Simptome cancer colon

23-09-2009
trans
Nu este medic/terapeut
trans
Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati cu o problema...de acum 2 luni sufar de constipatie, dar din pacate asta a fost doar inceputul problemei mele de acum...dupa 1 luna de la aparitie am observat sange in scaun si am mers speriata la medic...medicul mi-a spus ca este posibil sa fie cauzat de constipatie, de la hemoroizi...mi-a dat tratament debridad 30 pastile si niste supozitoare...am terminat tratamentul de 3 saptamani, la inceput era mai bine, nu ieseam afara in fiecare zi, dar nu ma deranja f tare asta...ieseam la 2 zile oricum. insa totul s-a inrautatit de 1 saptamana...nu mai pot iesi afara fara un ceai laxativ(acum iau sollievo), am dureri in partea stanga continue, chiar si cand ies afara, gaze f dese(mentionez ca si urinez foarte des, iar cand urinez sau am gaze, intepatura din partea stanga mai scade din intensitate), scaune "creion", ameteala si oboseala fara motiv, chiar daca dorm...mentionez ca in ultimile 6 luni am slabit intre 10-12 kg, in special in ultimile 3 luni, desi nu am tinut dieta pt slabit, am mancat pur si simplu normal. Mentionez ca la inceputul lunii decembrie mi s-a descoperit o gastrita, pe care am tratat-o cu regim si pansamente gastrice. Imi mai provoca balonari si discomfort din cand in cand, dar am pres ca nu e nimic grav. Mi-am propus sa ma duc la doctor pe 1 oct, dar mi-e foarte frica de simptome, va rog daca ati putea sa imi dati un raspuns. Eu am acum 22 ani. In afara de cancer de colon, ar putea fi ceva mai putin grav?
Va multumesc
3 comentarii
0
24-09-2009, ora 17:44
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
cauze probabil ca sunt, colon iritabil sau hemoroizii..dar mi se pare o scadere in greutate considerabila.
trebuie mers la un gastroenterolog si facut investigatii, parerea mea.
0
07-11-2009, ora 19:48
guguluta
Nu este medic/terapeut
guguluta
Pentru trans.Astazi e 6 nov si cred ca deja ai fost la medic.Daca ai fost si ai rezolvat ceva spune-mi si mie te rog.Si multa sanatate
0
11-11-2013, ora 23:02
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
EU AM CANCER DE COLON si pot sa-ti spun ca nu am simptome am scaun zilnic si chiar eu iau in greutate ceea ce este rau in cazul meu, dar pot sa zic ca la fiecare om simptomele sunt diferite si cel mai bine fa-ti un control vorbeste cu medicul de familie. SUCCES.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Localizarea tumorii primare poate prezice supraviețuirea în cazul cancerului de colon
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • STUDIU: Unele nuci ar putea reduce recurența cancerului de colon
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • Legătura dintre consumul de carne roșie și cancerul de colon la femei
  • Alimentația pro-inflamatoare și creșterea riscului de cancer de colon
  •