Simptomatologie bazata pe edem, diagnostic neelucidat

18-09-2015
Didi1410
Nu este medic/terapeut
Didi1410
Buna ziua,
La varsta de 24 de ani este al doilea episod de edem generalizat (primul in februarie) al doilea acum, in septembrie.
Am observat retentie de apa cu formare de celulita( pana in februarie nu am avut niciun gram de celulita). Mentionez ca atat alimentatia cat si stilul de viata se pot clasifica ca fiind sanatoase (miscare moderata, alimentatie variata ce se incadreaza in valori nutritionale normale, aport suficient de fibre, vitamine, minerale- macro/micronutrienti; 2, 75l apa/zi).
Mentionez ca in februarie si in mai mi-am efectuat analizele de sange - profil hepatic si renal normal; iau de asemenea cobtraceptive orale Logest de 5 ani.
Intrebarea mea este: ce analize ar trebui sa mai fac care sa duca la un diagnostic referitor la sursa edemului generalizat( brate : +4-5cm diametru in 24 de ore cand apar episoadele de edem, circumferinta talie: 97cm(ianuarie), 102cm(septembrie) - nu m-am ingrasat decat am facut retentia de apa, cand ma 'dezumflu' revin la abdomen plat si 97-98cm talie..abdomenul mi se umfla ca unei gravide in luna 6-7 iar toata pielea are aspect pufos si se vede celulita pe brate. De la marimea 38 am ajuns la 41 chiar 44 depinde de zi.
Am stat si am masurat cat lichid beau si cat lichid elimin prin urina, am observat o diferenta de aprox 100ml/24ore
Nu stiu ce analize sa fac sau la ce medic sa merg(3endocrinologi mi-au raspuns sec 'e varsta, o sa-ti treaca), cred ca mai am putin si intru in depresie- deja imi e scarba de mine cand ma vad in oglinda si te termina psihic dimineata am nevoie de marimea 38 iar pana seara ajung la 44 la haine.
1 comentarii
0
18-09-2015, ora 14:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cititi printre subiectele mele topicul Marturii despre anticonceptionale. S-ar putea sa gasiti marturii asemanatoare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Edemul medular osos la nivelul articulației sacro-iliace este comun la atleții tineri
  • Mituri despre celulită pe care e foarte posibil să le crezi
  • Picioare umflate vs. pleoape umflate (ce ne pot indica edemele)
  • Cauzele edemelor - ce pot spune edemele despre noi
  • Edemele - de ce reținem apă?
  • Există șanse să scapi de celulită?
  • Cum combatem celulita - ce funcționează și ce nu
  • Umflătură după operație (umflăturile postoperatorii)
  •