Sindromul Arnold

03-03-2010
marlen1967
Nu este medic/terapeut
marlen1967
Intrand pe ROmedic, am citit cu interes recomandarile pe care le-ati facut tuturor celor care v-au solicitat informatii, tratamente etc.
In absenta unui diagnostic recent incerc sa va descriu simptomele cu care ma confrunt actualmente si care a fost diag. pus la ultimul control de specialitate efectuat in 2002(cred!).
De cand isi face debutul vremea rece si pana la venirea primaverii cu temp. de peste 15 grade, traiesc un adevarat cosmar in sensul ca permanent imi lacrimeaza ochii, am secretii nazale clare(parca as fi un robinent cu garnitura stricata)aproape tot timpul, am dureri de cap, uneori cumplite, greata, cefalee, vertij, si mai nou in ultimii 2-3 ani, nasul este permanent rece, inghetat (de parca sangele nu ar circula si pe acolo sau o face dar rar si in cantitate mica) incat am ajuns de poveste. In timpul iernii, cum altii se lipesc de calorifer sa se incalzeasca, eu stau cu nasul lipit de calorifer sa mi-l dezmortesc, plus ca ma si doare f. rau, in zona superioara pe acelasi meridian cu ochii(nu in zona frontala), trebuie sa am ceva pe cap inclusiv in casa unde am permanent cel putin 20 de grade. Daca ar fi mai rece ar fi si mai rau, deci nu pot reduce caldura, cand ies din casa simt ca aerul rece ma sufoca instantaneu, respir prin 2-3 straturi de fular si evident capul acoperit cu ce am mai gros.
Vesnic sunt "racita" in aceasta perioada, respir greu, permanent am o secretie care curge din zona nazala si ma deranjeaza f. tare cand o simt in gat, nu este clara mereu, ci si galben-verzuie, dureri cumplinte in gat pe zona amigdale, faringe, laringe...
Am renuntat sa mai iau tratament, desi cand se acumuleaza ajung sa nu mai pot iesi din casa din cauza durerilor si ma tratez dupa amintirile altor scheme de tratament, cunostinte proprii si ceva informatii descarcate pe net.
Diagnosticul pus in 2002 a fost rinosinuzita acuta, sindrom Arnold, spondilita si...mult, mult stress(mi s-au facut radiografiile aferente, frontal, lateral, coloana, etc),
la care se adauga o deviere de sept depistata in copilarie pt. care nu mi s-a indicat niciodata ceva(doar "speram sa nu fie nevoie de operatie", cand aveam 7-8 ani)si un mai proaspat accident de masina(2007) cand impactul la o viteza de 110km/ora l-am suportat in zona toracica, fata, (evident nasul bine lovit), frontal dreapta (unde radiografia din 2002 indica probleme) zona cu care m- am si tamponat de geamul din fata pe care l-am "spart" la propriu cu capul. Nu imi dau seama nici pana azi daca airbegul m-a lovit ( am lesinat la impact din cauza fortei cu care m-a izbit airbegul)si in fata s-au doar in zona plexului solar, probabil ca nu, altfel durerile ar fi fost duble, caci stiu cum am resimtit asta in plexul solar imediat dupa si multe zile ulterior. Consultul in urgenta unde am fost transportata dupa accident nu a aratat fracturi, cheaguri de sange etc...M-a examinat si un medic ORL la cererea mea, dar s-a concluzionat ca nu prezint nimic grav la prima vedere( am avut ingeri pazitori!!!!!!, har Domnului)si am plecat acasa cu un anitetanos caci aveam plaga deschis in zona dreapta a fetei, imediat sub ochi si multiple echimoze in zona frontala dreapta, si ceva traumatisme craniene(Im alive, inca!). Despre tratamente: la indicatia medicului, Zinnat, Profenid, Aerus, Unasyn, Mydocalm la accident, iar dupa parerea mea am luat Voseptol, Rovamycine, Sumetrolim, Oftamezone, Sinupret, Paracetamol Sinus/simplu, Ospen, Afrin, Olinth, Alerid, Argila, Ulei de catina oral dar si nazal cu Bixtonim, Extract de cordiceps cu gin-seng, diverse chestii de la Plafar, Nazomer, miere de tei/coriandru(evident nu toate odata, glumesc, ci pe
parcursul anilor de suferinta).
Chiar daca am scris pe un ton mai glumet tot ceea ce mi se-ntampla e extrem de serios si-mi afecteaza in mod ingrozitor viata sociala. Nu pot merge la servici ca un om normal(daca e frig, daca e vant puternic, praf, etc), par a-i imbolnavi mereu pe cei din jur, familie, dar si proprii pacienti(sunt psiholog-terapeut), vesnic sunt obosita, dorm f. prost, respir greu, obosesc f. repede, am fluctuatii in greutate extrem de mari, de la 60 kg la 43 si invers.pe parcursul a catorva luni, fac des viroze respiratorii, faringite, laringite. Ca si istoric medical, am avut streptococ beta hemolitic in copilarie, ceva probleme cu citirea IDRU-lui(la liceu fiind) si am luat o vreme, 2 ani cred, Izoniazida, dar nu am fost diagnosticata cu ceva pulmonar, ci mi s-a explicat ca sunt in grupa de risc(oricum au trecut aproape 25 de ani de atunci), deviere de sept, uscarea mucoaselor nazale si bucale, am petrecut ceva ani cu expunere prelungita a fetei la curenti de aer rece, nu suport clima din localitatea unde traiesc(vant, uscaciune) si desi in grade exprimate am stat in zone cu mult mai reci si nu am avut probleme, cum
mi se-ntampla acasa cu expunere la -5 grade dar in conditii de vant puternic, am fumat(17 ani) dar am renuntat de 2 ani, sunt un "teren"alergic, am avut o suspiciune(medicul pneumolog) de astm, dar nu m-am dus sa vad de-i asa sau nu, sunt hipotensiva, dar mi-e bine asa, uneori hipotermie, dar nu m-a deranjat(35, 2), adica nu am simtit nimic, decat
ca mi-am luat tensiunea si vazand ca-i 8, am pus si termometrul. Eu sunt pe piciorele mele la tensiune 8, merg la servici, deci functionez..
Rugamintea mea ar fi daca puteti sa ma indrumati, cu ce anume sa incep, astfel incat sa reincep o viata normala in toate anotimpurile, sa pot fi in contact profesional cu proprii pacienti in fiecare zi, nu doar cand sunt grade pozitive afara si nu bate vantul, si sa-mi explicati unde se greseste in tratamentul cu antibiotice, pt. ca de cate ori am luat a aparut o ameliorare, dar intr-un timp oarecare, sa zicem 3-4 saptamani simptomele au reaparut. Trebuie sa precizez ca sunt dispusa sa suport ceva interventii(laser, nu chirurgie clasica), pot sa ma deplasez intr-o alta localitate la o clinica specializata, daca va fi cazul, dar sunt traumatizata numai la gandul unor proceduri invazive, dureroase, etc, ceea ce ar diminua simtitor sansele unei vindecari sau macar ameliorari in ceea ce ma priveste. Va multumesc anticipat ca ati acordat timp unui mesaj destul de lung si va doresc sanatate maxima si putere de munca.
3 comentarii
0
03-03-2010, ora 13:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este Lungut.. mesajul casa fiu in nota cu Dvs.!
sunt cateva probleme de baza care trebue rezolvate.
1. ar fi problema locala de ORL.. sa va lamuriti cat de mare este deviatia de sept si daca trebue operata sau nu. ( operatiile acum se fac si cu anestezie totala.. asa ca nu vad motiv de frica !
2.simptomele de vazoconstrictie si slaba circulatie sangvina in regiunea nasului.. tinde sistemul nervos Vegetativ autonom.. si aceste simnptome se trateaza numai prin acupunctura, homeopatie sau aromoterapie.
3. Hipotensiunea.. sun 110 e o problema grava.. care afecteaza circulata sangvina si metabolizmul organizmului in totalitate.
aici pot sa va recomand ceva care a dat rezuiltate
sa consumati mereu produsele calde ( si mancarea dar bauturile obligatoriu)
sa folositi in regimul alimentar ardei iute, hrean, cuisoare, scortisoara.
va sugerez o schema de tratament de la Vivasan
1.immune guard cate 1 lingurita la 8 ore
2.ulei esential de eucalipt
3 ulei esential de rozmarin
se folosesc ca aromoteraie in camera sau pe servetel si respiri cu ele sau ca inhalatii fierbinti cate 2-3 pic impreuna, la sedinta.
4. balzam 33 de plante.. care se administreaza pe piele.. in toate regiunile sensibile la frig.
produsele sunt foarte concentrate si ajung pentru un tratament complet de 1 luna.
dacaputeti ajunge la Pascani putem face si o scanare la ELECTROSOMATOGRAF.. unde o sa aflam mai multe despre metabolizmul Dvs. si metodele de reglare.
0
03-03-2010, ora 22:53
marlen1967
Nu este medic/terapeut
marlen1967
Multumesc pt. raspunsul prompt.
O sa caut sa-mi procur produsele pt. schema de tratament de la Vivisan si o sa incep cu aceasta. Va voi tine la curent cu evolutia pe baza recomandarilor dvs..
Despre venirea la Pascani, este un subiect ce poate fi abordat, dar va trebui sa astept o ameliorare a vremii ca sa pot calatori fara stres, inca sunt in etapa:dureri ale coloanei, redoarea cefei, nasul curge non-stop, tusesc in disperare, cat despre dureri in zona sinusurilor numai vorbesc. Ieri in Galati au fost 15grade, azi doar 3 si eu deja resimt totul ca pe o catastrofa. Adevarul este ca acest cumul dureros, coloana, sinusuri, gat, cap ma pune la pamant..
In acest caz as vrea sa stiu cat timp va fi necesar sa raman ca sa-mi fac aranjamentele necesare, respectiv pensiune, hotel... caci e ceva distanta de la Galati la Pascani, si evident costuri estimative ale intregii interventii medicale.
Va multumesc si astept vesti.
0
04-03-2010, ora 13:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o sa vorbim peste 3 saptamani.. dupa ce o sa.si faca efect tratamentul recomandat.
intre timp sa mergeti la ORL.. sa vedeti sigur despre ce este vorba( deviatie de sept sau Rinita cronica alergica, sau hipertrofica) si in functie de diagnostic o sa va spun daca e cazul sa ramnaneti in pascani sau se rezolva intro singura zi !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: malformatia arnold chiari

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: