Simptome suparatoare pentru care nu am aflat leacul!

11-01-2016
Mariana Carmen
Nu este medic/terapeut
Mariana Carmen
Buna ziua! Nu stiu cum sa incep povestirea mea pentru a ma faca cat mai inteleasa.Pe la cati medici am umblat nici unul nu a avut rabdarea necesara sa-mi explice macar 10 % din ce am citit aici.
Si acum sa povestesc...Cu mai bine de doi ani in urma, mai pecis prin martie 2013 am inceput sa tusesc in fiecare dimineata cam 10-15 minute. Tusea era productiva, dar nu expectoram decat saliva. Dupa acea tuse de dimineata care era ca un fel de eliberare nu mai tuseam deloc pe parcursul zilei. Dupa o perioada de timp in afara de tuse au inceput eructatiile, care erau rare la inceput, dar au inceput sa fie din ce in ce mai dese. Pe 23 august 2013 am tusit intreaga zi aproape fara oprire si datorita acestui lucru seara am ajuns la urgenta unde medicul a constatat ca aveam tensiunea arteriala 20, intrebandu-ma daca am tenisune crescuta de obicei. I-am explicat medicului ca pana in acel moment nu mi s-a mai intamplat asa ceva deoarece aveam mereu tensiunea 12 cu 8. Dupa cateva perfuzii mi-a scazut tensiunea, tusea a incetat si am putut pleca acasa. Tusea insa nu a incetat definitiv. In fiecare dimineata continuam sa tusesc cam 15-20 de minute. Am mers la medic pneumolog care mi-a dat un tratament din care imi amintesc doar antibioticul care era eficef, pentru tuse eurespal si pentru o luna mi-a dat sa iau singulaire. Dupa o luna am mers din nou la pneumolog. Tusea nu se oprise, continuam sa tusesc in fiecare dimineata cam 20 de minute, apoi pe parcursul intregii zile nu mai tuseam. Doamna doctor pneumolog mi-a spus sa nu mai iau singulaire-ul deoarece daca era bun pentru mine ar fi trebuit sa se vada imbunatatiri dupa luna in care luasem, in sensul ca tusea ar fi trebuit sa nu mai existe. Abia mai tarziu am aflat si alte pareri in sensul ca ar fi trebuit sa mai iau macar doua luni si atunci abia as fi vazut urmarile benefice ale singulaire-lui. In acest timp am fost si la cardiolog unde mi s-a facut o monitorizare holter si s-a constatat ca nu aveam nici tensiune mare si nici oscilanta. Mi-am cumparat si aparat de tensiune si cand mi-o iau nu este decat 12 cu 7 sau 13 cu 7. Pneumologul mi-a dat o trimitere pentru a efectua un computer tomograf toracic. Am uitat sa specific ca in acea vara mai facusem doua radiografii la plamani care au iesit ok. In momentul in care mi s-a injectat substanta de contrast pentru CT, medicul m-a intrebat pentru ce fac CT-ul si pentru ca i-am povestit de acea tuse care ma supara mi-a sugerat sa-mi faca nu numai toracal ci si abdominal. Totul a iesit ok: fara noduli pulmonari, fara adenopatii mediastinale, fara acumulari spontane pleuro-pericardice. Vezicula biliara, coledocul, splina, pancreasul, ficatul, rinichii, suprarenalele si plamanii in ordine. La concluzii apareau doar mica scizurita stanga si modificari degenerative vertebrale toracale.Cu toate acestea tusea de dimineata continua sa fie prezenta, mai nou eructatiile care deveneau deranjante. La inceput erau doar trei -patru pe zi si acum erau cateva zeci. Medicul pneumolog a concluzionat ca tusea nu e de la plamani si ca probabil e o tuse gastrica.Tusea matina a continuat tot anul 2013 si apoi in 2014. In mai 2014 intr-o seara dupa ce am mancat am simtit ca doresc sa ragai si nu puteam deloc. Am inceput sa tusesc si nu am reusit sa ma linistesc decat in pozitie orizontala. Dimineata insa cand m-am ridicat din pat simteam ca ma sufoc si nu reuseam sa ragai si de aceea tusea s-a accentuat. Am plecat la urgenta si acolo dupa cateva perfuzii mi-am revenit. La cateva zile mi-am facut un examen baritat gastroduodenal in urma caruia mi s-a descoperit un reflux gastro esofagian in 2/3 inferioara in cantitate redusa-nu se vizualizeaza hernie hiatala, esofag hipoton, pilor permeabil. Imi era frica sa fac o endoscopie si de aceea am preferat examenul baritat. Tusea a continuat pe tot parcursul anului 2014, dar era doar tuse matinala de 15-20 minute, dar in acest timp eructatiile erau din ce in ce mai dese. In ianuarie 2015 am efectuat o endoscopie gastrica in clinica privata cu urmatorul rezultat: esofag normal, cardie permeabila, stomac cu continut de aspect clar, mucoasa eritematoasa congestiva, pilor permeabil, bulb normal. In perioada 2013-2014 am facut de cateva ori analiza pentru determinarea H. pylori si de fiecare data rezultatul a iesit incert, chiar daca analiza era din sange sau din materiile fecale. Chiar daca a iesit incert am primit medicatie pentru eradicarea H. pylori.cu antibiotice. Mentionez ca in toata aceasta perioada am luat nexium, omez, sau lanzul pe diferite perioade de timp, combinate cu motilium, digenzim, espumisan, triferment, gaviscon, redigest, aerius, oroperydis. Nicio imbunatatire. Erucatiile au devenit permanente, chiar pe stomacul gol. Mentionez ca nu consum alcool si nici bauturi acidulate, nu fumez si nu mananc alimente condimentate. Am o greutate de 96 kg la 1, 65 m inaltime. In februarie 2015 am racit foarte tare si am ajuns iarasi la pneumolog. Am tusit mai bine de o luna, am luat diverse antibiotice si zeci de sticle de siropuri diferite pentru tuse. In aceasta perioada cu raceala tuseam tot impul nu numai dimineata ca pana atunci. In august 2015 pentru ca ragaiam de zeci de ori pe zi am efectuat din nou, de data asta la clinica Medas din Bucuresti o endoscopie digetiva superioara. Diagnostic: esofag, stomac, duoden fara leziuni; H-pylori negativ la 30 minute, prezenta boala de reflux gastroesofagian fara esofagita. Doamna doctor gastroenterolog mi-a spus ca problemele mele sunt psihice, deoarece i-am povestit ca am avut stres intens in ultimii ani( mama mea operata de cancer de san, apoi de cancer de tiroida...etc.) Ma intreb ce intretine acest reflux gastro, daca H. pylori nu este prezent. Mi s-a recomandat regim alimentar si tratament cu lanzul, oroperidys si debridat. Desi am luat tratamentul nu am simtit nicio ameliorare, situatia mea chiar inrautatindu-se, deoarece am ajuns acum sa tusesc nu numai dimineata, ci si pe parcursul zilei. Mentionez ca regimul alimentar l-am tinut doar pe perioade scurte de timp. Eructatiile sunt prezente non-stop, iar tusea este virulenta in momentele in care nu pot ragai. Trebuie sa subiniez ca acum tusesc dimineata 20 de minute si apoi pe parcursul zilei daca nu pot avea eructatii. Singura pozitie in care ma linistesc este cea orizontala. Cum ma ridic in pozitie verticala incepe mai intai tusea care persista chiar jumatate de ora fara oprire daca nu ragai. Cum reusesc sa elimin gazele nu mai tusesc. Si ragai, scuzati-ma de sute de ori pe zi! Noaptea dorm bine si totul incepe cand ma ridic din pat. Dorm cu gura deschisa si sforai, asta mi-a povestit sotul meu. Medicul ORL-ist imi spune ca in afara de o rinita totul e bine. Am mers la medic psihiatru care mi-a dat tratament cu cu anxiar si serlift. Dupa o luna nu am mai luat medicamentele deoarece nu simtisem nicio imbunatatire. In momentul in care am eructatii tusea se opreste. Am facut in acesti ani doi ani de cateva ori si analize la sange care au iesit bune si cateva ecografii de asemenea bune. Ultima ecografie abdominala efectuata in noiembrie are urmatorul diagnostic: ficat cu aspect de steatoza hepatica incipienta, colecistita cronica colesterolotica, pancreas, splina, rinichi, vezica urinara- toate ok. La unghiul splenic al colonului aparea aerocolie accentuata. Pe 23 noiembrie am mers la spitalul militar din capitala unde am facut a treia endoscopie si o colonoscopie. Acestea au iesit ok. Medicul mi-a spus ca nici macar nu exista gastrita sau altceva si colonul e ok pana la cec. Inaintea acestor investigatii, chiar cand asteptam sa intru la medic am inceput sa tusesc fara oprire. In acel moment am crezut ca e tuse emotionala fiindca imi era foarte frica de colonoscopie. Mi s-a luat tensiunea care era 15 cu 8, dar presupun ca era tot din cauza ca-mi era teama de investigatiile care urmau. Am facut si un CT cerebral si cervical in decembrie 2015. Rezultatele sunt: CT cerebral cuprins in limite normale si modificari degenerative la nivelul coloanei cervicale, spondiloza cervicala. Pe 17 decembrie am facut un nou tomograf toracic, abdominal si pelvin care a iesit bine. Nu spun foarte bine deoarece am ficatul marit si la plamanul stang sechele de fibroza pleuro pulmonara la nivelul lingulei. In rest toate organele sunt ok. Medicul radiolog mi- a spus sa nu ma sperii deoarece acele sechele de fibroza sunt ca un fel de cicatrici ramase de la raceli netratate. Acelasi lucru mi l-a spus si doctorita pneumolog. Eu stiu ca nu am stat cu raceli netratate, dar...In final nici radiologul si nici pneumologul nu au avut explicatii pentru tusea si eructatiile pe care le am de atat de mult timp. Doamna doctor penumolog imi spune ca e pobibil sa am un inceput de astm bronsic si mi-a prescris montelukast, din care am luat 14-15 pastile, dar tusea vad ca mi s-a accentuat si ma gandesc sa nu fie una din reactiile adverse pe care le-am citit in prospect. La fiecare control penumologic, spirometria mea este buna.Tusea si eructatiile imi fac viata un calvar si niciun tratament medicamentos nu a avut rezultate benefice, starea de rau accentuandu-se. Pur si simplu aceste stari m-au obosit foarte tare. Daca imi puteti da un raspuns va sunt recunoscatoare. Multumesc! Numai bine!
9 comentarii
0
11-01-2016, ora 14:09
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pentru tuse cereti reteta de codeina din care luati una seara si una dimineata la trezire iar pt eructatii beti un ceai gastric care sa aiba in componenta coriandru, fenicul si anason in care puneti cate 8-10 picaturi de tinctura de valeriana si angelica de 2-3 ori pe zi !

Eructatiile sunt date de o anxietate incipienta, care la randul lor determina tusea asa cum ati spus ! Medicamentul si ceaiul sunt simptomatice iar tincturile sunt sedative usoare !

Bafta si succes !:)
0
20-04-2016, ora 15:11
Mariana Carmen
Nu este medic/terapeut
Mariana Carmen
Acum am vazut mesajul d-voastra. Va multumesc pentru sfaturi! Voi incepe sa le urmez. Starea mea nu s-a ameliorat nicicum. O zi bunaaaa!
0
17-05-2016, ora 11:37
79cosmin
Nu este medic/terapeut
79cosmin
Buna, si eu am simptome aproximativ asemanatoare cu dvs. dispnee zilnica care dureaza de dimineata de cand ma ridic in picioare pana seara cand ma intind din nou. Atunci cand stau intins si/sau dorm respir bine. Nu tusesc dar ma doare pieptul tare (junghiuri foarte puternice) si periodic (cam o data la saptamana) expectorez un dop de mucus verde-gri si ma lasa si durerea de piept. Sunt fost fumator (am lasat tigarile acum 2 luni cand a inceput problema). Prin medici am tot fost si analize am facut de aproximativ 6000 lei pana acum si toate sunt bune. Am un diagnostic de inceput de astm (treapta I) si folosesc Foster, Motelukast, Ipravent, Eurespal dar nu nu se inbunatatesc simptomele cu nimic. La fel ca si la dvs in momentul in care elimin gazele din stomac am o oarecare "eliberare" a dispneei dar nu completa. In momentul in care expectorez dopul de mucus, o perioada (ore) respir normal si nu mai prezint simptome (poate doar ceva simptome de frica).
Aveti vreun sfat pentru mine?
0
21-06-2016, ora 09:44
Mariana Carmen
Nu este medic/terapeut
Mariana Carmen
Buna! Inca nu am gasit o rezolvare pentru starile pe care le am. Inca tusesc si am ercutatii zilnic. Cred ca va trebui sa caut alti medici pentru a ma investiga. Ori nu am gasit medicii potriviti, ori nu stiu ce sa mai cred. Am schimbat medicul pneumolog si acesta mi-a prescris spray pentru astm - symbicort, dar dupa ce l-am folosit o perioada de timp, neexistand nicio imbunatatire a starii mele am intrerupt administrarea medicamentului, pentru ca medicul a concluzionat ca nu este astm, deoarece daca as fi avut astm starea mea ar fi trebuit sa se amelioreze dupa administrarea spray-ului, mai ales ca spirometria mea a iesit de fiecare data ok. Mentionez ca de la inceputul anului am facut si trei endoscopii orl, care au iesit bune. Am o rinita cronica hipertrofica, dar nu aceasta e responsabila pentru tusea si eructatiile pe care le am. Am avut si zile in care am tusit doar cateva minute, dar in acele zile am avut eructatii non-stop. In momentul in care nu pot sa elimin gazele, simt cum se blocheaza "ceva" si trebuie sa tusesc pentru a ma elibera. Si uneori tusea dureaza chiar si jumatate de ora, uneori chiar cu stari de voma deoarece tusesc necontenit. Pentru tuse am folosit fel de fel de medicamente sau siropuri fara niciun rezultatat. Toti medicii la care am fost dau din umeri mirati, negasind o explicatie pentru aceste stari. Cine s-a mai confruntat sau se confrunta cu asemenea situatie?
0
21-06-2016, ora 11:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aici pe forum.. la boli ORL sau simptome nas, gat, urechi
am scris ca multe din probleme nas, gat si traheo-bronsic.. au stransa legatura cu problemele gastro-esofagiene si alimentele acre, acide citrice.. care pot provoca iritatie locala când trec spre stomac si pot provoca reflux gastro-esofagian in somn.. când acidul gastric poate ajunge in faringe si in traheee..cu multe simptome urate
ati facut investiagtii serioase la gastrologie????
0
21-06-2016, ora 13:38
Mariana Carmen
Nu este medic/terapeut
Mariana Carmen
Da, domnule doctor! Am postat tot ce am facut intr-o postare care apare mai sus( din 11 ianuarie 2016). In 2015 am facut trei endoscopii digestive. Si tomograf toracic-abdominal- pelvin am facut in octombrie 2013 si in decembrie 2015. Daca puteti citi postarea mea de mai sus va sunt recunoscatoare. Va multumesc mult de tot!
0
21-06-2016, ora 22:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am cititi
consider ca faceti reflux gastro-esofagian in somn..care irita esofagul si faringele si provoaca acea tuse
trebuei sa renuntati in totalitate la toate lactatele, dulciurile, fainosele
carne si peste netocate..doar de 2-3 oripe saptamana.. in rest terciuri si fulgi de ovas fierti pe apa si dat gust cu fructe uscate, scortisoara, ghimbir, stafide..s.a.. in fiecare dimineata diferit.. 80 la suta mancarea trebuei sa fie din legume, fructe putine..., mancate inainte de masa... niciodata dupa masa pe seara..
hidratare corecta cu apa plata si ceaiuri, MISCARE foarte multa pe jos.. cam 1 ora seara inainte de culcare
local pentru tuse.. cumparam un aparat de aerosoli si facem de 2 ori pe zi cu
5 pic de ser.efedrinat + 30 pic de Prospan + 5 ml de ceai calr de tei
pentru gat usca folosim DEzinflan gat sprey si voseptol de supt..de 5-6 ori pe zi alternativ
0
22-06-2016, ora 13:12
Mariana Carmen
Nu este medic/terapeut
Mariana Carmen
Multumesc frumos, domnule doctor! O sa incerc tratamentul recomandat de d-voastra. Sper sa-mi ajute! Toate cele bune va doresc!
0
27-09-2017, ora 09:32
naty20
Nu este medic/terapeut
naty20
Buna ziua, d-na Mariana Carmen cum sunteti? S-a schimbat ceva in starea d-voatsra de sanatate? Ati descoperit ceva? Va rog mult tineti-ne la curent. Sunt sigura ca d-l Dr Flueraru Valeriu are dreptate cand pomeneste de problemele gastrice care dau tot felul de simptome. cum la fel m-a avertizat si pe mine cand am inceput sa am niste simptome ciudate cu durere in gat, gat iritat, puroi pe amigdale cu exudat negativ. Am urmat sfatul dumnealui si am mers la gastroenterolog dar care sincer...m-a trimis la psihiatru.fara nici un diagnostic sau tratament. Un al doilea medic gastroenterolog care mi-a facut si endoscopie a zis ca am o gastrita medie cu aspect de helicobacter... dar care se incapatineaza sa iasa negativ cu analiza repetata de 3 ori (si sange si scaun) si am primit tratament cu controloc de 40 timp de 1 luna. Am perioade cu durere mare de stomac, scaunele nu sunt mereu bune, dar cea mai deranjanta este durerea toracica (manifestata ca niste intepaturi puternice) cand in stanga (mult timp am confundat-o cu durerea cardiaca) cand in partea dreapta (doar in aceasta parte radiaza in umar), cu dispnee, senzatie de aliment blocat in gat, senzatie de strangular. Singura analiza rea care iesit in lungul sir de analize efectuate a fost nivelul de calciu (scazut la limita inferioara) si a proteinelor (sub limita inferioara). Am mereu o flegma in gat, stare de rau generala cu ameteala si senzatie de plutire, ma sitmt obosita, sunt mereu palida la fata, simt un gol in stomac (ca si cum aerul inspirat ajunge in stomac nu il plamani), am eructatii dese. Nu inteleg ce anume intretine aceasta gatsrita deoarece am mereu grija la ceea ce mananc, nu mananc deloc acru, citrice, nu beau deloc alcool sau sucuri de nici un fel (singurul moft este o cafea/zi), fara lactate. Un semn de intrebare mi l-am pus in momentul in care medicul de familie mi-a zis ca nivelul proteinelor scazut indica o problema tiroidiana (desi analizele pentru tiroida sunt bune). Dar am citit totusi ca poate scadea si in sarcoidoza (pulmonara diagnosticta in urma biopsiei in urma cu 7 ani si care este in remisie, fara tratament). Deci... orice sfat este bienvenit pentru a putea continua investigatiile si a afla adevarata cauza care im da aceste stari. Ma gandesc, doar asa pentru mine, la posibilitatea de a exista o candidoza care sa dea toate astea... ma poate sfatui cineva in aceasta privinta? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.