Simt ca nu mai pot..TOC

19-03-2015
Andreiyo55
Nu este medic/terapeut
Andreiyo55
Buna ziua.Sunt un tanar de 17 ani.De cativa ani buni(as spune 5 dar nu sunt sigur..vreme lunga oricum) ma tot lupt cu boala Obsesive Compulsive Disorder sau, cum este cunoscuta in Romania, Tulburari Obsesiv Compulsive.Problema mea este ca am perioade in care ma simt bine, totul merge asa cum ar trebui si apoi printr-o 'greseala'(am atins un lucru 'rau', nu am intrat de X ori pe usa, etc.)intru intr-o perioada de depresie totala..nu am chef de nimic, lucrurile care ma faceau fericit nu mai starnesc nici-o emotie in mine si am ganduri din ce in ce mai chinuitoare.Apoi apar compulsiile..execut ritualul dar mereu ceva se intampla gresit ceea ce in mintea mea inseamna ca ritualul nu va functiona si ca voi continua sa ma simt rau, si chiar daca reusesc sa ma conving ca am facut totul bine este doar o chestiune de timp pana cand voi face alta 'greseala'.Sunt disperat si nu am nici-o idee ce as putea face sa opresc asta, simt ca imi fura viata, prietenii, hobby-urile..tot ce iubesc.Va rog, ajutati-ma!
13 comentarii
0
19-03-2015, ora 19:54
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Buna, ai vorbit cu un psiholog sau un psihiatru despre asta?
0
19-03-2015, ora 20:34
Andreiyo55
Nu este medic/terapeut
Andreiyo55
Buna domnule doctor.Nu, momentan nu am vorbit cu nicio persoana cu experienta in domeniu.Locuiesc intr-o comuna in care cel mai avansat medic e probabil cel de familie.Nu cred ca ar fi de mare ajutor.
0
19-03-2015, ora 20:52
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Totusi care sunt ritualurile care apar si in ce situatii?
1
19-03-2015, ora 21:01
Andreiyo55
Nu este medic/terapeut
Andreiyo55
Mult prea multe domnule doctor..mult prea multe.Sufar de cele comune(spalatul mainilor)dar majoritatea se "ataseaza" de lucrurile care imi plac si le transforma in lucruri "rele"..urasc cand se intampla asta.Compulsiile pot fi orice de la atingeri de X ori, numarat la incercarea(esuata) de a ma gandi la altceva.
0
19-03-2015, ora 21:23
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Dar gandurile acelea chinuitoare care sunt? Deasemenea, poti sa dai un exemplu de un lucru care iti place si care s-a transformat in ceva rau?
0
19-03-2015, ora 21:30
Andreiyo55
Nu este medic/terapeut
Andreiyo55
Gandurile sunt oribile.De-obicei ma gandesc ca daca nu voi face un anumit ritual se va intampla ceva rau cuiva apropiat mie sau chiar mie..si aceasta frica irationala ma forteaza sa le fac mereu.Un lucru care imi placea foarte mult era relaxarea in natura.Iubeam sa stau la baza unui copac si sa admir natura, dar cu timpul in mintea mea s-a dezvoltat ideea cum ca acest lucru este rau deoarece ating solul iar solul este 'infestat' de ghinion, de lucruri rele..si asta a dus la oprirea relaxarii in natura.Chiar daca ma fortam sa merg si cu toate ca stiam ca frica mea e irationala, odata ce eram acolo regretam decizia si ma simteam rau si trebuia sa fac neaparat o compulsie pentru a-mi reveni cat de cat.Imi pare rau daca nu am fost foarte explicit, mi-e greu sa vorbesc despre asta dar stiind ca dumneavoastra aveti experienta si cunoasteti domeniul mult mai bine imi da speranta.Credeam ca nu exista ajutor pentru asa ceva in Romania.Sper ca am oferit un raspuns satisfacator.
0
19-03-2015, ora 21:46
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Pai defapt exista solutii si sunt la indemana. Tratamentul in cazul tulburarii obsesiv compulsive este destul de eficient. Frica este o reactie normala a organismului care ne protejeaza de pericole, totusi, uneori, aceasta frica se asociaza cu anumite ganduri senzatii sau lucruri care nu sunt neaparat un pericol. Si de fiecare data cand apare un gand asociat cu frica, apare si reactia de frica. Comprtamentul de siguranta, ceea ce e facut pentru a inlatura potentialul pericol nu face decat sa intareasca legatura dintre gand si frica. El duce la o senzatie de ameliorare la momentul la care este facut, dar in creier se produce o interpretare ca de exemplu a atinge solul este un pericol.
Pe de alta parte, cu cat incerci mai mult sa inlaturi un gand, cu atat el iti vine mai mult in minte, mai ales daca este legat de o emotie. Adica incearca sa nu te gandesti la un elefant roz si exact la asta te vei gandi.
Modificarea acestor ganduri, expunerea la ele, preluarea controlului asupra comportamentului prin utilizarea lui in momente stabilite sunt elemente esentiale ale tratamentului.
Cel mai bine ar fi sa te adresezi unui psiholog sau psihiatru pentru a aborda aceste dificultati.
0
19-03-2015, ora 22:30
Andreiyo55
Nu este medic/terapeut
Andreiyo55
Ok! Multumesc pentru sfaturi! :)
0
20-03-2015, ora 12:20
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Andreiyo este pacat sa stai si sa suferi asa cand exista tratament eficient pentru TOC. Mergi cu unul din parinti (esti inca minor) in cel mai apropiat oras si vezi un medic psihiatru.
Daca precizezi orasul cel mai apropiat de tine, poate medicii de pe site sa te ghideze la ce medic psihiatru sa te adresezi, in prelabil iti faci o programare.

Cele bune!
0
21-03-2015, ora 12:52
Andreiyo55
Nu este medic/terapeut
Andreiyo55
Multumesc pentru cuvintele de incurajare!Am sa vizitez un medic cat de curand dar momentan chiar nu am cum...sper sa reusesc sa vad un medic pe la inceputul lunii viitoare.Cunostii ceva sfaturi care m-ar putea ajuta pana atunci? Multumesc anticipat!
0
21-03-2015, ora 18:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Andreiyo55

Trebuie sa iei trimitere de la medicul de familie si sa te prezinti la medicul psihiatru din orasul cel mai apropiat.

Aici vei primi tratament adecvat pentru boala ta, pe care trebuie sa il urmezi pe termen lung.

Vor disparea gandurile negre si ritualurile de la sine atunci.
0
03-04-2015, ora 19:32
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
O alta idee ar fi sa mergi sa te consulte un psihiatru care sa-ti prescrie si medicamente (daca va fi cazul) si apoi sa-ti faca bilet de trimitere la un psihoterapeut.
O veste buna: anul trecut a aparut o lege in care este mentionata decontarea serviciilor psihologice daca pacientul vine cu trimitere de la medic si este asigurat.

http://www.copsi.ro/precizari-juridice-comunicate/comunicat-privind-extinderea-specialitatilor-si-serviciilor-psihologice-decontate-prin-sistemul-de-asigurari-sociale-de-sanatate

Daca esti asigurat si daca psihiatrul are contract cu CAS, beneficiezi de psihoterapie gratuit (in urma incheierii unui contract intre psihiatru si psiholog).

Mult succes!

psih. Ana Badita
0
06-04-2015, ora 13:39
Andreiyo55
Nu este medic/terapeut
Andreiyo55
Multumesc tuturor care au comentat si care m-au ajut sa trec peste acel moment!Voi incepe tratamentul zilele astea si sper sa ma descurc.Din ce am inteles va trebui sa imi infrunt frica, lucru pe care l-am incercat deja singur si am reusit in mare parte dar gandurile care raman dupa ma macina..Am sa updatez cum merge tratamentul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: