Sindrom Gilbert

08-12-2007
addix
Nu este medic/terapeut
addix
Buna ziua!

Ma numesc Adi (19 ani) si am o nelamurire in legatura cu ultimile analize efectuate...

De la varsta de 14 ani albul ochilor mei nu mai este alb, este galben. In urma mai multor analize s-a dovedit ca am Sindromul Gilbert si Anemie Hemolitica. Ultimile analize la ficat m-am lasat confuz. Bilirubina totala ->2.62 si Hematocrit->49.1. <b> Restul </b> valorilor sunt foarte normale. In ciuda acestor analize, ochii mei sunt foarte galbeni si ficatul ma doare din ce in ce mai insistent, tin sa precizez ca stilul meu de viata este destul de echilibrat, mai ales in ultimile 2-3 luni...(nu fumez, fara alcool, fara excese la mancaruri daunatoare ficatului) dar intradevar nu tin un regim strict, iar uneori ma culc foarte tarziu. Am ramas confuz, deoarece, acum un an bilirubina directa atingea valoarea 7 si ma simteam mai bine si ochii erau mai normali decat acum. Toti doctorii imi spun ca durerea de ficat nu are nici o legatura cu Sindromul Gilbert, dar nici nu imi dau un tratament clar.

Acum nedumeririle mele:

Cum sa fac sa scap de ochii galbeni?
Din ce cauza sunt durerile de ficat?
O indrumare asupra regimului alimentar...trebuie sa fie strict?
Care sunt urmarile tratamentului indelungat cu fenobarbital?

Multumesc anticipat,
Adi
19 comentarii
0
11-12-2007, ora 00:00
addix
Nu este medic/terapeut
addix
nici un doctor nu a auzit de acest sindrom??
0
21-01-2008, ora 00:00
monica089
Nu este medic/terapeut
monica089
Buna.Nu sunt doctor dar vreau sa-ti spun ca si eu am Sindromul Gilbert. M-am documentat foarte mult pe internet despre aceasta boala. cica 5 % din populatia lumii sufera de acest sindrom fara sa stie, cel mai multi provenind din africa, iar la cele mai multe persoane aceasta boala nu se manifesta vizibil.
Eu de exemplu de mica am ochii galbeni si bilirubina mea variza de la 4 la 7 dar niciodata mai putin. am consultat un medic gastronom si mi-a recomandat sa evit stresul deoarece acesta creste nivelul de bilirubina indirecta. Chiar bilirubina indirecta sau directa estemai mare. acest lucru este f important.Cei care sufera de sdr Gilbert ai bilirubina indirecta mai mare, si de asemenea inainte ca un medic sa-ti puna un diagnostic trebuie sa-ti faci mai multe teste...de exemplu testele hepatice, teste ale ficatului, radiografie a ficatului...etc.
un lucu e clar de ochii galbeni nu ai sa scapi niciodata.
si eu am incercat sa iau fenobarbital, am luat un timp dupa care nu am mai luat deoarece dupa parerea mea o dieta sanatoasa te ajuta foarte mult. de exemplu bananele au mult fier care ajuta de asemenea la bolile de sange din care face parte si acest sdr. dar este totodata si o boala a ficatului.poti cauta pe internet mai multe detalii despre fructe fiecare la ce ajuta eu iti spun doar 2 fructe care sunt foarte bun si citesti mai multe despre ele pe internet, in carti : BANANA si GAPEFRUITUL. mai sunt si multe alte fructe f bune pt ficat asta ramane sa le descoperi tu.
Un lucru e sigur daca ai de mic ochii galbeni (icter) si nu ti-a trecut pana cum insemna ca este o boala ereditare dar ai mar grija la ce medici mergi ca uni au tendinta de a da pronosticul mult mai devreme, ar mai putea sa fie si boli ca anume: anemia hemolitica, sau alte feluri de anemii. o recomandare pe care am primit-o si eu si trebuie urmata cu f mare strictete nu numai in cazul meu si al tau este aceea de a consuma f multe lichide, pt a nu ne deshidrata, minim 2 litrii pe zi de lichid.
se spune ce dureri ale ficatului se pot ameliaora si cu banene ceea ce ii da inca un + fructului.ti le recomand din iminma deoarece ar fi pre multe motice sa le consumi cu mare placere.
0
26-01-2008, ora 00:00
Nain
Nu este medic/terapeut
Nain
Salut Adi,
Si eu am sindromul Gilbert. Am avut simptomele incepand de la varsta de 5 ani, ceea ce e putin ciudat deoarece de obicei simptomele apar la varsta de 18-30 ani. In fine, in prima zi de gradinita am fost izolat deoarece eram suspect de hepatita... si asa a inceput goana de la un doctor la altu, unu mai prost informat decat altu, toti nu intelegeau de ce am toate simptomele de hepatita mai putin ficatul marit si nu iese pozitiv in analize... pana la urma abia in clasa a 6-a am dat peste un doctor decent care mi-a zis ce am si ca nu ma afecteaza cu nimic. Toata viata am avut ochii galbeni si am fost putin palid. Simptomele astea te pot descuraja in viata sociala, cel putin pe mine m-au dscurajat, in sensul ca lumea se uita ciudat la mine, unii se speriau, ma evitau, crezand ca am hepatita. Deci stiu cum te simti si prin ce treci. Culoarea galbena a ochilor e intr-adevar permanenta, dar variaza in functie de stilul de viata pe care il duci. Io fumez si beau ocazional, si in perioada aia am ochii foarte galbeni. Cand ma odihnesc si mananc sanatos fara sa fumez si sa beau, e un galben foarte subtil. In orice caz, solutia care am gasit-o io si care m-a ajutat destul de mult in viata sociala, a fost ca ziua sa port ochelari de soare. Acum depinde de tine daca iti convine sa umbli cand e inorat afara cu ochelari de soare, dar pe mine nu ma deranjeaza. Si prefer sa creada lumea ca sunt/vreau sa fiu "smecher" decat ca am hepatita... Iti doresc succes si tie si altora care sufera de sindromul Gilbert.
0
04-03-2008, ora 00:00
ceaina
Nu este medic/terapeut
ceaina
salut!
si eu am acest sindrom, tocmai l am descoperit de o saptamana.in urma cu 2 ani am sezizat ca uneori mi se ingalbenesc destul de discret ochii.nu se vedea tarre, numai daca se uita cineva la mine foarte de aproape.mi se zicea k am hepatita.nu mi placea sa mi se zica asa.dar in urma insistentelor surorilor mele am mers la un centru de diagnostic si tratamet din cluj...sii asa am aflat ce am...dar am noroc ca nu se vede decat uneori si foarte slab...seara de exemplu imi sunt albi ochii..dar cand sunt obosita, nu dorm, ma stresez, nu manac la timp.atunci mi se vede ceva.important e ca nu e nimic grav, doar trebuie sa avem grija de noi si cum ne alimentam.sa ne gandim ca altii au probleme sau boli grave si poate fara nici un remediu.sau fara sperante de viata.nu exista oameni fara probleme.griji de voi toti cu acesta mica problema ereditara.p.s si eu abia astept sa vina soarele adevarat sa ma mai ascund sub ochelari.desi nu mi se prea observa.
0
26-02-2009, ora 15:13
tudorelviola
Nu este medic/terapeut
tudorelviola
Viata sexuala poate fi afectata de acest sindrom?
0
26-02-2009, ora 15:30
addix
Nu este medic/terapeut
addix
da, pentru ca la fete nu le plac ochii galbeni.. :) in rest, nu afecteaza cu nimic..
0
08-03-2009, ora 17:59
larina
Nu este medic/terapeut
larina
buna ziua ma numesc Larina si sotul meu sufera de sindromul gilbert vreu sa stiu si eu cum se manifesta, pentru ca de 3-4 zile doarme in continuu este foarte obosit in schimb mananca are pofta de mancare imi este foarte frica daca ii poate cauza intr-un fel are 26 de ani si sunt foarte speriata va rog spunetimi daca este ceva grav
Adevarul ca de vre-o cateva uni se culca numai la 3-4 diminiata va multumesc astept raspuns
0
12-05-2009, ora 22:31
turc_bazat
Nu este medic/terapeut
turc_bazat
buna.si eu am icter gilbert...si fratele meu geaman :)).dar nu se vede nik la noi, suntem creoli si nu se observa nici o galbejeala. in schimb, ce vreau sa stiu.dak icterul gilbert afecteaza ingrasatul. eu am 1.68 si 55 de kg.Nu ma ingras si nici nu scad in greutate... si vroiam sa stiu dak e de la gilbert, ca doctorii nu mi-au spus nimic. ma gandeam ca daca ficatul nu poate prelucra toate grasimile...pot eu sa ma indop mult si bine ca tot nu ma ingras. S-a facut un studiu, iar persoanele cu icter gilbert au foarte multa energie vis-a-vis de o persoana obisnuita, dar inca nu se stie cauza. Asa ca nu va mai plangeti cu oboseala.
0
14-05-2009, ora 21:02
rralu
Nu este medic/terapeut
rralu
buna.Tocmai am fost diagnosticata cu acest sindrom la Cluj de catre un prof. Universitar. Stati linistiti acest sindrom mi sa explicat f clar nu influenteaza cu nimic sanatatea din nici un punct de vedere. Icterul se declanseaza numai in situatii de oboseala, suparare, stres, boala ex. raceala, foame, sau excese alimentare. Acest sindrom este mostenit de la parinti (lor poate sa nici nu le apara unii nici nu stiu) si este ereditar deci copii nostrii il vor avea. Mi sau facut multe teste si sa ajuns la aceasta concluzie se mai numeste si sindromul foamei. In concluzie statii linistiti nu se intampla absolut nimic cu noi suntem ma speciali, suntem mai colorati :)
0
22-07-2009, ora 15:31
pet
Nu este medic/terapeut
pet
Buna ! |Si eu am acest diagnostic. Nu te deranjeaza absolut deloc in conditii de viata normale dar, daca ai o perioada de stres, efort fizic intens si nu mananci la timp si consistent, apare starea de somnolenta profunda. Pur si simplu dormi mananci dormi 24 de ore din 24.
Singurul tratament eficient este calciu gluconic si b-urile injectabil+ aminoacizi ( toate administrate intravenos)
0
06-02-2010, ora 16:37
cristy2971
Nu este medic/terapeut
cristy2971
Salut.am fost si eu diagnosticat cu aceasta boala in urma cu 2 ani si acuma am 17 ani.Se stie in momentul de fata vreun tratament bun?inafara de esentiale, silimarina, sargenor etc.ceva bun.
0
10-09-2010, ora 12:57
servus
Nu este medic/terapeut
servus
Salut tuturor.

Am si eu sindromul Gilbert, si am 16 ani. Trebuie doar sa cautati pe internet, simptomele sunt urmatoarele:

Printre simptomele incriminate se numara:

* senzatie constanata de oboseala
* pofta de mancare scazuta
* greata sau ameteli
* durere abdominala
* sindrom de intesti iritabil
* tulburarea puterii de concentrare
* urina inchisa la culoare

Aceste simptome par sa se manifeste in grade diferite de intensitate. Aproximativ 30% dintre pacienti sunt asimptomatici.

In urma unui studiu riguros efectuat asupra a 283 de pesoane cu sindrom Gilbert au fost raportate urmatoarele manifestari clinice:

Frecvent raportate: oboseala, cefalee, memorie slaba, ameteala, depresie, iritabilitate, anxietate, greata, apetit scazut, sindrom de intestin iritabil, dureri si crampe gastrice, dureri hepatice si ale vezicii biliare, durere abdominala, tremuraturi, mancarimi, icter

Moderat raportate: insomnie, dificultate in concentrare, atacuri de panica, reactii hipoglicemice la alimente, itoleranta la carbohidrati, intolerante alimentare, intoleranta la alcool, diaree, meteorism, respiratie dificila, palpitatii cardiace, dureri musculare, dureri articulare, amorteala si furnicaturi, slabiciune, scadere in greutate

Ocazional raportate: senzatie de betie, varsaturi, intoleralta la mancarurile grase, reflux gastoresofagian, sete crescuta, durere in piept, spasme musculare, maini si picioare reci, alergii, noduli limfatici mariti, gust amar sau metalic in gura, durere oculara

Rar raportate: schimbari de comportament, sentiment antisocial, intoleranta la medicamente, constipatie, scaune pale, indigestie, durere de spate, piele uscata, senzatie de frig, temperatura scazuta, piele pala, greutate redusa, transpiratii nocturne, transpiratii excesive, imunitate scazuta, gat uscat, sensibilitate la lumina
0
22-11-2010, ora 19:39
NikSim
Nu este medic/terapeut
NikSim
Salutare!Azi am fost diagnosticat si eu cu sidrom Gilbert si urmeaza sa fac si o ekografie la ficat!Habar nu aveam de asa ceva pana acuma dar ata ete.Bine ca nu e altceva mai grav nu-i asa?
0
23-11-2010, ora 23:15
adynu7za
Nu este medic/terapeut
adynu7za
Buna.Am aproape 16 ani si am fost diagnosticata cu sindromul gilbert...acum 2 ani am fost internata la spitalul de contagiosi suspecta de hepatita(lucru care m-a speriat foarte tare...nu stiu de ce doctorilor le place sa dea cu presupusul inainte sa vada niste analize)...apoi s-a confirmat ca nu am...acum 2 saptamani iar m-a trimis doctora de familie suspecta de hepatita...iar un doctor mai intelept mi-a facut trimitere la bucuresti pentru a face niste analize mai detaliate...mi s-a spus ca am sindromul gilbert si o malformatie la rinichi...se pare ca rinichii sunt sub forma de potcoava si de cand m-am nascut si pana acum nu mi-a spus nimeni nimic...iar ecografii am facut destule pana acum...(doctora mi-a spus ca daca nu beau lichide multe si nu am grija pot face oricand nisip la rinichi sau chiar piatra... deja mi s-a intamplat la inceputul anului...)
cat despre sindrom...am observat ca de la o vreme mi s-au ingalbenit ochii si devenisem tot mai palida...am tot zis ca e de la stres si oboseala(oricum am fost mai galbena la fata de cand ma stiu)...apoi am inceput sa am dureri abdominale...nu mai aveam pofta de mancare.dupa ce mancam aveam dureri mari de stomac...ameteam brusc...dupa aceea au aparut niste dureri groaznice de cap ce s-au extins si au ajuns la ceafa...iar apoi am remarcat ca nu mai puteam pur si simplu sa invat...citeam...stiam iar la scurt timp uitam tot...lucru care ma stresa foarte tare...
am citit comentariile voastre si pe net ca e si din cauza stresului...problema mea e ca sunt stresata mai tot timpul.si ma consum din orice...in plus am obiceiul prost de a ma culca la ore tarzii deoarece nu pot dormii pana nu stiu ca mi-am invatat si mi-am facut toate temele...asa am fost de mica si nu stiu de ce...mama nu e o fire care sa ceara marea cu sarea... si mereu imi spune sa o las mai moale ca nu e capat de lume daca mai iau si o nota proasta...insa eu tot incapatanata sunt...stiu ca-mi faca rau cu mana mea...pentru ca din cauza stresului am umblat mult prin spitale...intr-un timp imi iesise glicemia foarte mare...din cauza stresului...din fericire nu a fost mai grav de atat si mi-am revenit...sper ca o sa devin mai "nesimtita" :))) sa nu-mi mai pese asa mult pentru ca asta nu ma duce nicaieri...decat la spital...
0
25-02-2012, ora 14:16
alexanndru
Nu este medic/terapeut
alexanndru
salut...la ce risc ma expun daca prezint sindromul gilbert si fac sport intens???
0
25-02-2012, ora 15:06
Nain
Nu este medic/terapeut
Nain
La nici un risc. Insa pentru a fi sigur intreaba-ti doctorul.
0
25-02-2012, ora 18:58
alexanndru
Nu este medic/terapeut
alexanndru
adica pot sa fac sport de peformanta si asta nu va afecta asupra ficatului meu???
1
26-04-2014, ora 13:28
raull26
Nu este medic/terapeut
raull26
Tratament pentru Sindromul Gilbert.
Buna ziua tuturor.Si eu fac parte din categoria celor care au sindromul Gilbert si sunt cadru medical.Exista un tratament care il iau si eu cand imi creste bilirubina si ma simt rau iar in 2-3 zile scade la normal si ma simt perfect.Acest tratament e sub forma de plicuri si il procur din Austria mai exact din Viena si chiar da rezultate exceptionale.Din pacate in Romania acest medicament nu se gaseste este special dezvoltat pentru acest sindrom.Pentru detalii puteti sa ma contactati la nr.0763705202 si va ajut cu cea mai mare placere.
0
12-02-2019, ora 18:27
Monicas69
Nu este medic/terapeut
Monicas69
Buna ziua!Sotul meu are Sindromul Gilbert comfirmat prin analize.Va fog din suflet sa-mi spuneti cum se numesc pliculetele deoarece medicii din Romania trateaza cu foarte multa superficialitate simptomatologia acestei boli iar sotul meu in petioada de criza se simte foarte rau.Multumesc anticipatMonica Stegaru
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: