Simt un nod in gat si o senzatie de gat uscat, durere

12-10-2010
cdm34
Nu este medic/terapeut
cdm34
Buna ziua,

Am senzatia ca am ceva in gat, cateodata parca ma strange cineva de gat si/sau gatul este umflat. In timpul noptii nu am sesizat sa am vreo problema, cand ma trezesc ma simt f.bine dar cu cat trece ziua senzatia se mareste.
Mai nou parca am si ganglionii mandibulari umflati si simt o usoara jena (durere) in partea stanga subrat. Am 34 de ani si sunt fumator. Am consultat trei medici ORL din Galati si diagnosticul a fost la fel (laringita, rinofaringita acuta..)
Deja au trecut trei luni de cand au aparut simptomele si am luat: tantum, septolette, citrolin, remotiv(pentru psihic), omez, metroclopramid, si alte solutii de gargara. Nici o schimbare.
Bineinteles ca imi este foarte frica de ceva grav. Trebuie sa fac investigatii mai aprofundate pentru o eventuala boala f.grava. Pot fi simptome ale unei afectiuni a plamanilor, sau altceva daca in gat toti spun ca nu am nimic grav?
Va rog sa-mi raspundeti pentru ca sunt terorizat de frica. Cred ca si psihicul joaca un rol important.


Multumesc
43 comentarii 12 Înainte ›
0
12-10-2010, ora 21:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
artrebui s ate linistesti si sa intelegi un lucru simplu..
Daca ar fi ceva Grav.. 1. sar vedea la consultul ORL.. si te.ar trimite la oncologie
2. AI avea aceste simptome permanent..
Faptul ca NOapte nu ai nimic si nu simti nimic.. este un simptom Clar ca NU aio nimic grav..
TRebuie sa.ti cauti ocupatie placuta ( munca, odihna) ca sa nu ai timp sa te gandesti la prostii !!!
pentru problemele care le ai NU e necesar tratament cu antibiotic sau antiinflamatoare.. afecteaza si mai mult6 stomacul..
E suficient tratament Local.. Inhalatii si gargara cu ceaiuri de musetel + 2-3 pic de uleiuri volatile de eucalipt si Busuioc. Tinct de Valeriana.. cate 50 pic in jum de pahar de apa.. de 3 ori pe zi.. pana la disparitiea simptomelor de strangere.. dupa care raman 30 pic.. seara !!!!
Regim alimentar strict..
Fara bauturi acidulate si energizante
fara acru, muraturi, otet s.a
fara fructe citrice
toate aceste produse irita faringele si fac ca el sa fie inflamat si sa dea senzatie de sufocare
0
13-10-2010, ora 14:57
cdm34
Nu este medic/terapeut
cdm34
Multumesc,

In nici-un caz nu am vrut sa pun la indoiala profesionalismul medicilor, ci doar sa ma conving ca daca ar fi ceva grav SIGUR se vede la un examen normal ORL.
Sa inteleg si ca daca ar fi ceva legat de plamani nu as avea simptomele acestea...?

Multumesc
0
13-10-2010, ora 15:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cand este ceva grav.. simptomele sunt PERMANENTE. si ziua si noaptea...
0
19-10-2010, ora 09:59
cdm34
Nu este medic/terapeut
cdm34
Cafeaua poate avea un efect negativ asupra faringelui?
Am o meserie care necesita efort verbal destul de ridicat (instruri, traininguri, ateliere de lucru). In multe momente chiar am simtit dureri submandibulare dupa o zi de munca. Toate si pe fond accentuat de suprasolicitare psihica, stres. Pot fi factori care au efect negativ ? Incordarea muschilor gatului (involuntara ) este un alt aspect pe care l-am remarcat la un moment dat ca il fac fara sa-gandesc, incercand sa- mi protejez gatul atunci cand vorbesc sau cand inghit. Ce as putea sa fac??

Multumesc,
0
19-10-2010, ora 10:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cafeau.. nu are efect negativ asupra mucoasei faringelui..
numia in exces.. asupra sistemului nervos.. tonifica pe moment si epuizeaza peste cateva ore
mai bine ei Ginseng in fiole
si cafea 1-2 pe zi
Tinct de Valeriana 40-50 pic in putina apa.. cu 2 ore inainte de culcare
0
20-08-2014, ora 16:41
nenestean ildiko
Nu este medic/terapeut
nenestean ildiko
Imi poti scrie cum te mai simti acum dupa 4 ani?
0
20-08-2014, ora 16:45
nenestean ildiko
Nu este medic/terapeut
nenestean ildiko
Acelasi lucru simt si eu.ca ma strange ceva de gat.noaptea e ok dimineata la fel apoi cum inaintez in timp simt tot mai tare si mai tare ca ma strange.Mentionez ca am luat antidepresive 9 ani iar de vreo 8 luni nu mai iau.Va rog sa-mi scrieti daca stiti vreun tratament pt asa ceva.in afara de antidepresive!!!
0
29-09-2014, ora 17:57
UKionut
Nu este medic/terapeut
UKionut
Buna ziua domnule Doctor, am si eu aceasi problema am varsta de 20 de ani, si de o perioada de timp simt ceva in gat, mai jos de marul lui adam ceva de genul simt nevoia sa inghit ca sa se duca acea chestie in jos dar de unde tot revine si asa este foarte enervanta si am si o amigdala prea umflata, ce este de facut ??? eu acum nu sunt in romania sa consult un medic, m-am inscris aici dar trebuie sa astept mult timp pana ma v-a programa, imi este frica sa nu am cancer in gat, ca fumez de ceva ani...repet am 20 de ani, sunt prea tanar ca sa mor, si mama mea a murit tot de cancer feminin jos, acum 3 luni, si stiu prin ce a trecut de s-a chiuit atat de mult si gandul asta m-a omoara, m-am documentat pe google scriu asa : simt ceva in gat, si tot imi apare cancer simptome, daca simti ceva in gat atunci ai cancer, domnule doctor nu vreau sa ajung in acea faza va implor raspundeti-mi si mie va rog sunt disperat plang seara de seara ma gandesc numai la chestia asta, nu stiu ce sa ma mai fac, nu sunt in romania sa consult un doctor, si doar cu gandul cand ma gandesc ca ma duc la doctor si ma diagnosticheaza cu acesta boala o sa disper, ma rog la dumnezeu seara de seara sa nu am asa ceva, dar parca gandul ma tot duce la acea boala simtirea acelui corp strain din gatul meu este mult prea mare, la mancare nu am probleme pot sa mananc si nu simt cand mananc chestia aia in gat, cand ma trezesc primele 20 de min numai simt, dupa incepe incet incet sa apara, sunt tanar vreau sa duc si eu o viata, o viata normala, sa muncesc si sa nu mor, va rog sa imi raspunde-ti cu toata inima si adevarat domnule DOCTOR !!!
0
30-09-2014, ora 10:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. simptomele din gat.. sunt legate de alimentatia incorecta si probelmele de la stomac.( aciditatea gastrica). care urca si afecteaza esofagul si faringele
2 daca tii la sanatate
citesti tot ce am scris pe forum despre Refluxul gastric si Faringite
NU mai consumi sucuri cu acid, fructe citrice. mancare acra cu otet si lamai.
3 pentru gat se fac gargara, se folosesc tab de supt gen voseptol, faringosept, ( fara lamaie si vit C)
spreiuri.. tantum verde, faringo sprey
Vit A uleioasa.. cate 5 pic cu putina miere de tinut in gura sa se topiasca
0
30-09-2014, ora 15:28
UKionut
Nu este medic/terapeut
UKionut
Va multumesc enorm enorm enorm din suflet ca mi-ati raspuns, am gasit un ajutor din partea dumneavoastra, da recunnosc beau suc cu acid din zi in zi, bine ca mi-ati zis ca nu o sa mai beau, va multumesc enorm din suflet, sunteti extraordiar, deci sa nu ma gandesc doamne fereste la Cancer ? o sa caut sa vad daca gasesc aici in Anglia acel t ratament, care mi-ati spus dumneavoastra ! Va multuemsc, cafeaua afecteaza cu ceva ??? Multumesc inca odata pentru raspuns si pentru timpul acordat. !
0
01-10-2014, ora 10:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cafeaua.. provoaca hiperaciditate gastrica
NU se bea simpla, pe stomacul gol..
se bea inainte de masa, la masa sau dupa masa
0
15-10-2014, ora 22:28
UKionut
Nu este medic/terapeut
UKionut
Buna ziua domnule doctor iar revin..ma Iertati dar vad ca numai trece acest simptom cu corp străin in gat...dimineaţa când ma trezesc nu i-l simt însă pe parcursul zilei începe sa revină...parca as simţi ca ar fi o tumoare ceva.am fost la o farmacie aici in Anglia si mia recomandat un sirop si nişte pastile de supt am început sa iau siropul de 3 ori pe zi câte o linguriţa iar alea de supt 2 le zi. Dar vad ca tot nu trece am un ganglion foarte foarte umflat si am citit pe net simpotme care-i simt eu vad ca am si ceva pe limba in jos nişte băşici ceva de genul si imi este sa nu fie cancer sau ceva de genul repet recunosc fumez de mulţi ani de mic si am 20 de ani si am vocea foarte groasa... Lămuriti-ma si pe mine ce sa fac cum sa mai fac ca numai stiu numai am chef de nimic devin nervos din cauza acestei probleme si aici este foarte greu sa ajung la doctor sunt venit recent si vorba aia nu te bagă nimeni in seama... Nu Mi-a-şi dorii sa am aşa ceva doamne fereşte am citit ceva de buton in gat doamne doamne.. Imi va trece chestia asta vreodată ?? Sa simt si eu ca trăiesc ca serios numai am chef de nimic repet simt de 1 luna cam aşa va rog raspundeti-mi mulţumesc nu am mai băut suc cu acid. Aici nu găsesc medicamentele care mi le-aţi recomandat dumneavoastră.
0
16-10-2014, ora 09:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie un medic ORL sa vada gatul si Laringele
nu poate sa te ajute alt medic decat un ORL
si nu poate sa te ajute la distanta fara sa vada daca creste ceva in laringe sau nu
0
16-10-2014, ora 16:40
UKionut
Nu este medic/terapeut
UKionut
Da.. Deci credeţi-mă ca simt prea rău si la câte am citit pe net sigur am chestia asta...o da fiu un om distrus..nu stiu ce sa ma mai fac.este vreo şansa domnule doctor sa nu am nimic ? Sa am o infecţie sau ceva de genul asta ? Deşii nu cred..
0
16-10-2014, ora 21:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
te omori singur cu zile.
nu e mai simplu sa faci un consult ORL?????????
0
16-10-2014, ora 22:41
UKionut
Nu este medic/terapeut
UKionut
Ba da domnule doctor dar nu am unde sa merg aici ce sa fac ? La urgente nu ma primesc dati-mi si Mie un sfat.ma Iertati sa insist atât...dar NON stop simt chestia aia in gat parca ar fi o tumoare ceva nu stiu cum sa va explic..Ce sa mai fac ? ORL nu găsesc aici !!
0
17-10-2014, ora 20:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 reglacid 1 tab inainte de masa 3 saptamani
2 Nospa 1 tab inainte de masa 10 zile
3 Valeriana 2 tab pe zi.. la 18.00 si la 22.00
4 Faringo-sprey cate 2 puf din 4 in 4 ore
5 faringo-sept tab de supt de 3-4 ori pe zi
6 cand simti senzatia de nod..te duci la bucatari esi ei un varf de lingurita de ulei
si o inghiti
1
18-10-2014, ora 19:38
UKionut
Nu este medic/terapeut
UKionut
Ok va mulţumesc din Inima o sa dea rezultate ? Adică daca iau toate astea o sa mai simt acea chestie in gat ?
0
06-02-2015, ora 20:58
dorinavram88
Nu este medic/terapeut
dorinavram88
Salut UKionut, aceleasi chestie mi se intample si mie de 3-4 saptamani. Tu ce ai? Ai aflat ceva? Ti-a trecut?
0
03-05-2015, ora 18:20
monyk71
Nu este medic/terapeut
monyk71
Buna ziua!Am si eu o problema.Cam de o saptamana am un nod in gat care se plimba in sus si in jos ca si cum ar fi ramas o pastila acolo.Cand mananc sau beau nu am probleme la inghitit si toate astea se intampla ziua si as vrea sa stiu ce as putea lua pana ma duc in tara peste o luna.Sa fie oare de la stres, oboseala?Ce analize trebuie sa fac?Va multumesc!
0
03-05-2015, ora 21:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, stresul, oboseala, problemele de reflux gastro-esofagian, alimenttaia acra, acida, citrica..duc la spazm esofagian care se simte ca un nod.
nospa, valeriana, tab de supt fara vit C si Lamaie..ajuta mult + regimul corect alimentar
0
03-05-2015, ora 22:18
monyk71
Nu este medic/terapeut
monyk71
Va multumesc din suflet!Valeriana cum se ia si de cat sa fie?am mai luat maalox cu magneziu am facut bine sau trebuie sa intrerup?
0
05-06-2015, ora 23:29
valy10
Nu este medic/terapeut
valy10
Buna, aceeaşi problema o am si eu...simt ca am un nod in gât, ca m-a tine cineva de gât, si pe lângă astea simt i durere in piept si la cel si in partea inimi.astwpt raspunsuri
0
28-11-2015, ora 11:42
BogdanVI
Nu este medic/terapeut
BogdanVI
Buna ziua! Doresc sa ma informati in legatura cu urmatorul simptom, va rog frumos: Astazi dimineata la ora 5, in timpul somnului, ma trezesc, brusc, in stare de expulzie. M-am speriat pur si simplu. Si de cate ori incercam sa stau in forma orizontala sa incerc sa adorm, aceeasi stare de expulsie. O simt si acum pe durata zilei, cu senzatie de nod in gat si tuse seaca. Mentionez faptul ca aceste stari sunt urmate de eructatie. Dupa eructatie dispare momentan senzatia, dar reapare foarte repede si iar eructatie si tot asa. Ce poate fii? Va multumesc!
0
28-11-2015, ora 18:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consult la gastrologie
schimbarea radicala a stilului de viata si regimului alimentar
0
30-11-2015, ora 21:22
tudor1129
Nu este medic/terapeut
tudor1129
Ukionut ai rezolvat ceva aceias senzatie o am ai eu, si tot asa am pe limba spre gat am observat niste bubite nustiu ce sa zic aceasta senzatie de nod in gat o am de vreo 10 luni, acum 2 saptamani mi sa iritat gatu asa de tare de bu stiam ce sa fac si am inceput sa iau cate o lingurita de mmiere de albine si parca se mai duce senzatia de nod din gat, mam uitat in oglinda si aveam mucoasa nazala care cobora in gat, care ar fi motivul domnule doctor daca sunteti amabilsami raspundeti.
0
01-12-2015, ora 17:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
3 motive care trebuie excluse
1, secretiile care coboara din nas ( se face radiografie SAF si consult ORL)
2 problema gastro-intestinala care afecteaza faringele direct rpin reflux sau indirect prin sistemul nervos autonom vegetativ
3 greseslile in alimentatie cu multe produse care organismul NU le tolereaza
trebuei sa fim mai atenti cum reactionam la lactate, , citrice, acidulate, otet, acru..s.a.
0
04-01-2016, ora 20:23
veveritajukausa
Nu este medic/terapeut
veveritajukausa
Buna seara, Domnule Doctor, incep prin a va spune ca de 4 luni ma chinui cu aceasta boala.Nu stiu exact ce este dar a aparut brusc si ma chinuie foarte mult.Eu locuiesc in Torino si am fost la un doctor ORL imediat ce a aparut boala, s-a uitat intr-o nara cu o sonda pana la corzile vocale, cred, si mi-a spus ca nu a vazut nimic. A spus sa merg la neuro, ptr ca eu i-am spus ca am atacuri de panica cand ma sufoc.Am mai ajuns la urgente de 4 ori si mi s-a spus acelasi lucru, sa merg la ORL, sa iau calmante.Problema este ca se agraveaza, nu mai pot trai asa si nu stiu unde sa ma duc.Daca la inceput puteam sa beau apa, acum nu mai pot, beau 1l/1l si 1/2 de lapte pe zi, amestecat cu un ou si 2-3 linguri de zahar, mananc 2-3 banane si cam atat.Nu mai reusesc sa mananc mai nimic, imi raman in gat, am impresia ca ma inec chiar si cu ceva moale.De sarbatori nu am mancat mai nimic, am incercat sa gust din sarmale, sa vad daca sunt facute si mi s-a uscat gatul pe loc.Eu de un an si ceva nu mai foloseam sare iodata ci sare de mare, banuiesc neiodata.Primavara trecuta am baut apa cu bicarbonat aproape 2 luni, am amestecat si samponul cu bicarbonat.De ce?Pentru ca imi pica parul foarte rau si am citit pe net ca imi va face bine.Am facut dermatita seboreica, cred, cu cojite si mi-am cumparat si sampon special ptr asta.M-am ingrasat 15 kg in 3 ani si am slabit 10 kg in 5 luni(3 kg in 2 luni si 7kg intr-o luna si jumatate).Cele 3 kg am vrut sa le dau jos.dar cele 7 kg am slabit ptr ca nu puteam sa mananc si mi se usca gatul tot timpul.Pana am descoperit ca laptele imi face viata mai usoara si de atunci am tot baut.Dar observ de la un timp ca nu mai este de ajuns, de sarbatori a fost un chin, nu m-am simtit de loc bine, am ceva uscat un gat care ma sperie si imi da o stare de anxietate.Noaptea reusesc sa adorm, cu greu, de frica, dar dimineata am inceput sa ma trezesc cu lapte uscat in gat, ca un caimac si mi-e frica sa nu ma sufoc, daca se ingroasa prea mult.Acum vreau sa fac analize de sange si un control, computer tomograf la gat.Am impresia ca mi s-a ingrosat marul lui Adam, a devenit mai tare.mai dur.Cred ca am probleme cu glanda tiroida, v-am spus, m-am ingrasat 15kg, ajunsesem la 68 kg la 1, 54 cm, acum am 58 kg, imi transpira foarte tare mainile si picioarele vara, imi pica parul, inghit foarte greu.Vara trecuta(2015), m-am clatit cu apa rece la cap, pe ceafa si am racit.Am fost la doctor si mi-a zis ca am rosu in gat si mi-a dat cateva spray-uri si medicamente, dar nu le-am luat, am zis ca imi trece cu miere si ceaiuri.Dupa un timp, au inceput sa apara flegme pe care nu le puteam elimina pe gura, alunecau, greu e adevarat, pe gat, ceea ce imi dadea o stare de disconfort( o luna m-a chinuit asa).Si, dupa alta luna mi-a aparut brusc nodul in gat si senzatia de sufocare.Eu cred ca ori am probleme cu refluxul ori cu tiroida sau nu mai stiu unde sa merg.Mai am o problema si cu sanul stang, intai m-a durut la baza, dupa la varf iar acum daca strang iese o picatura mica, neagra.Am noduli, ii simt, dar nu am vrut sa fac verificari de frica sa nu mi se adevereasca temerile.Am avut bunicii din partea mamei care au murit de cancer, ea de cancer ovarian, el de cancer pulmonar(50-60 de ani).Bunicii paterni au murit de anevrism(60-70 de ani).Eu am 4o de ani si mi-este o frica teribila de moarte.Am avut 2 accidente de masina si era gata sa mor de 3 ori innecata cu mancare sau apa(am fost salvata de fiecare data de cineva in ultimul moment).
0
05-01-2016, ora 09:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 frica.. este o boala separat si tine de o proasta circulatie cerebrala
se poate trata la psiholog...
dar important seste sa normalizati stilul de viata si de alimentatie
fara vitamninele si mineralele necesare nici un organ nmu functioneaza corect
2 pentru celelette simptome. consult si investiagtii amanuntite la gastrologie
endoscopie gastrica si colonoscopie, ecografie abdominala
3 pana ajungeti la Gatro
luati NOSPA cate 1 inainte de fiecare masa cu 30 minute
dupa masa triferment sau alte enzime care ajuta la digestie
cititi si documentativa despre alimentatia corecta
0
05-01-2016, ora 14:32
veveritajukausa
Nu este medic/terapeut
veveritajukausa
Buna ziua, Domnule Doctor si multumesc pentru raspunsul rapid.Nu mi s-a facut niciodata endoscopie gastrica si nu suport sa imi fie acoperite caile respiratorii.Pot cere sa fiu adormita in timpul consultatiei?Cand am facut endoscopie nazala, doctorul a inaintat putin cu instrumentul lui si am tras de el, ma sufocam cu el in gat.Cum as putea sa fac endoscopie gastrica daca eu nu o suport pe cea nazala?In afara de problemele acestea, am paradontoza de 2 ani, mi se misca dintii din fata, acum cu laptele baut vad ca se ia smaltul si de pe cei din spate.Acum cativa ani am donat sange si la analize mi s-a spus ca sunt purtatoare de virusul B.De 3 ani mi-a aparut un chist seboreic care tot creste, nu m-a deranjat pana acum, dar incepe sa ma deranjeze.Am fierea foarte lenesa, cu mal si sunt tot timpul constipata.Ma doare foarte des in partea dreapta, in dreptul fierei(am fost internata cu litiaza biliara).Am cativa noduli si pe antebrat, dar nu ma deranjau prea mult.Cand am venit aici(Torino, Italia, acum 2 ani)am avut Zona Zoster, la nici o luna de cand ajunsesem.Este adevarat ca beam doar o cana-doua de lapte, cu cereale, doream sa slabesc. V-am spus toate aceste lucruri in speranta ca va puteti face o idee despre mine si, poate, au o legatura una cu alta.Pana acum(2 ani) nu am mers la medic decat sa imi fac ecografii, dar vad ca sunt fortata sa bat cabinetele lor.Credeti ca problema mea cu inghititul dificil este psihica sau chiar exista ceva, acolo, care imi face viata un calvar?M-am masurat acum 2 luni si aveam 32 cm in diametru, in jurul marului lui Adam iar acum am 33 cm.Gusa nu am dar se vede tiroida cand inghit.Dvs ce banuiti ca ar putea fi in neregula?Stiu ca trebuie sa fac analize amanuntite dar asa, la o prima evaluare, cam ce este?
Adaugă un comentariu / răspuns
43 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •