vindecare si fuuuuge, nu cumva sa incerce macar sa se vindece, de fapt boala se autoalimenteaza asa si se asigura ca ramane acolo.
Ia de ani de zile medicatie si tot rau ii este asa ca...oricum cauza colcaie in mintea ei, si copilul ei mari sanse sa preia asta de la ea.
TOC nu apare fara Anxietate, odata Anxietatea blocata dispare sau se diminueaza drastic si TOC.
De ce sa stau eu ca prostul sa ma opun mereu a unor ganduri aiurea cand pot sa le fac sa dispara ca sa nu mai am la ce ma opune si sa am o viata linistita ?! Cel putin incerc.
Medicatia reduce efectul insa nu elimina cauza problemei, in timp cauza roade mai departe acumuleaza energie in spate si barajul adica medicatia cand nu va mai putea face fata, explodezi, fie se mai amplifica ce ai fie ia alte forme de te si sperii.
0
03-12-2011, ora 15:06
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
hai ma costy...chiar asa explodam noi, parca suntem o bomba cu ceas :)))) !!!
nu i mai purta tu de grija lui prozac, daca ei i mai bine cu medicamente e alegerea ei si e foarte bine asa!!
0
03-12-2011, ora 23:00
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Ce spun eu si ce spui tu, vad ca nu ai nici o parere la ce am scris. Vad ca nu ai nici o opinie cu privire la sursa Anxietatii tale.
Prozac ii e asa de bine..ca tot are perioade negre si se tot lupta cu acel ceva ce nu cunoaste din ea si nici nu vrea sa cunoasca.
0
04-12-2011, ora 15:35
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
k.v
Situatia copilului dumneavoastra sa imbunatatit?Daca nu;va pot sprijini niste inform.
0
04-12-2011, ora 16:57
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Multumesc de intentie, flacaul meu este bine, stabil, activ.Singura problema este dizolvarea kg acumulate in acel mod care nu mai tinea de vointa lui.Orice informatie in plus de orice fel este binevenita, chiar daca apelam sau nu la ea.Neplacut este ca mi-am investit energia si banii in recuperarea dupa ravagiile facute de medicatie, lucrurile puteau sa stea altfel daca cineva cu calitate de medic mi-ar fi vorbit de toate astea, preventia o consider cea mai sigura sansa in orice.
0
04-12-2011, ora 23:19
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Intai trebuiesc facuta niste analize ca sa vezi care e treaba in legatura cu Kg in plus si anume:
1 - Glicemie
2- Insulina
3- TSH (Tiroida)
4 -FT4 (Tiroida)
5- Cortizol

Asa iti dai seama la prima vedere de ce nu se dizolva asa usor acele Kg. Analiza nr 2 poate fi cheia si cauza faptului ca nu se mai dizolva odata grasime, desigur daca la tiroida iese totul okey.
Apoi se va duce o dieta hipoglucidica cu maxim 100 Carbohidrati/zi si cu efort sustinut de exemplu 45-60 minute de alergare sau bicicleta de 5 ori pe saptamana, in acest fel slabirea va incepe si va avansa chiar rapid.
Daca acest efort se va face pe nemancate, slabirea va fi si mai prompta, desigur ca nu incepe direct cu atat, incepe treptat cu efortul pana ce va ajunge la cele 45-60 minute sa curga ceva apa pe el.
Ca sa aiba si un corp frumos ar fi bine daca ar face si ceva efort muscular in zilele in care nu face aerobic.
Dieta continte legume crude, branzeturi degresate, carne slaba fripta sau fiarta, uleiuri esentiale si restul mai putin.
Si ca sa intelegi logica metodei:
Ca sa slabesti trebuie in primul rand sa eviti cat poti provocarea secretiei de Insulina, atat timp cat Insulina e pe minim, grasimile au liber la ardere, cat Insulina se secreta mai multa cu atat slabirea e infranata mult chiar cu acelas efort. Asa ca de aia am limitat Carbohidratii la 100.
In al doilea rand are nevoie sa accelereze metabolismul asa ca de aia am recomandat efort sustinuit aerob care consuma Oxigen.
Secretie slaba de Insulina + ars mai multe Kcalorii decat mananca - slabit garantat.
Totusi analizele iti vor spune ce nu este in ordine, eu cand am luat Depakine am facut si a iesit f clar ca nu era in ordine. Analiza 1 si 2 erau varza.
Am urmt 3 pasi:
1- am dat naibii otrava de Depakine deci cauza am eliminat-o asa cum ai facut si tu.
2- am urmat dieta cu legume si ce trebuie si maxim 100 carbo
3- am facut miscare desi miscare faceam de mult insa nu mai avea efect din cauza la Depakine.
Si asa am scapat de cele 14 Kg in plus cam in 3 luni, iar analizele 1 si 2 au revenit perfect la normal.
0
05-12-2011, ora 13:47
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Din fericire nu l-am procopsit si cu o dereglerare a tiroidei, cortizolul mai fluctueaza, dar cum n-are nici-un stress si i s-a diminuat si pofta de mincare, se echilibreaza organismul.Mai sunt citeva aspecte care trebuie revizuite, o sa le punctez la momentul potrivit atunci cind o sa le stapinesc si o sa le inteleg bine.Vorbind de slabit undeva pe un topic, Rica a lasat o sugestie si a fost inteles ca glumeste, dar omul avea ceva de spus ca de fiecare data:, , ca sa slabesti inteapa-te in deget...,
, http://alergic.wordpress.com/2010/07/07/inteapa-te-in-deget/
iar aici citeva discutii ce ar putea interesa
http://forum.getfit.ro/showthread.php?10865-recomandari-suplimente-tulburare-schizo-afectiva
0
05-12-2011, ora 21:00
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Eu am vorbit serios, nu sa ne intepam in deget, ce am spus mai sus duce la slabire, iar asta o poate spune si un medic.
Eu n-am slabit intepandu-ma in deget ci prin dieta si sport si prin eliminarea medicamentelor.
Daca spui ca i s-a echilibrat organismul de ce spui ca nu se dizolva Kg in plus cum trebuie ?! Din moment ce asteptai orice sugestie cu privire la asta inseamna ca slabirea nu decurge asa cum ai dori tu.
M-am referit la Tiroida tot in sens ca nu cumva ca medicamente-le sa i-o fi dereglat-o, insa daca spui ca e bine cu ea atunci e okey.
Ma repet insa vad ca nu prea iei in seama, Glicemia si Insulina ai luat-o in laborator sa vezi daca nu-s dereglate ? Desi si daca sunt date peste cap, prin metodele ce le-am dat mai sus se redreseaza si ele.
0
05-12-2011, ora 21:50
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Punctul tau de vedere este corect, daca intrai insa pe link observai ca, , inteapa-te in deget, ,...era ideea sa-ti vezi nivelul insulinic si sa stii de unde incepi., , Se echilibreaza organismul, , pt ca chiar este la dieta, dar nu drastica, iar sport face mai mult decit suficient.Cit s-a ingrasat in 4 luni, n-a dat jos intr-un an, dar asta se datoreaza si modului toxic in care a acumulat organismul, tiroida este in regula, desigur m-am gindit de la bun inceput sa-i fac analizele.Ar mai fi niste teste care ar merita facute.
0
05-12-2011, ora 22:45
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Acum am citit acolo, deci e exact ce spuneam eu, trebuie limitati carbohidratii ca sa slabim.
Totusi tocmai de aia fiul tau nu a dat jos nici intr-un an pentru ca Glicemia si Insulina erau date peste cap.
In momentul in care a slabit, analizele vor fi perfecte.
Eu dupa ce am lasat Depakine am ineput sa slabesc rapid.
0
06-12-2011, ora 11:00
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Costy2007

In momentul in care debuteaza o boala gen Schizofrenie, Bipolara cu episoade manicale, nu ne mai gindim ce a produs-o si actionam pe simptome, pt.ca alerta e la nivel maxim si nimeni nu-ti recomanda altceva, iar teama care se instaleaza te face sa crezi ca da, asta-i singura solutie, medicatia.Cind incepi sa mai cunosti, sa constati destule despre manifestarea bolii, cauza posibila si tratament posibil, ajungi sa-ti doresti sa stii cit mai multe asa cum faci tu care pari destul de interesat sa elimini cauzele, dar niciodata n-ai fost de acord cu ideea ca anumite alimente, chiar daca nu ele au adus boala, au intretinut-o agravind-o.Hrana de acum nu mai este de pe vremea bunicii si eu mincam paine calda facuta de bunica mea, dar griul de acum-micul mutant-a ajuns pe mina celor care toata viata s-au gindit cum sa tina oamenii la mina lor si cit mai dependenti, au reusit cu brio.Nu mai stim cum sa punem lucrurile cap la cap ca sa ne simtim doar bine, energizati si cu moralul cit mai sus si atunci pt restul vietii care o mai avem trebuie sa ne stabilim anumite reguli care nu trebuie sa fie privite ca drastice ci ca o sansa de a te simti cu adevarat viu.Las un link ca apreciere pt munca unui om care a gasit raspunsuri la intrebari grele si a facut efortul unor traduceri de care trebuie sa beneficieze cei interesati.

http://alergic.wordpress.com/category/psihiatrie/schizofrenie-psihiatrie/
0
07-12-2011, ora 17:57
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Asa este, la prima vedere avem impresia ca doar medicatia este solutia, insa repet, ideea este sa nu se ajunga sa debuteze o asa boala iar asta depinde de mediu.
Cu alimentatia ti-am spus, daca stau sa ma gandesc la orice as innebuni mai tare si ar fi un stres ptr mine, am la baza legume, fructe, carne slaba si branzeturi degresata si gata, normal ca nici unele nu mai sunt naturale insa asta este, nu conteaza, oricum nu mi-e mie rau de la asta, doar cunosc gramada de seama mea care au mancat mai prost si desi-s si grasi si nici nu fac vreun fel de miscare si nu stiu ei ce-i aia leguma decat din carti, nu au nici o treaba psihic asa ca...asta e realitatea, dam noi vina pe alimentatie ca sa gasim o scuza.
Desigur ca ei sunt bolnavi sau vor fi bolnavi in sens ca vor avea boli metabolice, insa nu psihice.
0
07-12-2011, ora 19:03
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Doamna K.V.,
pentru ca ne-am inteles destul de bine pe forum, in sensul ca am cazut amandoi de acord ca medicamentele trebuie folosite cu prudenta, de catre medici bine pregatiti si cu vocatie(sau cel putin ati ramas deschisa oricarei sugestii sau dialog), imi permit sa va recomand, fara a face reclama, o carte de psihiatrie foarte interesanta, numita Bazele biologice ale psihiatriei, scrisa de doamna dr.Dehelean, de la Timisoara.Eu cred ca exista o baza biologica pentru tulburarile psihice si cartea de fata poate fi de ajutor pentru multi dintre noi, fiind o noutate in materie, bine documentata stiintific, cu desenele si plansele autoarei.Pretul este cam prohibitiv, dar eu cred ca merita sa invatam si asa...Cu bine!
0
08-12-2011, ora 12:09
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@Costy

Aici nu vorbim de dieta de slabire, dar nici de a vedea doar o latura a problemelor.Factorii de mediu stim ca sunt cauza sau efectul majoritar.Tu ai o orientare spre rezolvare, dar cind un om are o afectiune grava si se indoapa zilnic cu ceva ce numai a aliment nu seamana si se simte greoi, fara forta, dar continua sa faca aceleasi lucruri, este gresit sa-i dai doze de neuroleptic sau altceva care sa-l tina si mai obosit si fara perspective.Putini psihiatri recomanda un plan nutritional personalizat si trimit omul sa-si faca analize si investigatii de tot felul, dar cei cu adevarat interesati asta fac.Si eu m-am intrebat de ce aia care maninca din gunoaie nu sunt depresivi sau bolnavi in altfel- si cea mai simpla concluzie este ca nu traiesc prin comparatie, si-au acceptat aceasta viata ca pe singura posibila si mintea lor nu este in alt loc cu belsug care sa le produca stari alterate.Vorbind de gunoi, majoritatea anuntam pe forum ca nu se poate ca fiul, mama sau fratele nostru sa aiba afectiunea psihica datorita familiei, noi toti am trait minunat, totul este o lume minunata...fara gunoi.Cindva credeam ca orasul in care locuiesc atit de curat si cochet, nu are cum sa semene cu cel din reportajele televizate in care niste jurnalistii, , rau intentionati, , aratau niste lucruri oribile pe care eu le consideram de domeniul filmului.Numai ca intr-o zi trebuia sa arunc niste torturi, dulciuri expirate si am zis sa ma duc personal la groapa de gunoi a orasului si cind am ajuns am incremenit:munti de gunoaie in care o multime de oameni in zdrente cautau frenetic ceva, orice pt a mai putea procura un rest de, , aliment, , pt ziua care se scurgea, erau exact ca-n doc.aveau in maini ceva cu virf metalic incovoiat cu care explorau gunoaiele.Cind am deschis masina s-a golit fulgerator, mincau cu mainile alea printre degete le curgea frisca si mie imi curgeau lacrimile fara sa le pot stavili, asta era realitatea aceleui oras ce sfida multimea din gunoaie.Si asta este realitatea noastra celor de aici ce negam gunoiul din vietile noastre.

@pulberedestele

Multumesc pt sugestia cartii, mi-ar face placere s-o am si s-o citesc.Eu nu zic ca trebuie sa avem acelasi punct de vedere, acelasi drum spre vindecare, dimpotriva opiniile sunt diverse ca si modalitatea vindecarii.
0
08-12-2011, ora 16:08
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Chestia ca aia cautau nerabdatori ceva prin gunoaie e deja alt subiect.
Ideea este ca desi mananca ce mananca, nu sunt depresivi sau altfel, intrucat mediu nu i-a daramat ca pe noi.
Nu conteaza cat de negativi sunt factorii externi ci de pragul de sensibilitate al nostru, deci de terenul genetic pana la urma. De aia am spus ca parerea mea este ca alimentatia are doar efect pe parte metabolica in general.
Pe parte psihica daca schimbi alimentatia si te preocupa toata ziua ce sa iei si ce sa mai mananci poate duce la obsesie si de fapt nu se vad prea multe progrese, insa daca schimbi mediul in bine ai sa observi rapid schimbari pozitive indepdendent de alimentatie.
Si daca mancam paine si ciocolata din cand in cand nu murim daca avem un mediul bun.
Pe parte metabolica este pe dos, daca schimbi alimentatia ai sa observi schimbari rapide in bine iar daca schimbi doar mediul nu ai sa observi mai deloc progrese fara a schimba alimentatia.
Deci fiecare metoda isi are efectul ei insa unde se potriveste.
Si se aplica ! Nu e doar teorie. De aia nu consider ca grija asta excesiva ptr alimentatie are vreun efect benefic asupra problemelor psihice.
0
08-12-2011, ora 17:02
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Astept si alta parere, toti ne raportam doar la situatia noastra si cum vedem noi rezolvarea doar dintr-o anume perspectiva, ce-ar fi sa ne uitam si-n jur?.Eu personal am plecat de la ideea ca trebuie sa gasesc ceva sa inlocuiesc medicatia, am aprofundat ideea cu homeopatia, medicina ortomoleculara, fitoterapia, suplimente, chelatinare+oxigenare si acum ma tot impiedic de alimentatie pt ca chiar e capcana noastra zilnica si nu prea mai avem variante de asa zis natural.O greseala pe care o faceam constant era aportul de Omega3 din peste oceanic si desi dadeam multi bani pe cutiile pe care era specificat, , curatat de metale grele, , am inceput sa nu mai fiu sigura ca asta ar fi si adevarul, am adugat antioxidanti dar intr-un dozaj prea mic, apoi am trecut pe Omega vegetal, dar inferior celui de peste si in final m-am oprit la aportul din alge.Spirulina vine cu un aport care dupa datele culese este :300%Ca mai mult decit in lapte, 2300%Fe mai mult decit in spanac, 3900%beta caroten mai mult decit in morcov, 365%proteine mai mult decit in tofu, aminoacizi, acizi grasi esentiali, complexul vit.B..etc, benefica in curele de slabire, in cresterea rezistentei organismului, oxigenarae celulara.Alga Clorella este superioara Spirulinei - CGF(clorella growth factor)elibereaza de 10 ori mai multa clorofila decit Spirulina, curatator natural de metale grele ca Mercur, Cadmiu si chiar ajuta in stoparea evolutiei dez.tumorilor.Sunt multe de adaugat, dar in general oamenii spun ca ei consuma alimente sanatoase(din pacate au cam disparut), pestele oceanic este deja mult prea stiut cu aportul de Mercur, lactatele le servim pt placerea gustului nu nevoia din organism, iar proteinele animale din acelasi motiv pt ca se gasesc si in alte surse mult mai curate.Eu nu zic sa devina un stres gindul ca trebuie sa echilibram nocivitatea din orice cu aportul de energie si nici ca trebuie sa ne gindim ce sa mai mincam daca totul e asa cum stim.Si totusi cei care au avut puterea sa treaca la veganism e de apreciat, iar cei care au ajuns ca din cauza suferintelor sa-si faca un mod de viata alimentar aparte si sa-si salveze viata fizica si psihica eu nu vad decit beneficii.

-*


(*modificat de admin)
0
09-12-2011, ora 13:35
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@Costy2007

Am facut o paralela intre gunoiul vizibil fizic care este inceputul si sfirsitul unui univers unde niste oameni isi duc zilele si neavind altceva cu care sa compare accepta si se complac in acea viata.Celalalt gunoi din vietile noastre- sau a unora-, este deseori acoperit cu manifestari ce seamana a bucurie si implinire, iar cind deja cumulul este maxim apare Schizofrenia sau altele asemeni si inteleptii vremurilor vin cu alta solutia, , stralucita, , sa astupe si simptomele acestui vulcan ce poate erupe oricind si oriunde.Desigur cind factorii de mediu au generat astfel de afectiuni poti sa ai alimentatie si apa cea mai pura si tot rau iti este, dar asta nu inseamna ca acest aspect al alimentatiei nu trebuie luat in seama.
Daca traim in neacceptare si ginduri distructive vindecarea nu este posibila sau este mult mai tirzie.
0
09-12-2011, ora 14:53
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Problema este ca atunci cand sufletul iti este negru nu mai te intereseaza la alimentatie decat o doza de placere si cam atat, nu neglijezi alimentatia cand ai motivatie sa o faci adica cand.ai pentru ca sa mergi mai departe si ai impliniri si realizari iar raul cauzat de mancare este mai mare decat placerea ce o aduce.
Pana la urma e un mecanism de compensare, dupa ce ca omul e la pamant ii luam si placerea gustului adica cam singura care i-a mai ramas ? Face rau in timp insa pana atunci omul ala mai apuca ziua de maine fara sa fie legat si dus la spital.

Gunoiul este nerealizarea si neimplinirea, asta ucide lent dar sigur iar din pacate cei de langa noi chiar daca realizeaza ce ni se intampla tot nu ne pot ajuta, in momentul in care si realizezi ca nu ai sanse te ia disperarea si intri la loc in Depresie si iara dai iama in frigider, asta desigur daca nu cumva Depresia iti ia si placerea gustului.
Si uite asa intri in cercul autodistrugerii si gata, fie te distrugi imbolnavindu-te de atata mancat, fie sinucidandu-te cand nu mai rezisti, asta ca sa nu alegi o viata de om bolnav psihic prin spitale.
Sincer dacat schizofrenia mai bine moartea.
Pana la urma si a te distruge este ceva normal, face parte din viata, cine a spus ca viata inseamna doar pozitiv si atat ?! Mare greseala.
0
09-12-2011, ora 17:12
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Aer bacovian, mai bine ne, , imbatam, , cu un pahar de apa cu Litiu..Medicii austrieci au optat spre acest aport de Litiu, dar tot ei avertizeaza in utilizarea lui in exces.
Eu ramin la ideile mele invechite si merg pe drumul stabilit, adaptat noii situatii in care constientizez ca planurile vietii nu se mai pot face pe termen lung.
0
09-12-2011, ora 23:13
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
, mai bine ne, , imbatam, , cu un pahar de apa cu Litiu..

Regimul alimentar;bautura si mancare, nimic altceva nu mai import
0
09-12-2011, ora 23:14
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
nimic altceva nu e mai important.
0
10-12-2011, ora 22:56
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Nu neaparat regimul alimentar cat mediul in care traim, multi se leaga de mancare ca si cum asta ar fi principalul in bolile psihice. Se leaga de asta pentru ca doar asta pot controla din pacate.
Adevarat ca este foarte important regimul alimentar insa pentru problemele metabolice, pentru silueta.
0
11-12-2011, ora 14:08
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Faceti cum credet, spuneti ce ginditi si traiti cum va e bine.

Ceea ce fac si ceea ce spun imi face bine mie si poate sa se potriveasca intr-o anume masura si altcuiva, dar atit.Pina omul nu cauta singur sa desluseasca, sa solutioneze ceea ce l-a privat de starea de bine, chiar daca aparent nimic nu depinde de el, lucrurile vor sta in continuare rau sau suportabil.Oricit de multa stiinta ar avea cineva, el poate sa ofere celor din jur doar o perspectiva, stiinta lui vine din studiu si e buna, dar cel ce a trecut prin durere sub toate formele si tot sub toate formele a scapat de ea, altfel vede viata si ziua de maine.Eu personal cred ca userul cocolinoo de pe, , Tulburari obsesiv compulsive, , pag.11, a reusit sa puncteze ca si totul, intr-un singur comentariu, ceea ce a spus este ceea ce face in real, nu doar teorii si iluzii culese din experientele altora.Prin propriul exemplu intarim increderea si sansele spre orice.La initierea acestui topic lucrurile stateau destul de rau la capitolul aspect, miscare si articulatii rigide, acum pe ansamblu este mult mai bine, flexibilitatea a invins, inotul, ciclismul, sucurile facute de noi in casa au reparat.

Cine-i curios sa se exploreze pe el insusi, va ajunge mai departe decit a sperat
0
11-12-2011, ora 15:44
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
Observatie;inca nu se stie ce rol important are hrana, care e consumata pe toata perioada vietii.., daca vreti sa experimentati pe propria piele;albusul de ou(fara galbenus), da o stare de suferinta psihice si apoi fizica, acu sa venim cu sensul contrariul..ce hrana ne aduce fericirea?vorba lui Nick;porcul e cel mai fericit animal.

Regimul alimentar in manipularea in masa a populatiei;e tot ce gasesti in magazine, tot ce este stampilat ca produs comercial alimentar.

E vorba de miliardele de substante din alimente care ne manipuleaza psihic;linistit, bun, fricade aface rele, etc.
0
12-12-2011, ora 00:31
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Sunt deacord ca ne intoxica astia cu tot felul de substante, de aia e de datoria noastra sa le evitam cat putem insa nu la extrem, nu inseamna sa experimentez pe pielea mea o viata ce aia frustrare, sa nu mananc o paine calda sau altceva chiar daca-s facute in casa doar ca are Gluten sau ca are amidon sau ca are nu stiu ce zahar, e prea de tot. Ca pana la urma murim tot experimentand in timp ce altii se simt bine gustand din orice fara sa-si faca atatea probleme.
Uite eu ieri am avut o pofta nebuna sa mananc placinta cu Dovleac si cu Mere, am mancat pana m-am saturat destul de multa chiar foarte multa, daca-mi faceam probleme ca are coca din faina alba, ca are zahar unde ajungeam ?
Am mancat cu pofta si gata, ce se poate intampla ? Mai pun un kil pe mine, i-am dat la Pancreas de munca si a dat vagoane de Insulina si aia e, de fapt se si simte ca se depune, pana la urma m-am simtit bine ieri, dupa ce am mancat imediat pe la ora 13 m-am dus la sala si am facut sport 3 ore desi asta nu scuza cu nimic ce am facut ca nu se mai pune.
Pe la 4 noaptea adica la 15 ore de la masa chiar imi era putin rau din cauza ca excesul de Insulina provocase probabil o hipoglicemie, dar trece, asta e.
Nu-s eu de vina ca nu m-am putut abtine avand pofta din aia nebuna de tip dependent adica de la Depresie.
Am avut 945 g de Carbohidrati si 6750 Kcalorii, pentru cine stie despre ce e vb o sa-si dea seama ca este enorm de mult. N-o sa ma pun la zid pentru asta acum.
Daca nu mancam ma alegeam cu frustrare si cu starea de agitatie pe mai departe. Sigur ca e de evitat asa ceva, insa cand nu e loc, asta este. La baza am oricum salate de legume crude cu branzeturi degresate si carne slaba fripta la gratar, cand ma simt bine pot evita mesele periculoase fara probleme si o saptamana la rand.
0
12-12-2011, ora 00:44
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
Stai linistit;poti sa manci paine cat vrei(nu ai o boala celiaca), chiar din contra painea sau pastelele sunt bune pentru relaxare psihica si fizica.
CE E important! e adaugarea in organism a unor substante care in realitate poate fi si praful de pusca dar in cantitati foarte mici.Poate banuiesti despre ce e vorba?Cand corpul tau numai produce anumite substante cum ar fi;stereat de magneziu(se gasesc doar in oase in corp), numai ai substantele respective, nu vreau sa le insir, ai nevoie sa le administrezi oral, sau alte metode de intrare in organism, microcelule.
0
12-12-2011, ora 11:28
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Cum, mai Costy, 6700 calorii?? Ai mancat chiar toata placinta?
0
13-12-2011, ora 18:32
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Ideea este ca organismul trebuie sa le produca a la long acele subsyanye, nu e normal sa nu le mai produca, in general le cam produce. Sigur ca daca nu le produce macar sa le bagam noi dar din legume si mancare sanatoasa, nu din suplimente ce-s facute tot in laborator.

The_eye, daaaaa, am mancat Sambata toata placinta, am mancat-o pe drum ca nu ma mai puteam abtine, deci 1600 g de placinta cu Mere si Dovleac apoi inca 9 Strudele cu Dovleac, in total cam 2900 g placinta.
Iti dai seama ca aveam o tenta patologica de a manca pe fond depresiv din pacate, mi-am dat seama insa nu m-am putut opune din pacate, apoi m-am dus la sala insa la cam 2 ore de la mancare am inceput sa ma simt mai rau in sens de Depresie, se accentuase.
Duminica am stat pe salate, ieri m-am dus la sala si apai cand am venit am comis-o iar cu 14 Strudele cu Dovleac mai exact cam 2150 grame, dupa aia tot nu m-am simtit bine psihic stiind ca ce am facut nu am facut bine.
Insa pe de alta parte nici motivatie sa ma opun tendintei nu aveam.
Nu mai ies odata din Depresia asta, nu stiu ce se intampla, am asa o tristete si o desertaciune, bunadispozitia e jos mereu, nu am motivatie sa fac nimic, am mereu tendinta de a urca tonusul cu o masa buna care inainte reusea sa ma bage in hipomanie iar acuma nu se mai intampla asta.
Acuma mananc cu pofta si apoi ma simt ca si inainte de fapt asa cum se intampla la orice om normal.
Insa doar ptr atata nu se merita sa bagi atatea bunatati in tine, cand viram in hipomanie ma tinea bunadispozitia aia chiar si 24 ore uneori si doua zile, deci se merita o masa buna ptr asta atunci cand nimic altceva nu te ridica.
0
13-12-2011, ora 18:43
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@Costy

VAI!! 3 kg de placinta o data!!! :O Nu stiu cum reusesti. Mananca dovleac in continuare ca e bun, contine triptofan, precursorul serotoninei, ca si asa zici tu ca suferi de depresie. Dar mai bine il coci la cuptor fara zahar si il mananci asa copt, mai usor cu zaharul si faina rafinata. Stii si tu...
Adaugă un comentariu / răspuns
220 comentarii 1 2 345 ..... 7 8 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul