Sindrom vertiginos.. ameteli, dezechilibru

24-10-2007
Cori100
Nu este medic/terapeut
Cori100
Acum ceva timp cind m-am trezit intr-o dimineata am simtit cea mai ciudata senzatie dintre toate pe care le-am simtit vreodata. Nu exagerez! Iar cei care au trecut prin asa ceva, cred ca ma inteleg. M-am dus la urgenta si m-au testat, mi s-a pus atunci diagnosticul de Sindrom vertiginos. Senzatiile ciudate au continuat de atunci, dar o perioada mai slabe in intensitate. Eu insa percepeam ca cu mine se intimpla ceva ! Parca capul meu nu mai era tot atit de limpede. Am incercat tratamente homeopate, naturiste, ptr tulburari de circulatie cerebrala, stari psiho-somatice, care au venit peste mine de atunci. Viata mi s-a schimbat complet de atunci. Am si zile in care ma simt bine, dar zilele in care ma simt rau in cele mai multe feluri sunt mult mai dese decit zilele in care mi-e bine. Practic parca nu mai pot sa uit faptul ca mi-e rau din cind in cind, si asa ma aflu intr-un cerc vicios intretinut probabil si de starea psihica si de teama de a nu ma simti rau. Iata deci cercul vicios. Cine a mai trecut prin asa ceva, cum a procedat? Poate fi un dezechilibru energetic major? Mentionez ca inainte de aceasta intimplare am avut o perioada indelungata de stres major socila si profesional, cu citeva zile de a mi se intimpla s vertiginos am facut un torticolis urit si o amigdalita urita ptr care am luat antibiotice la recomandarea medicului. Vreau sa am viata pe care am avut-o inainte, si desi sunt in stare sa lupt, starile pe care le am, ma opresc chiar si din puterea de a-mi desfasura viata profesionala. Cine ma poate ajuta? Am incercat multe variante! Precizez ca cele mai dese sunt senzatiile de ameteala si nesiguranta, nu am senzatie de voma, dorm destul de bine, dar dimineata starile neplacute sunt mai accentuate. AJUTOR!!!!
59 comentarii 12 Înainte ›
0
16-01-2008, ora 00:00
mariano
Nu este medic/terapeut
mariano
buna. te inteleg perfect avem acelasi sindrom mai mult sau mai putin, poti citi starea mea pe forum. spunemi te rog cum te simti, ai gait vreo rezolvare? astept un raspuns, multa sanatate.
0
27-01-2008, ora 00:00
clepsaru
Nu este medic/terapeut
clepsaru
salut azi am fost externay shy yo tot pt asea ceva acuma ma simt putin mai bine dar tot ma maii ameteste putinsa vad pe parcurs multa bafta in continuare.
0
04-07-2008, ora 00:00
vyo_violeta
Nu este medic/terapeut
vyo_violeta
De 9 luni ma simt foarte rau.Am ameteli mari la cap, stari de voma, mi se infunda urechile, tulburari de echilibru. Mi s-a pus diagnosticul de sindrom vertiginos. Am luat tratament de 2 luni dar nu ma simt bine.Am aflat ca trebuie sa iau in continuare tratament.Cine ma poate ajuta? ce sa fac? ASTEPT UN RASPUNS.
0
16-07-2008, ora 00:00
mvlad
Nu este medic/terapeut
mvlad
cititi www.vertij.ro
Sper sa va fie de folos. Multa sanatate!
0
14-09-2008, ora 00:00
dinupinzaru
Nu este medic/terapeut
dinupinzaru
Incearca tanakan. Nu rezolva problema complet.
Problema ta este irigarea superficiala a creierului. Ai nevoie de un medicament vasodilatator periferic.
0
03-12-2008, ora 15:38
c_mihai
Nu este medic/terapeut
c_mihai
In decembrie implinesc 2 ani de cand am sindrom vertiginos. De fapt sindrom vertiginos este o denumire foarte larga, care poate cuprinde mai multe disfunctii, ca sa nu zic boli, de aceea si doctorii sunt asa precauti in a da un diagnostic exact. La mine boala se manifesta prin ameteala puternica, asemanatoare cu senzatia de betie, greturi si cateodata mai si vomitam. Am fost in Bucuresti la doctori orelisti, doctorul Pascu, Sarafoleanau o doamna doctor de la Bagdasar, am fost internat la Obregia la Neuro, am mai fost si la Sibiu la trei doctori, toti mi-au indicat sa iau Betaserc, l-am luat timp de doi ani dar ametelile continuau si se inrautateau. Toata luna octombrie am fost in concediu medical, am stat acasa, mai mult in pat, aveam ameteli pe fiecare zi, ma gandeam cu groaza ca la cei 25 de ani ai mei trebuie sa ma las de servici din cauza bolii. Am uitat sa mentionez ca, dupa aproape doi ani doctorul Sarafoleanu mi-a pusdiagnosticul pe care il banuiam, BOALA MENIERE.
De pe net am gasit o doamna din Craiova care a fost vindecata de boala asta de doctorul Onaca de la clinica Biomedica sau Spitalul Floreasca.
Normal ca mi-am facut imediat programare.
Domnul doctor Onaca mi-a dat sa iau timp de o luna un "cocktail" de medicamente. Poate n-o sa ma credeti, din prima zi m-am simtit mai bine. Dupa o luna am fost la control si mi-a dat sa mai iau timp de doua luni numai tegretol si neurovitamine.
De cand iau tratamentul domnului doctor Onaca m-am intors la servici, mai am periodic ameteli si acufenii dar la o intensitate mult mai mica, pot sa-mi desfasor activitatile normal insa am fost asigurat de domnul doctor ca imi vor trece de tot.
Va recomand sa mergeti la domnul Onaca, telefoanele le veti gasi pe site-ul bio-medica.
0
05-01-2009, ora 14:33
florins
Nu este medic/terapeut
florins
salut c_mihai.

ma confrunt cu aceeasi problema si sunt foarte foarte speriat. nu imi mai gasesc linistea. cum as putea sa te contactez pentru mai multe detalii? multumesc.
0
06-01-2009, ora 14:36
c_mihai
Nu este medic/terapeut
c_mihai
Nr. meu de telefon e 0766.283.182
0
01-04-2009, ora 18:36
sabina88
Nu este medic/terapeut
sabina88
tatal meu sufera de aceasta boala. a fost consulatat de mai multi medici dar nici unul nu a gasit un tratamen adecvat. vreau sa stiu dak acest medic onaca ar gasi alt tratament. puteti sa imi spuneti va rog in c consta acel "cocktail"? multumesc
0
07-04-2009, ora 13:18
c_mihai
Nu este medic/terapeut
c_mihai
Principalul medicament este tegretol, pe langa acesta mi-a mai dat redergin, microser pt 8 zile, flamexin, medrol, neuromultivit si omeran in doze f mici, ca pentru un copil.
Nu v-as recomanda sa luati acelasi tratament pentru ca boala poate avea mai multe cauze. Dupa ce am postat aici au mai fost doua persoana la dr Onaca si le-a dat alt tip de tratament deci cel mai bine ar fi sa mergeti la un consult.
0
12-07-2009, ora 09:25
73diana
Nu este medic/terapeut
73diana
Şi eu am fost diagnosticată cu sindrom vertiginos. am 35 de ani şi o muncă stresantă. Mi s-a recomandat Betaserc de 8, Aspacardin, una dimineaţa şi una seara împreună cu Calmogen. După 4 ani de chin mi-e un pic mai bine, dar obligatoriu este să mănânci de minim 3 ori pe zi, iar după aceea să stai întins 15 minute. Dimineaţa mi-a recomandat medicul să beau un pahar de Kinley. Ştiu prin ce treceţi.
0
31-07-2009, ora 19:01
gin
Nu este medic/terapeut
gin
Am fost diacnosticata cu sindrom vertiginos, dupa 2 ani de chin, ma refer la simptomele groaznice care le ai ameteli, pierderea echilibrului..am primit tratament Betaserc, Tanakan, Vitalin si dupa nici 2 saptamani de tratament starile de ameteala s-au ameliorat si acum pot sa-mi fac activitatile.
1
25-08-2009, ora 21:56
casianb
Nu este medic/terapeut
casianb
Si eu am fost diagnosticat tot cu sindrom vertiginos pe data de 7 august iar doctrul mi-a prescris TANAKAN, BETASERC si am luat eu VITALIN iar dupa 2 saptamani ma simt mult mai bine spre sa imi traca de tot dupa 3 luni.Multa sanatate la toti din Arad.
0
06-10-2009, ora 18:42
ptrvsvetlana
Nu este medic/terapeut
ptrvsvetlana
Acelasi diagnostic: sindrom vertiginos + sindrom bipiramidal. Ciudat este faptul ca a aparut brusc acum 3 saptamani, creste vizibil i intensitate zi de zi. Ne fura viata. Dar oare ce avem in comun? Tare inclin sa cred ca din cauza stresului accentuat.
0
07-10-2009, ora 17:23
adipan
Nu este medic/terapeut
adipan
E groaznic. Eu sufar de aceleasi ameteli cumplite. Am fost la doctor, la neurolog care m-a trimis la ORL, acum am fost la Panduri si m i s-a spus ca niste cristale din ureche s-au deplasat si ca pot fi repuse in pozitia initiala. Nu stiu ce sa mai cred. Voi stiti cum ne simtim, efectiv nu mai poti sa traiesti normal. Am luat si eu Betaserc dar fara rezultat. Acum voi face acel tratament de repozitionare a cristalelor, Va spun daca a dat rezultate. Nu mai cred in nimic
0
09-10-2009, ora 19:31
g_l_gabi
Nu este medic/terapeut
g_l_gabi
Am fost si eu diagnosticat cu sindrom vertiginos de aproape 4 ani. Am urmat un tratament cu beteserc (dozele crescand de la 8 mg x 3 /zi, pana la 24 mg x 2 /zi plus oxibral, acum) dar simptomele apar periodic.
Cu doi ani in urma mi s-au prescris 10 injectii cu vitaminele B1 si B6 care se pare ca au fost eficiente o perioada; am auzit ca exista un complex de vitamine B sub forma de pastile sub denumirea de NEUROVITAMINE.
Acum, cautand ceva date despre "neurovitamine" am gasit pagina asta de pe forum.
Va rog, daca l-a avut cineva prescris sa imi dea si mie ceva date despre aceste vitamine (sunt de ajutor?).
Multumesc.
0
09-10-2009, ora 23:43
ptrvsvetlana
Nu este medic/terapeut
ptrvsvetlana
mie mi s-au prescris Neurovitamine si Betaserc, le iau de 4 zile, cate 3 pe zi. Din pacate inca nu as putea sa spun ca ma simt mai bine. Am episoade scurte in care aproape ca uit de ameteli, dar.
0
12-10-2009, ora 14:23
adipan
Nu este medic/terapeut
adipan
Da si mie mi-au dat aceste vitamine dar nu am inceput sa le iau pentru ca m-am gandit ca nu vor avea niciun efect, incep sa le iau si va spun cum ma simt.
0
22-10-2009, ora 18:04
anca mocanu
Nu este medic/terapeut
anca mocanu
Aseara, 21.10.2009 am avut ameteli cumplite, stari de voma, stare de lesin.am fost dusa cu salvarea la urgente unde mi-au pus o perfuzie(nu stiu ce era in ea)(diagnosticul SINDROM VERTIGINOS).Cert este k puteam sa-mi tin ochii deschisi fara sa ametesc.Insa cand m-am ridicat sa plec acasa se pare k nu puteam merge din cauza ametelii.Am ajuns intr-un final acasa, am adormit cu speranta ca a doua zi ma voi trezi in regula.dar se pare k m-am inselat!Cat timp o sa dureze starea asta?Ce trebuie sa fac sa revin la viata dinaine?
0
22-10-2009, ora 19:33
adipan
Nu este medic/terapeut
adipan
Poate sa tina asa de tare cateva zile, chiar si o saptamana, dar sa stiti ca tot veti mai fi ametita si dupa ce trece criza, veti invata sa va descurcati asa. Luati betaserc cate 3 pe zi cam 3 luni si se amelioreaza.
0
31-10-2009, ora 14:44
finny
Nu este medic/terapeut
finny
Offff.dupa mai bine de o luna cand am si eu aceleasi chinuri, azi m-am hotarat sa caut singur pe net raspunsuri pt starile mele, exasperat de neputinta/ignoranta medicilor la care am fost. Din pacate, ce am citit aici ma lamureste dar ma si descurajeaza... am doar 24 de ani, lucrurile mergeau perfect si dintr-o data m-am trezit cu tulburarile astea de echilibru (nu le pot numi ameteli, cel putin la mine, pentru ca nu se invarte nimic, nu vad stelute, etc. pur si simplu uneori mi-e greu sa fac urmatorul pas si simt ca parca as pasi pe luna). La Municipal la urgenta mi s-a pus diagnosticul sindrom vertiginos dar, culmea, doctorita rezidenta nu mi-a spus absolut nimic - ce inseamna, un tratament k lumea..mi-a dat Betaserc si Ca+Mg.

Ce sa va spun...si eu simt ca viata mea e un cosmar acum, trec exact prin ce a scris cori100 mai sus si mi se pare incredibil...nu prea mai pot sa lucrez, viata personala e de asemenea afectata, ca nu de putine ori a trebuit sa plec de la film, de la o intalnire cu prietenii, etc. din cauza starilor astea, se vede ca sunt amplificate si psihic..nu te mai simti un om normal, esti speriat, frustrat, etc.. Cred ca de acum voi fi mai linistit totusi... Ma deranjeaza f. tare dezinteresul medicilor in a vrea sa te trateze, sa te ajute. Am fost la Municipal, Floreasca si Elias..iti fac doar cateva analize mai mult decat primitive (se uita putin la ochi, in gat, te asculta cu stetoscopul si cam atat), iti dau 2-3 medicamente la intamplare si iti spun doar "stres, oboseala..odihniti-va bine, mancati si atat"...dar nu traiesc ei in fiecare zi cu starile astea.

Acum, fiindca nu vreau doar sa ma plang si n-am de gand sa ma dau batut, sa spu si cateva chestii utile pe care le-am aflat, de aici si de la medicii la care am fost:
1. Este o boala suparatoare, de care nu prea ai cum sa scapi definitiv, dar nu este grava...nu prezinta niciun risc major. Pur si simplu trebuie sa te obisnuiesti sa traiesti cu ea si daca esti norocos, simptomele se pot ameliora incat sa nu prea o mai simti deloc.
2. Cauzele pot fi mai multe, atat de ORL (urechea interna) cat si neurologice. Cei care au ameteli f. puternice si voma, le-as recomanda sa consulte cat mai curand un medic neurolog bun si sa-si faca toate analizele posibile, chiar si pe cont propriu (daca medicul nu le solicita expres) - ex. neurologic general, EEG (electroencefalograma), tomograf si RMN (rezonanta magnetica). Asta pt ca s-ar putea sa fie mai mult decat un sindrom vertiginos.
3. Pentru ca se pare ca o cauza principala e stresul, oboseala si viata dezordonata, ajuta foarte mult sa deveniti mai relaxati, sa va odihniti suficient, sa respectati mesele principale (care sa fie si sanatoase), sa luati suplimente de calciu+magneziu, multivitamine si minerale.
4. SA NU VA LASATI doborati de starile astea, pentru ca, repet, nu e deloc o boala grava, in schimb slabiciunea psihica o amplifica si va face viata si mai amara.

Ce voi face eu in consitnuare? Pai:
1. Imi voi face un EEG si, eventual, un RMN sa exclud complet varianta unor afectiuni cerebrale mai serioase si sa fiu mai linistit.
2. M-am programat deja la niste "teste de echilibru" care se fac in Bucuresti doar la Spitalul "Dr. Hociota" (ORL Panduri), din cate stiu. Cei de acolo ar trebui sa-mi spuna precis daca e sindromul vertiginos si, sper, sa ma si vindece sau sa-mi amelioreze starile.
3. Imi voi schimba stilul de viata, cum am spus mai sus.
4. Nu voi ceda, chit ca voi cadea pe strada de ameteala. Ma ridic, mai cad o data poate, s.a.m.d. :)
5. Voi cerceta in continuare pe cont propriu despre boala asta. Medicii nu au timp, interes, rabdare, unii nici pregatire sa iti explice ce si cum, sa iti faca toate analizele posibile si apoi sa iti prescrie tratament si sa si urmareasca cum evolueaza. Asa ca, trebuie in primul rand implicare din partea ta - evident, fara a te trata singur sau a exclude medicul!

Sanatate tuturor, daca cineva gaseste tratament cu efecte bune/medic bun, sper ca va posta aici.

Dau niste citate si din alte forumuri, poate ajuta:
"""Sindrom vertiginos" este o sintagma medicala fandosita care in traducere inseamna ca "avem de-a face cu un pacient care ameteste, si habar nu avem de ce".Ar putea fi un puseu de hipertensiune, o criza hiperglicemica, o meningita, un accident vascular cerebral, o intoxicatie, in fine, multe altele."Pentru cei care au probleme cu ametelile si daca acestea isi au cauza undeva la urechea interna mergeti la spitalul ORL. Dupa ce altii m-au plimbat aiurea si mi-au pus perfuzii, am ajuns si eu unde trebuia in sfarsit.
La mine, dupa multe teste speciale, s-a stabilit ca s-a distrus de la streptomicina aproape 100% nervul vestibular sau otovestibular, ceva de genul asta, si acum va trebui sa am rabdare ca corpul meu sa-si gaseasca echilibrul bazandu-se doar pe vaz si aparatul locomotor. Sunt si niste sedinte care se fac, de reeducare vestibulara si care te ajuta sa iti revii mai repede. Revenirea asta poate dura de la 2 luni la cativa ani.
Suna naspa dar macar sunt multumita ca am aflat ce am. Ma saturasem sa bajbai si nimeni sa nu isi dea seama ce am. " e de pe un forum! Sper sa te ajute cat de cat! Bafta!

"Buna ! Si eu am aceasta problema " sindrom vertiginos", de 5 luni. In aceste 5 luni am avut doar 3 episoade urate de vertij, dar intre aceste episoade nu pot spune k mi-am revenit complet. Am fost am fst tot felul de investigatii, RMN cerebral, RX coloana cervicala, mi-au iesit bine. Intr-un final am ajuns si la ORL, la DR Madalina Georgescu de la Spitalul de ORL ( www.vertij.ro-click pe cabinete), care mi-a facut toate investigatiile posibile pentru depistarea bolii Meniere. Nu a iesit, ceea ce m-a bucurat mult. Insa ma simt rau in continuare. Dr mi-a zis k sunt foarte multe sindroame vertiginoase idiopatice( adica care nu au nici o cauza medicala) si ca trebuie sa iua Betaserc a la longue sis a am rabdare, ca asa cum apara, tot asa si dispar ( brusc). Sper in continuare sa ma vindec sisa fiu bine"

"buna seara! ma numesc alexandru, am 29 de ani si de aproape 1 an sufer de asa zisul sindrom vertiginos.este un diagnostic pe care mi l am dat singur pt ca eu efectiv nu stiu pe unde sa mai umblu, ce spitale, ce doctori, ce psiholgi si parapsihologi sa mai vizitez, bioenergeticieni si clar vazatori, ca nimeni nu vede nimic, nimeni nu stie nimic dar eu am ramas cu ameteala de aproape 1 an.nu am lesinat niciodata, nu am cazut, n am vomat, n am avuit tulburari de vedere, n am dureri de urechi sau probleme cu auzul, pur si simplu imi simt capul buimac, simt ca n am echilibru, desi daca ma pui sa stau intr un picior si cu ochii inchisi chiar, stau f bine mersi.
nu mai inteleg ce se intampla, daca ai trecut prin asa ceva sau e cineva care are aceleasi simptome, il rog din suflet sa ma contacteze la aceasta adresa de mail, las si numar de telefon chiar, vreau doar sa discut cu cineva care are aceleasi stari, sa ma conving ca n am luat o eu razna, ca lumea spune ca e doar in mintea mea senzatia asta.poate ma mai pot linisti sufleteste, pt ca am devenit si f anxios de cand cu starile astea, mi a dat pur si simplu viata peste cap
inca o data, te rog mult sau va rog, cine poate sa mi dea niste raspiunzuri.
Dar referitor la cel care scria de boala meniere sau cum ii spune, boala urechii interne, ii transmit eu sa ca n are nicci cea mai mica legatura boala asta cu asa zisul sindrom vertiginos
este o aberatie mare, acea boala se trateaza cu betaserc si probabil or mai fi si altele, iar simptomele sunt mult mai crunte, te ia cu lesin, vomiti, ameteli crunte, se invarte casa cu tine si poti s o tii asa langa cu anii doar daca nu ajungi la orl unde sa te diagnostigheze, iar apoi cu tratament adecvat trece !
dar repet, sindrom vertiginos n are nici o legatura cu boala merliere, boala urechii interne
multumesc mult si astept ceva sfaturi sau explicatii
0
31-10-2009, ora 15:10
c_mihai
Nu este medic/terapeut
c_mihai
S-a implinit un an de cand am fost prima data la domnul doctor Onaca. In primele 3 luni de tratament am mai avut de 2 ori ameteli puternice, in ultimele 9 luni nu am mai avut deloc. Am ramas totusi cu acufeniile dar nu mai sunt asa intense ca inainte, le simt mai ales noaptea cand e f liniste. Medicamente am luat numai in primele 3 luni, din februarie nu am mai luat deloc.
Aveti incredere si mergeti la domnul doctor Onaca, pe mine m a vindecat.
Vreau sa mentionez ca nu am nici o legatura cu dansul, nu sunt ruda, nu lucrez la spital, pur si simplu am postat aici in semn de multumire ca m a scapat de aceasta boala.
0
02-11-2009, ora 16:12
adipan
Nu este medic/terapeut
adipan
Buna ziua. Va rog foarte mult sa imi dati si mie mai multe detalii despre acest medic. Unde il pot gasi?
Multumesc.
0
05-11-2009, ora 10:04
florins
Nu este medic/terapeut
florins
Pe Dl doctor Onaca il puteti gasi la clinica Biomedica din Bucuresti.

Am fost si eu la dansul la recomandarea lui Mihai. Este intradevar un doctor bun. Vi-l recomand cu caldura.
0
05-11-2009, ora 14:44
adipan
Nu este medic/terapeut
adipan
Multumesc mult. Imi pun mari sperante in dl. doctor pentru ca sunt in pragul disperarii.
0
06-11-2009, ora 01:48
c.veronica
Nu este medic/terapeut
c.veronica
Buna ziua. M-am confruntat si eu cu aceste simptome greu de suportat, cu momentele dificile si disperarea, asociate, in cazul meu, si altor probleme de sanatate. Am mers la diferiti medici, am incercat mare parte din medicamentele mentionate in mesajele voastre, dar acestea nu mi-au imbunatatit starea. Dar in momentul cand deja priveam asta ca pe o fatalitate, mi-a fost recomandat de o cunostinta terapeutul NICOLAE PASCU. Acesta nu foloseste metodele medicinei clasice, dar nu merge nici pe retete homeopate ce trebuie urmate luni sau ani de zile. Din primele sedinte am observat ca ma simteam din ce in ce mai bine, iar intr-o luna eram complet vindecata. De atunci au trecut aproape 2 ani si aceste stari nu au mai reaparut. Nr. de telefon al dumnealui este: 0742 767 807.
Multa sanatate si incredere!
0
11-11-2009, ora 15:25
finny
Nu este medic/terapeut
finny
Sunt de acord cu c.veronica, pentru ca din cate imi dau seama, medicii nu prea au habar ce-i cu unele ameteli.. "sindrom vertiginos"=nimic, iar betaserc-ul, desi il recomanda aproape toti, e apa de ploaie. Si mie mi s-a recomandat urmatorul tratament natursit, pe care l-am inceput de o zi: dintr-o placa de ceara pentru stupi de albine (gasiti la magazine de specialitate), se taie 3 fasii si apoi se face un fel de "caciulita" cu folie alimentara, astfel: se pune o fasie de ceara, una de folie si tot asa, 3 straturi, apoi se inveleste totul intr-o panza si se tine pe cap cel putin 2 ore pe zi. Se numeste orgonit, daca veti cauta pe net gasiti mai multe informatii.

Stiu ca p[are ciudat, dar ce costa sa incerci, pentru ca, repet, eu n-am epuizat toate analizele posibile, dar am impresia ca medicii habar n-au ce e...cam toate analizele ies bine. Am facut examen neurologic, RMN, sange, EEG si teste de echilibru ORL.nimic!

Daca mai incearca cineva ce am scris mai sus, poate scrie aici rezultatele. Puteti incerac direct o programare unde am fost si eu, gasiti detalii aici http://www.radiestezie.multiservers.com/

Eu eram foarte sceptic, chiar amuzat la inceput de metodele lor si am crezut ca e o mare escrocherie, dar tot ce mi-au scris s-a confirmat medical. Asadar, n-am niciun motiv sa nu urmez tratamentul ala, chiar daca e ciudat. In plus e 100% natural si neinvaziv, spre deosebire de medicamnetele date cu generozitate (si inconstienta as zice) de unii medici.

Sanatate tuturor!
0
21-12-2009, ora 12:48
Vrenicu Ruxandra
Nu este medic/terapeut
Vrenicu Ruxandra
Sunt Ruxanda, am 62 de ani si am fost diagnosticata cu sindrom virtiginos in anul 2003 si DISCARTROZA CERVICALA(ciocuri in zona cervicala).Am fost tratata de medicul Paunescu Ion Eugen, specialist neurolog si mi s-au recomandat :Betaserc, Tanakan, Detralex.Am avut ameteli si pierderi de echilibru dar, fara pierdere de cunostinta.In prezent iau Betaserc(3/zi) si Detralex (2/zi).Ma simteam foarte bine in urma tratamentului pana la actuala medicamentatie.In urma cu o saptamana mi s-au recomandat: Crestor, Actonel, Tertensif, Aspenter si Nebilet, avand colesterolul cu mult peste limita, mai exact 322, tratamentul avand reactii adverse, ametetile revenind.As dori un sfat in legatura cu intreruperea sau nu a noului tratament..Multa sanatate si sarbatori fericite!
0
14-01-2010, ora 16:03
virgi6nia
Nu este medic/terapeut
virgi6nia
de curand am patit acelasi lucru si vroiam sa stiu in cat timp trec ametelile se pare ca niciodata
afecteaza oare viata sexuala
0
18-01-2010, ora 13:57
nina din provincie
Nu este medic/terapeut
nina din provincie
saptamana trecuta am fost la urgenta pentru ca m-am trezit la 3 dimineata cu un vartej care ma tinut la pat 4 zile. nici acum nu ma simt prea bine desi nu stiu ce se intampla cu mine. daca pun capul pe perna parca apas un buton care declanseaza o tiribomba sau nu stiu cum sa-i zic care se invarte cateva secunde bune si-mi da o senzatie de voma. cand ma scol din pat la fel am ameteli dar mai acceptabile nu asa de puternice. la urgenta mi-a pus diagnosticul de sindrom vertiginos. au trecut cateva zile de atunci si totusi nu ma simt bine. au scazut in intensitate dar nu am curaj sa-mi tin nepoatele in brate. oare o sa mai fiu om.
Adaugă un comentariu / răspuns
59 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •