Simptome ciudate, va rog sa ma ajutati.

28-07-2013
croko3
Nu este medic/terapeut
croko3
Buna ziua, sunt fata, am 20 de ani, 43 de kg, si de aproape o luna ma confrunt cu o problema ne mai intalnita pana acum, pentru mine. Totul a inceput cu balonari excesive (flatulente excesive), o senzatie de "miscare" in zona anusului, cu intensitate mai mare seara si dimineata, acompaniata de scaun putin (nu constipatie, nu diaree). Mentionez ca manancam la fel cum mancam de cand ma stiu, o masa-doua pe zi, foarte imbelsugate. La inceput m-am speriat si am crezut ca este vorba de oxiuri, dar nu prezint nicio urma in scaun (stiu ca sunt vizibili). Apoi, am vazut odata o usoara urma de sange pe hartia igienica, dupa ce am mictionat (nu venea nici din uretra nici din vagin, mai mult ca sigur, era de un rosu aprins). Am fost la doctor iar doamna doctor mi-a spus ca cel mai probabil ar fi vorba despre hemoroizi. Intrebarea mea este daca hemoroizii pot avea astfel de simptome generalizate, adica daca pot influenta digestia (si corpul in general) atat de intens. Eu stiam ca nu. Mentionez si ca am impresia ca sufar de depresie/anxietate, in ultima perioada am avut si cateva atacuri de panica incipiente (am incercat sa ma controlez) si nu stiu exact daca "deranjamentele" pe care le simt vis a vis de corpul meu sunt induse de catre psihicul meu ipohondru sau daca chiar sunt bolnava.
De 3 zile incoace, am inceput sa am un gust de fier pe limba, mai exact pe partea stanga laterala a limbii, spre spatele gurii. Iar acum simt o mica febra instalata, dar destul de subtila.

Astept raspuns si, la randul meu, pot detalia sau raspunde unor intrebari ulterioare in legatura cu problema mea, daca este necesar. Multumesc,
10 comentarii
0
28-07-2013, ora 22:23
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
de hemoroizi sufar si eu de mult da nu am probleme de genu zilnic, nu ma afecteaza in nici un fel decat pe moment cand imi dau seama ca-s constipata, si imi provoaca dureri si usoare sangerari dar pe moment dupaia numaia m nimik.dar in legatura cu anxietatea si panik, de care sufar si eu, sincer posibil sa fie totul de la psihic, nici nu mergi poate la toaleta si deja tie frik de ce sar putea intampla, sau nici nu ai mancat si deja esti balonata, eu una am simtit totul pe propria piele si am vazut cate poate face mintea, gandirea negativa.Totusi daca ai senzatie de miscare in zona anusului, nu ar strica s faci o analiza la scun, si eu am fost depistata cu giardia si limbrici si nici nu stiam ca ii am nici numai stiu daca am scapat de ei ca nu am mai repetata analizele din sila ca stiu ca greu scapi de paraziti.sanatate
0
28-07-2013, ora 22:28
croko3
Nu este medic/terapeut
croko3
parazitii care produc simptomul de mancarime in zona anusului sunt oxiurile, fiindca noaptea, femela paraseste anusul pentru a depune ouale. senzatia aia este provocata din acest motiv. limbricii ar provoca miscari in abdomen, cred, iar giardia, fiind microscopici, nu ar provoca mancarimi. in plus, la mine nu era vorba de mancarime, ci o miscare, chiar nu simteam nevoia sa ating zona, ci doar ma alarmam. miscare probabil provocata de pulsul sangelui din zona aia (la atingere, parca-parca simt mici umflaturi pe anus). in orice caz, tocmai am facut o hemoleucograma, data de catre acea doamna doctor, fiindca mi-a spus ca se pot depista parazitii si prin analiza asta. analiza am facut-o vineri si am de asteptat pana marti-miercuri pentru a primi rezultatele.
0
28-07-2013, ora 22:59
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
pe limbrici ii poti gasi si pe chilot asa de rapizi sunt si le place afara:))))ast atunci rez si ai sa vezi ce ai
0
28-07-2013, ora 23:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ croko3

Faceti examenul coproparazitologic, de 3 ori, ca la carte.
Daca luati medicamente pt depresie/anxietate, posibil ca de acolo sa fie problemele cu digestia.
0
29-07-2013, ora 00:36
croko3
Nu este medic/terapeut
croko3
nu iau niciun medicament psihotrop. in general, singurul medicament pe care il iau constant este ibuprofenul, pe care il iau la fiecare ciclu menstrual, in primele 3 zile fiindca am dureri insuportabile. in rest, nimic, nici macar nu beau alcool. doar fumez, si mi-as dori sa ma las.
si spuneti ca s-ar putea ca un parazit sa fie de vina pentru simptomele mele, pana la urma, neurologice si digestive?
nu mananc carne cruda, am o igiena extrem de buna, poate chiar obsesiva, nu am inotat in niciun lac exotic... si vorba aia, de o luna pana acum trebuia sa am macar o dovada pentru "existenta" vreunuia. plus ca, de cand am fost la medic si mi s-a spus ca este putin probabil sa fiu gazda vreunei lighioane, incet incet nu am mai avut acele miscari in zona anala.
dar, in continuare am scaun putin, se termina imediat adica, si la final am impresia ca mai ramane ceva acolo, cumva. si parca m-a si usturat ceva inauntru, ultima oara. uneori, simt si o mica presiune in zona epigastru a abdomenului.
repet, nu am probleme de alternanta intre diaree constipatie, "textura" pot sa zic ca e cat de cat normala. cantitatea redusa ma sperie, fiindca eu mananc destul de mult.
0
29-07-2013, ora 00:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ croko3

Parazit. Unii nu se vad decat la microscop si va dau o gramada de probleme.
Cumparati intai recipientul pentru examenul copro de la orice farmacie, sunati inainte la medicul de familie pt programare si duceti direct proba in ziua hotarata de dr., zi in care veti fi si examinat.
Mentionati si aceste amanunte medicului de familie care va da trimiterea sa depuneti proba de parazitologic si rugati-l sa va examineze local (abdomenul prin palpare).
De obicei se depune la el la cabinet intr-o anumita zi a saptamanii proba.
0
29-07-2013, ora 01:05
croko3
Nu este medic/terapeut
croko3
Multumesc, dar as avea si eu o intrebare, ca sa stiu cat de serios sa va urmez sfatul: sunteti medic? Eu credeam ca pe acest forum raspund medici sau experti in domeniu. Nu as vrea sa isi mai dea si altcineva cu presupusul, imi dau eu destul. :)
Merci.
0
29-07-2013, ora 02:12
croko3
Nu este medic/terapeut
croko3
Revin prin a spune ca ma sperie febra care vine si dispare, si in continuare un gust ciudat in gura, de fier-acru.
0
29-07-2013, ora 08:25
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
nu raspund numai medici ca ai astepta mult si bine, ca medicii sunt la cabinet acolo unde ar trebui sa fii si tu, raspun multe persoane care au fost in aceeasi situatie poate si mai rau si iti dau un sfat nu un tratament medicamentos...parazitii ii dobandesti si dupa o atingere cu cineva, bani, apa, alimente contaminta e, praf, daca esti asa igienik ar trebui sa stii de unde poti dobandi parazitii, nu trebuie sa te duci in caraibe ca sa ai paraziti...eu ii am aproape pe toti si nu am mancat nici carne cruda,
0
20-09-2013, ora 23:05
Edina
Nu este medic/terapeut
Edina
Atacurile de panica stresul etc produc si sindromul de colon iritabil, de aici episoade de diaree sau consripatie, cel din urma poate sa produca hemoroiz
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar hemoroizii?
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Dacă stai mult pe toaletă faci hemoroizi?
  • Ce sunt hemoroizii, de ce apar și alte întrebări frecvente despre hemoroizi
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  •