Sindrom turner in mozaic si sarcina

25-07-2008
veronicacrina
Nu este medic/terapeut
veronicacrina
Buna ziua.
As dori sa stiu daca o femeie cu diagnosticul sindrom turner in mozaic: 46, XX[10]/45, X [6] poate avea copii.
Va multumesc.
6 comentarii
0
26-07-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Problema cu sd. Turner este ca imediat dupa pubertate ovarele nu se pot dezvolta, se instaleaza insuficienta ovariana.
Exista situatii cand femeile cu sd. Turner au avut sarcini spontane, mai ales cele cu mozaic.
Am citit ca se pot recolta ovule, fertiliza in vitro si implanta in uter, pentru ca in mod normal o femeie cu Sd. Turner poate sa duca o sarcina la termen, problema este doar cu ovarele. Nu stiu daca la noi in tara exista vreo clinica unde se poate face asa ceva.

Numai bine
0
27-07-2008, ora 00:00
veronicacrina
Nu este medic/terapeut
veronicacrina
Va multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde la mesaj. Domnul doctor la care am fost cu rezultatul mi-a cicit dintr-o carte despre sindrom si mi-a spus ca inferilitatea este definitiva. Datorita raspunsului dumneavoastra pot macar sa sper ca ceva se poate face. Va multumesc.
0
29-07-2008, ora 00:00
Fane24
Nu este medic/terapeut
Fane24
Ar trebui sa fii fericita...pe deoprte
0
18-08-2008, ora 00:00
simouse
Nu este medic/terapeut
simouse
Poate ar fi bine sa va adresati unui cabinet de planning familial. Exista riscuri in cazul aparitiei unei sarcini, atat din punctul de vedere al riscului pierderii sarcinii cat si al nasterii unui copil cu defecte genetice.
0
29-06-2014, ora 18:34
doamne
Nu este medic/terapeut
doamne
buna ziua ce virsta aveti eu am o fetita de 3 ani si am aflat ca are sindromul turner inca de la nastere in urma unui cariotip si testul barr, si treaba cu sarcina as dori sa stiu ce ati rezolvat.In legatura cu infertilitatea, eu am fost diagnosticata la virsta de 20 ani de infertilitate primara in urma unei sarcine pierdute si acum am doi copii minunati (cu exceptia sindromului)un baiat si o fetita.sanatate si curaj medicina a avansat si sint multe solutii
0
30-06-2014, ora 10:39
veronicacrina
Nu este medic/terapeut
veronicacrina
Nu am rezolvat nimic. Daca vreti puteti sa-mi scrieti pe malenazsj@hotmail.com ca sa ne scriem in privat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •