Simtome Ciudate

20-03-2009
ciupanezu89
Nu este medic/terapeut
ciupanezu89
Buna seara, ma numesc Silviu si am 20 de ani.

Problemele au inceput sa apara inca din liceu cand am fost diagnosticat cu o usoara hypertensiune, ce-i drept spre nemernicia mea, nu am acceptat sa ma tratez deoarece nu simteam nici un fel de simptom evident, pe semne sunt si foarte emotiv lucru care m-a determinat sa cred ca este unul din motivele pentru care am avut tensiunea ridicata in momentul in care doctorul mi-a asezat tensiometrul pe mana. Timpul a trecut, perioada a fost infernala, Bacalaureat, prima zi de facultate, prima sesiune, m-am mutat din orasul meu intr-un camin studentesc iar lista poate contiunea. Stilul de viata nu este unul deloc benevol saanatatii mai ales ca sunt foarte slab, ma culc tarziu, in perioada asta am si consumat alcol. Totul s-a intamplat cand impreuna cu niste colegi am hotarat sa fumam marijuana, prima oara nici un simptom ciudat, a doua oara cand am consumat am simtit o amorteala puternica in mana stanga, iar in momentul in care o miscam brusc, o emotie puternica apasa dinspre partea stanga spre dreapta mai exact spre stern, care reprezenta si capatul emotiei, o perioada de timp aceste simtome au disparut, pana in perioada sarbatorilor cand am ajuns acasa, in timp ce stateam la masa cu un coleg la un suc, senzatia de mana amortita impreuna cu emotia puternica au reaparatu.O perioada destul de lunga de timp am simtit aceste senzatii iar cu timpul aceata senzatia de amorteala a aparut si la picorul stanga. mai exact de la jumatatea gambei pana la laba picorului. In mometul aceste amorteli aveam reflexul de a incorda brusc muschiu picorului, lucru pe care l-as denumi spasma. O perioada de timp din nou simtomele au disparut iar in aceasta perioada au inceput sa apara aletele, partea stanga amortita la fel ca si pana acum dar amorteala a ajuns si la cap pe aceiasi parte stanga, cand frecam cu mana partea stanga a capului aveam o senzatie de emotie si neliniste. alte simtome ciudate ar fi : ameteala, confuzie, si parca o stare de zapaceala, putere de concentrare redusa, ritm cardiac vizibil crscut(asta si datorita faptului ca ma sperii foarte tare in momentul crizei ) ureche infundata, uneori cea stanga alteori cea dreapta ba chiar amandoua, ceva mici amorteli pe cap( amandoua partile ). Am fost la medic am luat iar tensiunea (mareee = 16/10) iar doctorul mi-a recomandat un medicament, care de cateva zile ma linisteste, o sa revin in curand cu numele medicamentul, acum nu-l am la indemana, iar din cand in cand mai iau si cate un distonocalm, problema e ca stimomele inca mai sunt simtitoare, ce-i drept la o intensitate mai mica. intrebarea mea pentru dumneavoastra este daca sunt doar Hypertensiv, sau exista ceva ce mii se poate intampla, daca a mai patit cineva rog frumos sa spuna aici ce a facut !
Foarte rau simt o durere usoara in piept. Sunt fumator obicei la care incerc sa renunt prin reducrea numarul de tigari, am o saptamana de cand nu am mai consumat alocl, mai ales marijuana ! Nu am dureri de cap, niciodata nu mi-a curs sange pe nas in aceasta perioada si nici capul nu ma doare !
Astept raspuns !
Va multumesc anticipat !
1 comentarii
0
20-03-2009, ora 13:27
ema76
Nu este medic/terapeut
ema76
mergi si la neurolog pentru investigatii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.