Sindrom carcinoid?

07-04-2015
mihai_md
Nu este medic/terapeut
mihai_md
Am 33 ani si, de aproximativ 4 luni, acuz o reactie cutanata (pe piept si pe spate) ce se manifesta foarte rapid dupa ingestia unor cantitati mici de alcool (ex. 10 ml spirtoase, 100 ml bere sau 100 ml vin). Si vizual si senzorial se aseamana expunerii prelungite la soare (roseata aproape uniforma si mancarime suportabila). Am fost examinat de diferiti medici (de familie, alergologi, dermatologi, ecograf), am facut analize extinse de sange (cu Mg = 0.92 si TGP = 47, in rest nimic la limita sau in afara parametrilor normali). Mi s-au dat tratamente anti-alercice (Borenar, Xyzal, Aerius, Clorocalcin), Magne B6, Esomeprazol (pentru o durere subcostala stanga, manifestata la repaus, banuita a fi de cauza gastrica) si tratament anti-lambliaza (Tinidazol), dar fara rezultat.

Mai mult, de aproximativ o saptamana, roseata si mancarimea par a se fi permanentizat pe piept si spate si sporadic, pe brate si pe partea interioara a copaselor. Roseata, la nivelul trunchiului, apare pe uemri si ceafa, de-a lungul musculaturii spatelui, in partea superioara a toracelui si pete in partea inferioara a acestuia si pe abdomen. Reactia este amplificata de contact - pliuri, zone de sprijin (rezematul pe spate, sprijin pe antebrate).

Fara analize specifice, mi s-a pus diagnostic de colon iritabil (greata, balonari, eructatii, bolboroseli).
Analize ficat, inclusiv electroforeza si ecografie - normale
Hepatite B si C - negativ
Hemoragii oculte - negativ
Paraziti intestinali (3 probe) - negativ
helicobacter pylori (din scaun) - negativ
Hemoleucograma completa - normala
VSH - 5
TGO - 24
TGP - 47
Mg - 0.92

Am cautat inforamtii pe internet despre astfel de simptome si rezultatele gasite ma ingrijoreaza (de exemplu, manifestarile sindromului carcinoid).

Va rog sa-mi dati un sfat in ceea ce ar fi de facut. Care ar putea fi cauza reala? Ce investigatii as mai putea face?
2 comentarii
0
07-04-2015, ora 14:17
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Va recomand sa va adresati si unui medic de medicina interna (internist)
pentru un consult de specialitate. Deasemenea, cred ca problema dumneavoastra
ar putea fi cel putin ameliorata printr-un tratament homeopat; pentru prescri-
erea acestuia este nevoie de o consultatie personala, individualizata, efectua-
ta de un medic cu competenta in homeopatie.
0
07-04-2015, ora 14:45
mihai_md
Nu este medic/terapeut
mihai_md
Va multumesc pentru sfat, domnule doctor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.