Simt noduli la san doar cand stau in picioare

01-09-2013
ROXANAAAAA
Nu este medic/terapeut
ROXANAAAAA
buna ziua..am si eu o problema, acum cateva zile am avut un contact sexual ce prietenul meu si ma durut ingrozitor, m-am dus la dus si m-am spalat inauntru si am simtit ceva rotund ca o galma in partea stanga iar aseara cand am verificat iar am simtit galma ceva mai mare si pe mijloc.. am si o scurgere ceva cam vascoasa si alba... iar aseara stand in pat am pus mana pe san eram intinsa si am simtit un nodul si la san cand stau in picioare nu se simte doar cand stau culcata pe spate.. ce poate fi va rog ajutati ma mama mea a murit de cancer la san si acum sunt tare speriata..
9 comentarii
0
01-09-2013, ora 20:56
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
1. Ceea ce ai simtit in interiorul vaginului este colul uterin. Nu te mai "cauta" singura ca poti sa te ranesti. Daca ti-ai inceput viata sexuala, mergi la ginecolog, fa-ti PAP si analiza secretiei+antibiograma/antifungigrama si afli si daca exista o cauza obiectiva pentru care ai avut disconfortul la acel raport sexual. E posibil sa ai candidoza, dar nu te trata singura, poti masca existenta altor microorganisme care pot cauza inflamatii sau alte probleme locale.
2. E normal ca la autocontrolul sanilor, in pozitia culcat sau cu mana in sold/ridicata sa se simta mai bine.
Daca ai simtit ceva in plus, mergi si fa ecografie mamara bilaterala. Nu doare, nu iradiaza. Cu atat mai mult cu cat ai avut mama cu probleme este esential sa nu stai stresata.
Sanatate!
0
01-09-2013, ora 21:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ ROXANAAAAA

Mergi de urgenta la medicul ginecolog.
Posibil sa fi facut candida dar nodulul ala daca e neg HPV, poti sa te umpli de negi, daca nu il tratezi.
0
03-09-2013, ora 20:21
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
clara_p, ce legatura e intre nodulul la san si negi, virus HPV, etc ?nu mai speria aiurea lumea, daca nu citesti corect sau nu analizezi informatille oferite.Roxana, te sfatuiesc sa urmezi recomandarile facute de pink freud, te stresezi degeaba si pe net oricum nu-ti rezolvi problemele.
0
03-09-2013, ora 22:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ bestyutza79

"buna ziua..am si eu o problema, acum cateva zile am avut un contact sexual ce prietenul meu si ma durut ingrozitor, m-am dus la dus si m-am spalat inauntru si am simtit ceva rotund ca o galma in partea stanga".

P.S.: Astept sa iti ceri scuze.
0
03-09-2013, ora 22:47
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Negii nu au forma unei galme, asa se simte colul uterin la palpare.
P.S IN GENERAL COMENTARIILE TALE STARNESC PANICA...ai putea fi mai putin 'dura'cand dai vesti'grave', fara dovezi concrete...
0
03-09-2013, ora 23:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ ROXANAAAAA

Film educativ despre cum arata aparatul genital la femei.
-*
P.S.: Scurgerea alba vascoasa - ca un fel de iaurt este in general candida.
Sa nu uiti sa ceri tratament si pt partener.

(*modificat de admin)
0
04-09-2013, ora 20:57
ROXANAAAAA
Nu este medic/terapeut
ROXANAAAAA
Am fost la ginecolog si intr-adevar a simtit ceva in partea stanga dar nu stie exact ce e doctora spune ca este POSIBIL sa fie un neg.Ma pus sa fac papanicolau sa vada daca am ceva pe uter. acum astept rezutatul la papanicolau daca intradevar am si pe uter trebuie cauterizare si sa fac serotipare. dar eu totusi nu cred ca are cum sa fie neg pt ca e o galma.o sa incerc sa merg si la alt ginecolog dupa ce am analizele
Multumesc pt comentarii...
0
04-09-2013, ora 21:13
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Adica ginecologul s-a uitat inauntru, ti-a facut consult si a spus ca nu stie sigur daca e ceva, daca e vreo formatiune acolo, daca e neg?????
Aproape ca imi e imposbil sa cred. Mai ales ca ti-a facut si recoltare pentru PAP.
E ca si cum un oftalmolog s-ar uita in ochiul tau si ar spune ca nu e sigur daca ai in ochi un corp strain sau nu.

PS. Papanicolau presupune recoltare din cervix, din col, nu din uter.
0
04-09-2013, ora 22:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ ROXANAAAAA

Intreaba-l pe prietenul tau daca vreodata, el sau vreuna dintre fostele lui partenere au avut negi genitali (=o tulpina de virus HPV).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când trebuie operați nodulii la sân?
  • Biomarkeri pentru identificarea leziunilor premaligne la sân - o nouă perspectivă în abordarea sănătății sânilor la femei
  •