Simptome inexplicabile

05-05-2012
Adinabarba
Nu este medic/terapeut
Adinabarba
Va rog sa ma ajutati.sotul meu are de 4 zile urmatoarele simptome care am vazut ca se potrivesc la mai multe boli si nu stiu ce sa fac:dureri de cap frontale cu tot cu ochi care nu trec cu nici un antiinflamator, transpiratii mai dese seara, sensibilitate la lumina, dureri la incheieturile mainilor si la muschii picioarelor, intepaturi in spate in partea stanga si in fata in parte stanga sub ultima coasta, diaree in a doua zi dupa primele simptome, constipatie urmatoarea zi si acum normal.nu are febra, nu are tensiune(e 130 cu 80 luata aseara si 120 cu 70 azi dimineata luata cu tensiometru manual).la ridicarea in picioare din sezut sau orizontal durere si presiune mare in frunte care trece in 5-6 secunde.sa ma duc cu el la urgenta??chiar nu stiu ce sa fac...va rog sa-mi dati un sfat.precizez ca are 28 de ani, usoara obezitate abdominala si istoric de diabet in familie.de asemenea de 2saptamani nu mai mancam carne, ar putea fi anemie?
4 comentarii
0
05-05-2012, ora 20:05
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ar trebui sa il vada un medic.
Ar fi bine sa faca cateva analize, de ex. un examen coproparazitologic, un exudat nazal cu antibiograma si poate ar fi bine totusi sa il vada si un cardiolog.
Pot fi multe cauze care sa produca aceste simptome si trebuie cautate pe rand.
Exudatul nazal cu antibiograma ar fi in primul rand bine de facut.
Trebuie sa treaca 10 zile de la ultimul antibiotic, in caz ca a luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
In legatura cu transpiratiile acelea, ar fi bine de verificat glicemia, dar si tiroida.
Vorbeste cu medicul despre asta.
In legatura cu dieta, nu trebuie facuta o schimbare asa drastica. poate organismul sau nu suporta asa ceva, sau poate are o intoleranta la anumite alimente - gluten, lactoza, fructoza...nu este asa simplu.
1
05-05-2012, ora 21:15
Adinabarba
Nu este medic/terapeut
Adinabarba
Va multumesc din suflet pt sugestii.oricum de medic nu scapa, imi era doar frica sa nu fie semne de ceva foarte grav care sa nu poata astepta pana luni.multumesc inca o data!
0
06-05-2012, ora 16:14
Adinabarba
Nu este medic/terapeut
Adinabarba
A mai aparut un simptom. Partea dintre ochi si deasupra sprancenelor s-a umflat!Incep sa ma sperii...
0
09-05-2012, ora 13:54
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mergi cu el la urgenta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Care e cauza transpirațiilor nocturne?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Transpiri noaptea? - lista cauzelor posibile
  • Bufeurile și transpirațiile nocturne cresc riscul pentru un eveniment cardiovascular
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  •