Forum medical - întrebări și răspunsuri medicale
Vizitarea site-ului implică acceptarea cookies-urilor. Citește mai multe
Forum medical Regulament Colaborare - răspunsuri

Simt un nod in gat, si o senzatie de gat uscat , durere

12-10-2010, ora 19:38
Autor: cdm34
Buna ziua,

Am senzatia ca am ceva in gat, cateodata parca ma strange cineva de gat si/sau gatul este umflat. In timpul noptii nu am sesizat sa am vreo problema, cand ma trezesc ma simt f.bine dar cu cat trece ziua senzatia se mareste.
Mai nou parca am si ganglionii mandibulari umflati si simt o usoara jena (durere) in partea stanga subrat. Am 34 de ani si sunt fumator. Am consultat trei medici ORL din Galati si diagnosticul a fost la fel (laringita, rinofaringita acuta..)
Deja au trecut trei luni de cand au aparut simptomele si am luat: tantum, septolette, citrolin, remotiv(pentru psihic), omez, metroclopramid, si alte solutii de gargara. Nici o schimbare.
Bineinteles ca imi este foarte frica de ceva grav. Trebuie sa fac investigatii mai aprofundate pentru o eventuala boala f.grava. Pot fi simptome ale unei afectiuni a plamanilor, sau altceva daca in gat toti spun ca nu am nimic grav?
Va rog sa-mi raspundeti pentru ca sunt terorizat de frica. Cred ca si psihicul joaca un rol important .

Multumesc
18 comentarii
12-10-2010, ora 21:20
Autor: fvaleriu | Dr. Flueraru Valeriu - ORL - Otorinolaringologie, Pascani
artrebui s ate linistesti si sa intelegi un lucru simplu..
Daca ar fi ceva Grav.. 1. sar vedea la consultul ORL.. si te.ar trimite la oncologie
2. AI avea aceste simptome permanent..
Faptul ca NOapte nu ai nimic si nu simti nimic.. este un simptom Clar ca NU aio nimic grav..
TRebuie sa.ti cauti ocupatie placuta ( munca , odihna) ca sa nu ai timp sa te gandesti la prostii !!!
pentru problemele care le ai NU e necesar tratament cu antibiotic sau antiinflamatoare.. afecteaza si mai mult6 stomacul..
E suficient tratament Local.. Inhalatii si gargara cu ceaiuri de musetel + 2-3 pic de uleiuri volatile de eucalipt si Busuioc. Tinct de Valeriana .. cate 50 pic in jum de pahar de apa.. de 3 ori pe zi.. pana la disparitiea simptomelor de strangere.. dupa care raman 30 pic .. seara !!!!
Regim alimentar strict..
Fara bauturi acidulate si energizante
fara acru, muraturi, otet s.a
fara fructe citrice
toate aceste produse irita faringele si fac ca el sa fie inflamat si sa dea senzatie de sufocare
13-10-2010, ora 14:57
Multumesc,

In nici-un caz nu am vrut sa pun la indoiala profesionalismul medicilor, ci doar sa ma conving ca daca ar fi ceva grav SIGUR se vede la un examen normal ORL.
Sa inteleg si ca daca ar fi ceva legat de plamani nu as avea simptomele acestea...?

Multumesc
13-10-2010, ora 15:06
cand este ceva grav.. simptomele sunt PERMANENTE. si ziua si noaptea...
19-10-2010, ora 09:59
Cafeaua poate avea un efect negativ asupra faringelui?
Am o meserie care necesita efort verbal destul de ridicat (instruri, traininguri, ateliere de lucru). In multe momente chiar am simtit dureri submandibulare dupa o zi de munca. Toate si pe fond accentuat de suprasolicitare psihica, stres. Pot fi factori care au efect negativ ? Incordarea muschilor gatului (involuntara ) este un alt aspect pe care l-am remarcat la un moment dat ca il fac fara sa-gandesc, incercand sa- mi protejez gatul atunci cand vorbesc sau cand inghit. Ce as putea sa fac??

Multumesc,
19-10-2010, ora 10:37
cafeau .. nu are efect negativ asupra mucoasei faringelui..
numia in exces.. asupra sistemului nervos.. tonifica pe moment si epuizeaza peste cateva ore
mai bine ei Ginseng in fiole
si cafea 1-2 pe zi
Tinct de Valeriana 40-50 pic in putina apa .. cu 2 ore inainte de culcare
20-08-2014, ora 16:41
Imi poti scrie cum te mai simti acum dupa 4 ani?
20-08-2014, ora 16:45
Acelasi lucru simt si eu.ca ma strange ceva de gat.noaptea e ok dimineata la fel apoi cum inaintez in timp simt tot mai tare si mai tare ca ma strange.Mentionez ca am luat antidepresive 9 ani iar de vreo 8 luni nu mai iau.Va rog sa-mi scrieti daca stiti vreun tratament pt asa ceva.in afara de antidepresive!!!
29-09-2014, ora 17:57
Autor: UKionut
Buna ziua domnule Doctor, am si eu aceasi problema am varsta de 20 de ani, si de o perioada de timp simt ceva in gat, mai jos de marul lui adam ceva de genul simt nevoia sa inghit ca sa se duca acea chestie in jos dar de unde tot revine si asa este foarte enervanta si am si o amigdala prea umflata, ce este de facut ??? eu acum nu sunt in romania sa consult un medic, m-am inscris aici dar trebuie sa astept mult timp pana ma v-a programa, imi este frica sa nu am cancer in gat, ca fumez de ceva ani...repet am 20 de ani, sunt prea tanar ca sa mor, si mama mea a murit tot de cancer feminin jos, acum 3 luni, si stiu prin ce a trecut de s-a chiuit atat de mult si gandul asta m-a omoara, m-am documentat pe google scriu asa : simt ceva in gat, si tot imi apare cancer simptome, daca simti ceva in gat atunci ai cancer, domnule doctor nu vreau sa ajung in acea faza va implor raspundeti-mi si mie va rog sunt disperat plang seara de seara ma gandesc numai la chestia asta, nu stiu ce sa ma mai fac, nu sunt in romania sa consult un doctor, si doar cu gandul cand ma gandesc ca ma duc la doctor si ma diagnosticheaza cu acesta boala o sa disper, ma rog la dumnezeu seara de seara sa nu am asa ceva, dar parca gandul ma tot duce la acea boala simtirea acelui corp strain din gatul meu este mult prea mare, la mancare nu am probleme pot sa mananc si nu simt cand mananc chestia aia in gat, cand ma trezesc primele 20 de min numai simt, dupa incepe incet incet sa apara, sunt tanar vreau sa duc si eu o viata, o viata normala, sa muncesc si sa nu mor, va rog sa imi raspunde-ti cu toata inima si adevarat domnule DOCTOR !!!
30-09-2014, ora 10:55
1. simptomele din gat.. sunt legate de alimentatia incorecta si probelmele de la stomac.( aciditatea gastrica). care urca si afecteaza esofagul si faringele
2 daca tii la sanatate
citesti tot ce am scris pe forum despre Refluxul gastric si Faringite
NU mai consumi sucuri cu acid, fructe citrice. mancare acra cu otet si lamai.
3 pentru gat se fac gargara, se folosesc tab de supt gen voseptol, faringosept, ( fara lamaie si vit C)
spreiuri.. tantum verde, faringo sprey
Vit A uleioasa.. cate 5 pic cu putina miere de tinut in gura sa se topiasca
30-09-2014, ora 15:28
Va multumesc enorm enorm enorm din suflet ca mi-ati raspuns, am gasit un ajutor din partea dumneavoastra, da recunnosc beau suc cu acid din zi in zi, bine ca mi-ati zis ca nu o sa mai beau, va multumesc enorm din suflet, sunteti extraordiar, deci sa nu ma gandesc doamne fereste la Cancer ? o sa caut sa vad daca gasesc aici in Anglia acel t ratament, care mi-ati spus dumneavoastra ! Va multuemsc, cafeaua afecteaza cu ceva ??? Multumesc inca odata pentru raspuns si pentru timpul acordat. !
01-10-2014, ora 10:30
cafeaua.. provoaca hiperaciditate gastrica
NU se bea simpla, pe stomacul gol..
se bea inainte de masa, la masa sau dupa masa
15-10-2014, ora 22:28
Buna ziua domnule doctor iar revin..ma Iertati dar vad ca numai trece acest simptom cu corp străin in gat...dimineața când ma trezesc nu i-l simt însă pe parcursul zilei începe sa revină...parca as simți ca ar fi o tumoare ceva.am fost la o farmacie aici in Anglia si mia recomandat un sirop si niște pastile de supt am început sa iau siropul de 3 ori pe zi câte o lingurița iar alea de supt 2 le zi. Dar vad ca tot nu trece am un ganglion foarte foarte umflat si am citit pe net simpotme care-i simt eu vad ca am si ceva pe limba in jos niște bășici ceva de genul si imi este sa nu fie cancer sau ceva de genul repet recunosc fumez de mulți ani de mic si am 20 de ani si am vocea foarte groasa... Lămuriti-ma si pe mine ce sa fac cum sa mai fac ca numai stiu numai am chef de nimic devin nervos din cauza acestei probleme si aici este foarte greu sa ajung la doctor sunt venit recent si vorba aia nu te bagă nimeni in seama... Nu Mi-a-și dorii sa am așa ceva doamne ferește am citit ceva de buton in gat doamne doamne.. Imi va trece chestia asta vreodată ?? Sa simt si eu ca trăiesc ca serios numai am chef de nimic repet simt de 1 luna cam așa va rog raspundeti-mi mulțumesc nu am mai băut suc cu acid. Aici nu găsesc medicamentele care mi le-ați recomandat dumneavoastră.
16-10-2014, ora 09:48
trebuie un medic ORL sa vada gatul si Laringele
nu poate sa te ajute alt medic decat un ORL
si nu poate sa te ajute la distanta fara sa vada daca creste ceva in laringe sau nu
16-10-2014, ora 16:40
Da.. Deci credeți-mă ca simt prea rău si la câte am citit pe net sigur am chestia asta...o da fiu un om distrus..nu stiu ce sa ma mai fac.este vreo șansa domnule doctor sa nu am nimic ? Sa am o infecție sau ceva de genul asta ? Deșii nu cred..
16-10-2014, ora 21:33
te omori singur cu zile.
nu e mai simplu sa faci un consult ORL?????????
16-10-2014, ora 22:41
Ba da domnule doctor dar nu am unde sa merg aici ce sa fac ? La urgente nu ma primesc dati-mi si Mie un sfat.ma Iertati sa insist atât...dar NON stop simt chestia aia in gat parca ar fi o tumoare ceva nu stiu cum sa va explic..Ce sa mai fac ? ORL nu găsesc aici !!
17-10-2014, ora 20:53
1 reglacid 1 tab inainte de masa 3 saptamani
2 Nospa 1 tab inainte de masa 10 zile
3 Valeriana 2 tab pe zi.. la 18.00 si la 22.00
4 Faringo-sprey cate 2 puf din 4 in 4 ore
5 faringo-sept tab de supt de 3-4 ori pe zi
6 cand simti senzatia de nod..te duci la bucatari esi ei un varf de lingurita de ulei
si o inghiti
18-10-2014, ora 19:38
Ok va mulțumesc din Inima o sa dea rezultate ? Adică daca iau toate astea o sa mai simt acea chestie in gat ?
Adaugă un comentariu / răspuns