Sindromul Empty sella

01-09-2009
gabri_dona
Nu este medic/terapeut
gabri_dona
Buna ziua,
Acest diagnostic de sindrom empty cella e revenit in urma efectuarii RMN-ului memei mele, ]n varsta de 58 de ani. Nimeni nu a stiu de este mai exact, neurologul din orasul nostru a ridicat din umeri si a trimis-o la Timisoara. Aici diagnosticul s-a schimbat in spondiloza Arnold. Din cate am citit despre acest sindrom este o boala a glandei hipofize si nu stiu daca are legatura cu spondiloza. Va rog mult sa imi dati un ajutor, un sfat. Eu stiu ca sufera de spondiloza cervicala avansata. RMN-ul l-a efectuat in urma unei amorteli, inceputa cu o durere a urechii, s-a extins la maxilar si toata partea dreapta a capului. De la urgenta i s-a prescris un tratament cu Myolastan, si inca un medicament pt circulatie care a ajutat-o.
Va rog sa ma indrumati pt ca durerile continua si sunt tot mai accentuate. Va multumesc.
4 comentarii
0
01-09-2009, ora 10:02
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Medicamentele prescrise fac numai ca durerea sa nu mai fie simtita, in timp ce boala evoluazea sau sta pe loc in acest timp. In plus medicamentele vor produce cu siguranta alte afectiuni. Consultati un medic homeopat cu experienta, cu atat mai mult cu cat doctorii dau din umeri. Spodiloza este si ea urmarea unor stari sufletesti (cauzate deja din copilarie) care daca sunt ameliorate se amelioreaza si spondiloza.

Va recomand de ex. pe Dr. Gheorghe Jurj in Timisoara, Dr. Pavel Chirila in Bucuresti (Clinica Christiana), Dr. Sorina Soescu in Constanta, Dr. Sorin Cadar in Pitesti, Dr. Adrian Alecu in Tg. Mures.
In Bucuresti cat si altundeva mai destui homempati buni, din pacate nu-i cunosc pe toti.

Adresele le gasiti in internet si cartea aurie.
CENTRUL CHRISTIANA MEDICINA SOCIALA
Sos. Pantelimon, nr.27, sector 2,
Tel.: 252 78 55, Fax: 252 59 28 Bucuresti
0
01-09-2009, ora 12:43
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Alti medici homeopati de recomandat:
Dr Doina Pavlovschi, Dr Secil Omer, Dr Marius Radu, Dr Catalin Sararu, Dr Cati Floroiu.
0
01-09-2009, ora 22:57
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Este vorba despre " Empty sella Syndrome"( sindromul de sa turceasca goala), afectiune in care, imagistica descrie o sa turceasca, locul in care se afla glanda hipofiza, goala;glanda hipofiza este mai mica decat de obicei; sindromul poate fi primar sau secundar; mergeti si la un consult endocrinologic pentru stabilirea unei conduite terapeutice adecvate; nevralgia Arnold este o afectiune diferita, o afectiune neurologica; hemicrania ( durere nivelul unei jumatati a capului ) ne-ar duce cu gandul la migrena; tratamentul cefaleei ( antiinflamatoare nesteroidiene, preparate pentru durerea migrenoasa, daca se pune diagnostic de migrena) trebuie prescris si monitorizat de neurolog; la tratamentul analgetic, se poate asocia, eventual, un antidepresiv ;numai bine
0
23-01-2014, ora 21:51
monica crenguta
Nu este medic/terapeut
monica crenguta
Buna seara Azi am primit si eu acest diagnostic si ma intrebam la ce specialitate trebuie sa merg pe viitor.Precizez ca am facut analizele la endocrine si au iesit bune.d-na dr mi-a spus ca deocamdata e ok si sa merg la consultatie anual si sa slabesc.Insa am o durere de cap, ameteala si am descoperit mai nou si o spondiloza cervicala si lombosciata plus cioculete pana si in calcai.mi s-a spus ca e vorba de artroza si sa fac fizioterapie si gimnastica recuperatorie.iau antiinflamatoare si midocalm.M-am trezit in trecut si cu ocrestere de tensiune -pt asta iau jumate de concor-cor de 2.5mg.INTREBAREA MEA ESTE SI daca pot face fizioterapie?mai trece cineva prin asa ceva ?Am 38 ani 160cm si 93 kg.incerc sa slabesc sper sa reusesc.Sanatate la toti!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.