Simptome - Ipohondrie(Hipocondrie) - Stres - Anxietate...nu stiu ce sa mai fac

11-04-2014
Foscarini
Nu este medic/terapeut
Foscarini
Sa incepem cu inteputul.Eu sunt introvertit(poate nu din cauza constitutiei cerebrale, ci din cauza mediului in care am trait) si am 20 de ani.Inca de la inceputul scolii generale am fost putin mai grasut cu o inclinatie spre mancat in nestire si sedentarism.M-au mai trimis ai mei pe la karate, tenis, etc;am mai dat jos kg dar, intr-un final, le-am pus la loc(din cauze lenei).Tatal meu, avand o personalitate mai, , puternica" si autoritara, nu prea ma lasa pe afara cu prietenii, imi spunea ce sa fac, iar uneori ma pedepsea ca nu faceam ce zicea el.Cat am fost in scoala generala am fost sociabil, prietenos cu colegii(de clasa), dintr-un motiv necunoscut mie nu prea ma amestecam printre colegii de la alte clase.La sfarsitul clasei a 8-a tatal meu a plecat de acasa insa eu nu am fost prea afectat pe moment.De atunci am stat foarte mult la calculator, nu prea ieseam cu colegii de la liceu, care erau cat de cat de treaba, am inceput sa fiu solitar sa socializez din ce in ce mai putin.Din cauza ca eram gras nu prea vorbeam cu fetele decat in momentele in care aveam neaparata nevoie, imi era rusine ca eram gras iar din moment ce ele nu prea se uitau la mine, faptul ca nu socializam de loc le-a indepartat de tot.Eu de mic am avut probleme cu ficatul, uneori se marea dar isi revenea la loc intre timp.Din clasa a 10-a, mi s-a ingrasat foarte mult ficatul, s-a marit iar eu am dobandit o stare de oboseala care s-a accentuat pana in ziua de astazi, ma simpt de-a dreptul epuizat, psihic si fizic.Tot din clasa a 10-a am inceput sa am niste simptome care, pana in ziua de azi nu prea mi-au atras atentia.De exemplu, au inceput sa-mi zvacneasca muschii pe tot corpul, acest simptom s-a ameliorat pana la disparitie in decursul unui an, acum o luna reaparand din nou.Medicul mi-a zis ca am spondiloza cervicala, eu oricum am cifoza de la statul cu ochii beliti in monitor.Cam de vreo 2 ani starea de oboseala s-a accentuat, acum simt cum imi oboseste creierul destul de des, simt o senzatie pe toata suprafata capului(presupun ca in interior la creier), eu insumi ma trezesc obosit chiar daca dorm 12 ore, uneori ma balbai mai ales daca vorbesc foarte repede, uneori simt niste dureri la nivelul nervilor in membre.Am o lene de la oboseala, mi-e lene sa ma dau jos chiar si din pat.Cand sunt intr-un grup de prieteni nu prea socializez, ma simt asa ca si cum nu as avea nimic de spus, nimic de povestit, pur si simplu nu am chef de discutii.Mereu am impresia ca toti rad de mine, ca ma vorbesc pe la spate, uneori detectez si o urma de, , te iau la misto" cand anumiti X vorbesc cu mine.Uneori am palpitatii, trec de la o stare de fericire la una de tristete, uneori plang.Traiesc emotii puternice, stari de frica care apar din nimic, ma enervez destul de usor.Imi traiesc viata in calculator in jocuri de strategie multiplayer, etc.Cand stau pe scaun simt ca imi slabesc membrele superioare, nu mai strang pumnul cu aceeasi putere cu care strang cand stau in picioare iar bratele imi tremura cand le incordez.Mentionez ca sunt extrem de ipohondru, in momentul asta nu mai pot de frica cand ma gandesc ca simptomele mele se potrivesc cu dementa, Alzheimer, scleroza, samd.
Pur si simplu nu imi pot lua gandul de la ele, iar din moment ce nu prea am mare lucru de facut gandul imi sare numai la ele.Cand ma gandesc cu ce se termina bolile astea si ca eu trebuie sa imi traiesc viata la mexim, dar cum sa imi traiesc viata la maxim cand ma lovesc de tot felul de obstacole, din trecut si din prezent????Cine poate sa ma ajute cu sfaturi este bine venit.Nu mai am pofta de viata, de nimic, nu prea am o perspectiva asupra viitorului, traiesc mai mult in prezent.Am terminat liceul anul trecut, cu o perioada de stres si frica in jurul bacului peste care am trecut cu bine, note destul de mari fara mare efort.Nu lucrez insa am de gand sa incep o facultate, am avut ghinion cu examenele de admitere la facultati, sper ca anul viitor sa reusesc macar la una din ele si am nevoie de o minte sanatoasa intr-un corp sanatos.
1 comentarii
0
14-04-2014, ora 00:05
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
ti am trimis mesaj privat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: