Simptome la ureche - nu cunoastem boala

06-12-2008
Brin
Nu este medic/terapeut
Brin
Stimati doctori,

Un cunoscut de-al nostru are probleme la urechi. Ii sangereaza urechea si s-ar putea sa se fi inrosit. Datorita unei situatii speciale nu l-am vazut cu ochii mei. Nu stiu decat din descrierea persoanei care l-a vazut. Ce ar putea sa fie? Ar putea sa fie ceva contagios? Este vorba despre un domn cu varsta de peste 50 de ani.
Va multumim.
3 comentarii
0
07-12-2008, ora 01:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu credeti.. ca pentru a primi un raspuns concret.. trebue sa puneti o intrebare concreta, cu descriere amanuntita a problemei?
O sangerare din ureche poate proveni de la o perforatie tipanala.. e o problema grava si serioasa
trebue sa ajunga cat mai urgent la ORL
0
07-12-2008, ora 21:25
Brin
Nu este medic/terapeut
Brin
In acel moment nu stiam mai mult decat va spuneam atunci, pentru ca nu am avut cum sa il vad. Acum l-am vazut. Arata in felul urmator: Toata pielea de pe cap, fata, ureche este uscata, scorijita si rosie (destul de uniform...adica nu cred ca ar avea psoriazis...dar nu sunt experta)...in orice caz... in faldurile urechii pare sa fie mai scorojita. Se pare ca nici nu aude prea bine, dar nu trebuie sa tip ca sa ma auda...daca stau la 1 m si vorbesc un pic mai tare ma aude. Se vede de unde i-a curs sange din ureche. Din pacate este un caz special, pentru ca acest om are niste probleme psihice si daca il intrebi, daca are dureri si el spune ca nu...s-ar putea sa nu fie chiar adevarat. De aceea va spuneam ca anumite circumstante nu mi-au permis sa il vad. Nici nu stiu ce s-ar putea face, ca de buna voie nu se duce la medic...si cu forta nu prea vrea nimeni sa il duca, pentru ca altfel isi pierde orice increde in oamenii in care pare ca mai are incredere. Exista vreo solutie?
0
08-12-2008, ora 13:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA. cred ca o solutie buna ar fi sa vorbiti cu medicul de familie.. sa vina sa.l vada la domiciliu.
Fra halat.. sa vorbeasca asa de la om. la om.
Dar pentru un tratament bun si pe masura.. corect ar fi sa.l innternati in clinica si sa faca investigatii si tratament de specialitate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: