Sindrom femuro patelar bilateral + Ghips

16-12-2012
MihaelaMN
Nu este medic/terapeut
MihaelaMN
Buna ziua,

Am 26 ani, 1.68m si 62 KG. Timp de 2 luni am mers aproape zilnic la ore de cycling. In timp au inceput sa imi trosneasca ambii genunchi, am renuntat treptat sa mai merg la sala, insa la genunchiul drept durerirle s-au accentuat.

Am fost diagnosticata cu sindom femuropatelar bilateral, si iau Arcoxia 90 mg una/zi incepand cu 10 Dec. La 3 zile am avut dureri groaznice la genunchiul drept si am fost la urgenta, la un alt doctor. Ambii doctori mi-au spus ca nu se recomanda operatia, sa imi tonific cvadricepsul si sa am grija sa nu iau in greutate, , si chiar sa imi mentin activitatea curenta zilnica (sa merg la aerobic, sa port tocuri in continuare, etc.)

DIn pacate, la 5 zile de la primul control, m-a lovit cineva la picior din greseaala si am piciorul stang in ghips. Asta presupune sa sar intr-un picior, insa in cel care ma doare si deja genunchiul meu este afectat. Trebuie sa fac si niste injectii zilnice si ma tem ca acestea sa nu dauneze genunchiului (in zona genunchiului mi-a aparut o pata rosie si ma doare). Nu imi dau seama daca este de la injectii sau de la faptul ca l-am fortat cat am sarit intr-un picior.

Va rog sa ma sfatuiti ce pot sa fac, al 3lea doctor pe care l-am consultat, mi-a spsu ca mai devreme sau mai tarziu se va ajunge la operatie.

In plus, sunt foarte ingrijorata ca am doar 26 ani si am aceasta sensibilitate crescuta la oase (acum un an si cateva luni am avut piciorul drept in ghips), Va rog sa imi recomandati ce analize ar trbeui sa fac si o clinica buna pentru ca sunt tot mai ingrijorata de acest subiect.

Multumesc si va doresc multa sanatate.

Mihaela
3 comentarii
0
16-12-2012, ora 12:26
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
de ce aveti piciorul stang in ghips? ce leziune ati suferit? de ce ar trebui sa sariti intr-un picior? de ce nu folositi carje daca nu aveti voie sa umblati normal?
injectiile sunt contra trombozei, nu au cum sa dauneze genunchiului, insa pot sa apara mici hematoame la orice leziune minora ca si efect secundar
ce inseamna sensibilitate crescuta la oase? ati suferit doua leziuni care au fost tratate cu ghips, daca traumatismul a fost adecvat, osul se rupe, asta nu inseamna ca ati avea oase prea moale. sunt boli genetice care fac oasele fragile insa acesti oameni au sute de fracturi in timpul vietii
in prima faza ar trebui sa cautati un chirurg bun in artroscopia genunchiului. in sindromul femoro-patelar patela (rotula) nu aluneca pe un traiect ideal peste femur in articulatia genunchiului (acesta produce o presiune crescuta pe aceasta suprafata articulara care cu timpul poate produce deteriorarea cartilajului articular). acesta "boala" poate avea sute de cauze. de fapt problematica este mult mai complicata decat cred unii colegi.
in functie de problema trebuie aleasa si tratamentul. acesta poate fi intradevar kinetoterapie pentru intarirea vastului medial a qvadricepsului, insa poate fi necesara si o interventie chirurgicala de la cele mai simple (lateral release) pana la cele mai complicate osteotomii de varizare, transpozitie a tuberositatii tibiale si vast medial etc.
tratamentul ideal este imposibil de precizat fara un examen fizic si imagistic amanuntit
0
18-12-2012, ora 14:57
MihaelaMN
Nu este medic/terapeut
MihaelaMN
Buna ziua,

Va multumesc tare mult pentru raspuns.

Piciorul stang il am in ghips pentru ca eram la o petrecere, si in timp ce dansam cineva m-a lovit din greseala. Tocmai din acest motiv sunt ingrijorata pentru ca, o lovitura nu foarte puternica, a rezultat intr-o entorsa si un ghips.

2 dintre medicii pe care i-am consultat mi-au si care mi-au vazut si radiografia au spus ca nu este cazul de operatie. Insa, de cand am piciorul stang in ghips, imi solicit si mai tare genunchiul afecata si sunt ingrijorata sa nu se agraveze situatia. mentionez ca durererile s-au accentuat la genunchiul drept de cand am piciorul stang in ghips. De asemenea, genunchiul este mai umflat.

Credeti ca acestea sunt niste reactii normale ale suprasolicitarii si se vor redresa odata ce voi scapa de ghips, sau este posibil sa se fi inrautatit situatia la genunchi?

Multumesc mult
0
18-12-2012, ora 23:04
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
care articulatie este lezata? genunchiul sau glezna? de fapt la niciunul dintre cele doua nu se aplica imobilizare ghipsata pentru entorse de vro 20 de ani
evident genunchiul este suprasolicitatinsa fara un examen fizic amanuntit este greu de apreciat daca simptoamele se pot incadra in limitele normalului sau sunt patologice
ce fel de radiografii s-au facut despre genunchiul drept? puteti sa le postati pe forum?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul