Simptome multiple faringe-lueta-limba

11-12-2013
Filip Petrica
Nu este medic/terapeut
Filip Petrica
Buna ziua,
Imi cer scuze daca postez in locul nepotrivit, sunt nou pe acest forum.
Incep prin a preciza ca sunt o persoana destul de prapastioasa si ca nu am stiut niciodata sa 'duc' o boala, iar simptomele pe care le am deja de 2 saptamani incoace, m-au determinat sa citesc foarte mult, dar degeaba.
Acum 2 saptamani m-am trezit cu o senzatie de firmitura/scama/fir de par la baza limbii, inspre gat. Am neglijat-o cateva zile crezand ca va trece de la sine, dar nu a fost asa. In continuare senzatia a persistat, obligandu-ma mereu sa inghit in sec si sa imi dreg vocea. Nu era nimic dureros, nu ma deranja cand mancam sau beam, nu deranja in timpul noptii...era doar un discomfort. Am fost la ORL care mi-a recomandat Hexoral si un exudat faringian. Exudatul a iesit negativ la streptococ/stafilococ/candida si intre timp am fost si la doctorul meu de familie care mi-a spus ca 'pare' o faringita si ca am si o oarecare deficienta de Ca si Mg. Mi-a prescris Calciu si Magneziu+D3, vitamina A si Decasept. Am intrerupt tratamentul cu Hexoral si am inceput tratamentul prescris de doctorul meu. Intre timp am facut o serie completa de analize la sange si urina si au iesit perfect (mai putin colesterolul, care a iesit 249, in conditiile in care valorile normale sunt pana in 220). Iau de 3 zile tratamentul prescris si nu am observat nici o ameliorare. Din contra sentimentul e deranjant si acum pare ca se muta in zona cerului gurii. Penduleaza aceasta senzatie intre baza limbii si cerul gurii, de fapt. Aseara am fost din nou la ORL cu toate rezultatele, mi-a acordat un consult mai amanuntit si la urechi deoarece i-am mentionat ca de cateva zile bune (5-6) ma doare si ceafa, tampla si in urechea stanga si parca le simt mereu inflamate. Mi-a spus ca nu e nimic la urechi si ca lueta e usor marita si s-ar putea sa-mi atinga baza limbii, iar daca doresc o putem micsora. Deocamdata mi-a prescris o solutie cu care sa-mi clatesc gura si pe care am inteles ca pot sa o si inghit ulterior (nu am reusit s acitesc pe reteta si nu am ajuns inca la farmacie) si un spray nazal (cu care sa pufai in fiecare nara de 2 ori pe zi). Nelamurirea mea este urmatoarea: de ce aceasta senzatie nu este fixa si penduleaza mereu intre gat si cerul gurii? De ce dureaza atat aceasta senzatie si de ce radiaza efectul spre partea stanga a capului, in ureche, tampla si spatele urechii? Ar putea fi altceva decat faringita sau lueta marita? Daca da, ce?
Precizez ca nu sunt fumator, nu beau excesiv (1 pahar pe zi aprox, uneori o gura de tuica inainte de masa), nu prea beau bauturi acidulate (rar bere), nu beau rece sau exagerat de fierbinte. Am avut acum o luna si jumatate o tentativa de raceala de care am scapat usor. Sufar de rinita alergica, dar se manifesta doar primavara dincauza polenului si prafului, in rest nu m-a deranjat niciodata. Cand se manifesta ma tratez cu Xyzal. Alte afectiuni nu mai am. De asemenea, precizez ca de vreo 3 saptamani ma supara o masea la care se lucreaza deja de cateva zile, urmand a fi scos nervul. Nu ma inebunea de durere mereu, doar la cald, usor rece si la muscat. De aceea am decis sa scot nervul. In rest nu am probleme cu dintii. Altceva nu stiu ce as putea sa mai mentionez. Va rog ajutati-ma cu o parere sau o directie.
Multumesc anticipat!
4 comentarii
0
11-12-2013, ora 11:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
lueta este un organ mobil..si fiind alungit atinge diferite parti a cavitatii bucale si faringe
citeste tot ce sa scris aici pe forum despre Hipertrofie lueta
dar si despre refluxul gastric si cum afecteaza el.. mucoasa faringelui
0
11-12-2013, ora 11:49
Filip Petrica
Nu este medic/terapeut
Filip Petrica
Va multumesc pentru raspuns.
Am citit acele postari de cateva ori.
Precizez ca nu am probleme frecvente legate de reflux gastroesofagian. Poate daca exagerez cu ceapa sau nucile, dar ma feresc de obicei de ele. Acele "arsuri" in stomac (cum se zice in popor) insotite de salivare excesiva le am de foarte multi ani ca si manifestare, dar sunt destul de rare (maxim 1-2 pe saptamana) daca imi controlez dieta.
Presupunand ca ar fi din aceasta cauza, ce parere aveti despre Omeran? As putea urma un tratament?
Hipertrofia luetei este ceva permanent? Exista un tratament?
SI revin: de ce durerea surda in ureche si tampla?
Multumesc
0
11-12-2013, ora 14:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe termen lung.. NU tratamentul este solutia..
Regimul corect alimentar este solutia pe permen lung si un tratament naturist
in rest consultla gastro si ORL.. trebuei sa clarifice diagnosticul si sa se gaseasca un tratament eficient
0
11-12-2013, ora 15:14
Filip Petrica
Nu este medic/terapeut
Filip Petrica
Am inteles. Va multumesc pentru indrumari. Voi efectua deocamdata tratamentul indicat de ORL-ist si voi face si niste investigatii la gastro.
O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •