Simptome ciudate, de o perioada lunga de timp.

08-11-2015
caimac.laurentiu
Nu este medic/terapeut
caimac.laurentiu
Buna.Am cateva simptome aproximativ de un an de zile, si nu stiu ce sa mai fac, momentan sunt in italia pentru investigatii, dar va dau detalii poate veniti cu raspunsuri si pareri.Simt aproape in permanenta, mai putin dimineata cand ma trezesc, o apasare in partea stanga a capului, parca as avea un corp strain, dimineata ma trezesc cu nasu infundat mai tare de cat in perioada zilei, si tot dimineata la prima ora cand ma trezesc, am sputa cu sange, mi-am dat seama ca e grav de la inceputul verii(a fost o perioada cu calduri mari), cand am avut un atac la inima cred.eram in schimb de noapte, si cand am ajuns acasa si am dat sa ma pun in pat sa dorm, au aparut palpitatiile la inima, si de atunci cand ma pun in pat la sfarsitul zilei, am bataile inimii mai accelerate, dar nu ca atunci deoarece iau betablocante, in perioada aceea m-am lasat si de tigari pentru ca, corpul meu nu le mai suporta.in rest nu ma doare nimic, mai am si o oarecare stare de agitatie in timpul zilei.va multumesc anticipat si astept raspunsuri
13 comentarii
0
08-11-2015, ora 13:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pt sputa cu sange la Reumatolog.
Pt cap la neurolog.
Ati facut control amanuntit la Cardiolog, aveti probleme cu inima, vi s-a pus un diagnostic la inima si v-au dat betablocante ?
0
08-11-2015, ora 13:22
caimac.laurentiu
Nu este medic/terapeut
caimac.laurentiu
Nu am facut control amanuntit la inima, betablocantele mi s-au dat la urgenta cand am avut palpitatiile.am fost la control aici in Italia si doctorul mi-a spus ca nu as avea probleme la inima, mi-a pus tot felu de intrebari si din asta a dedus, acum stiu ca ar trebuii sa fac si un control amanuntit la inima.am si sinusurile infundate mai rau in ultimele zile, si nu reusesc nici cum sa respir cum trebuie, multumesc pentru raspuns.
0
08-11-2015, ora 13:23
caimac.laurentiu
Nu este medic/terapeut
caimac.laurentiu
Sputa cu sange se poate sa fie si de la masele netratate?pentru ca nu stau foarte bine cu unele masele.
0
08-11-2015, ora 13:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca medicul Cardiolog v-a zis ca nu aveti probleme cu inima, de ce sa luati betablocante ?
In Romania se fac niste teste specifice pt inima. Va pun la niste aparate.
S-ar putea sa aveti somatizari de anxietate, nu probleme cu inima. Astea se trateaza dar nu cu betablocante. Faceti cu titlu informativ, de verificare, un test de anxietate pe net.
Daca va curge sange din gingii ar trebui sa puneti mana sa vedeti sau sa scuipati sange in apa cu care va clatiti dupa ce v-ati spalat pe dinti.
0
08-11-2015, ora 13:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sinusurile se trateaza la ORL.
0
08-11-2015, ora 13:53
caimac.laurentiu
Nu este medic/terapeut
caimac.laurentiu
Nu medicul cardiolog mi-a spus ca nu am probleme cu inima, scuze daca ati inteles gresit sau poate m-am exprimat eu gresit.medicul de familie de aici unde stau momentan la parinti in Italia.La inima mi s-a facut un EKG, cand am ajuns la spital la urgente.si a fost in regula.Si in legatura cu gingiile le am sensibile si sangereaza asta stiu sigur, ma gandesc sa nu fie si din gat, sau de la caile respiratorii.pentru ca cu cat"scuip" elimin se face parca din ce in ce mai rosie sputa
0
08-11-2015, ora 14:19
caimac.laurentiu
Nu este medic/terapeut
caimac.laurentiu
EU o sa mai continui sa fac analize, dar dureaza pana le fac pe toate.in caz de urgenta, ce sfaturi imi da-ti pentru ca atunci cand am avut palpitatiile am crezut ca mor, pana ajunge salvarea si as vrea sa stiu daca e ceva grav, daca nu ma doare absolut nimic.Va Multumesc pentru raspunsuri si sfaturi.
0
08-11-2015, ora 14:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Palpitatiile sunt de la anxietate. Somatizari ale anxietatii. V-ati facut testul de anxietate pe net? Ce v-a iesit ?
0
08-11-2015, ora 14:42
caimac.laurentiu
Nu este medic/terapeut
caimac.laurentiu
Incerc acum sa il fac si revin cu informatii.
0
08-11-2015, ora 14:56
caimac.laurentiu
Nu este medic/terapeut
caimac.laurentiu
Acesta este rezultatul.(Felicitari! Ai terminat testul! Rezultatul tau este:
Esti o persoana usor anxioasa. Ai mare grija. Incearca sa nu te mai stresezi asa de mult, sa uiti de griji si sa te bucuri mai mult de viata si de moment.)
Pe alt site de specialitate de aceasta data
Scorul obtinut de dumneavoastra la scala de stres este unul moderat.
0
08-11-2015, ora 15:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Atunci poti sa te duci la un psihiatru sa iti recomande o pastila pe care sa o iei doar in caz de necesitate. Cand vin palpitatiile de ex.
0
08-11-2015, ora 15:17
caimac.laurentiu
Nu este medic/terapeut
caimac.laurentiu
Va multumesc pentru sfaturile acordate, o zi buna va doresc
0
08-11-2015, ora 16:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ok. Sa fii sanatos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.