Sifilis tertiar

01-02-2010
Tweety 23
Nu este medic/terapeut
Tweety 23
Buna. Am si eu o problema care in ultimul timp ma termina psihic, deoarece sunt asa de de stresata.
Sa va explic cum s-a intimplat acum trei ani am facut un chiuretaj, si dupa ce am facut chiuretajul, dupa o perioada de cateva luni ma-m dus sa ma angajez. Si mi-au facut analize de sange care se fac la angajare, VDRL si a iesit pozitiv, atunci au zis ca e in stadiul latent precoce.+. Dupa care am facut tratament cu Moldamin din 3 in 3 luni in primul an si in al II-lea an, la sase luni. si nu s-a negativat.La sotul meu a fost si este negati.
Acum am facut analizele de singe si mi-au iesit ambele pozitive, VDRL + fara titru. La doctorul care merg
nu prea vorbeste cu mine, e foarte rece, distant, si nu este amabil. el suspecteaza ca e in sadiul tertiar, ma trimis la un examen oftalmologic si este aspect normal, am facut si ecografie la inima- aorta care e ok Am auzit de un medicament : EXTENSILYN - RETARPEN, Penicilina G, Retard. Dar nu stiu unde sa il gasesc.

Va rog frumos daca ma puteti ajuta, macar cu un sfat.
6 comentarii
0
02-02-2010, ora 20:17
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pentru a ajunge in stadiul tertiar al sifilisului trebuie sa fi trecut deja prin stadiul secundar in care apare pe corp eruptia caracteristica, sifilidele eritematoase.Tu ai avut asa ceva?Cum de ai facut tratament cu Moldamin si nu s-au negativat analizele? Le-ai mai facut si in alta parte ? Eventual la un spital de dermatovenerologie.Retarpen gasesti in farmacii.
0
03-02-2010, ora 14:08
Tweety 23
Nu este medic/terapeut
Tweety 23
Va multumesc frumos ca mi-ati raspuns. Nu, nu am avut nici un fel de erupti pe, piele. Da am facut 2 ani de Moldamin de 1.200.000 x 2 buc. pe sapt. Analizele le faceam doar la spital-lul de dermatovenerologie.
Acum m-au trimis sa fac IgG-IgM=Sifilis. Nu stiu daca sunt contagioasa, doctorul spune ca nu. Merg acum sa fac analiza, si va ti-n la curent daca imi permiteti, si nu va deranjeaza. Va multumesc inca o data.
0
03-02-2010, ora 21:00
Tweety 23
Nu este medic/terapeut
Tweety 23
Buna seara,

Am primit resultatul analizelor. IgM negativ 0, 6 si IgG pozitiv 9, 2. Puteti va rog sa imi spuneti ce parere aveti?

Va multumesc!
0
05-02-2010, ora 16:12
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Uneori, dupa un tratament complet si corect efectuat, cu vindecare clinica certa este posibil ca serologia sa ramana pozitiva. Asculta de medicul dermatovenerolog care te are ingrija si urmeaza inca o cura de tratament.Retarpen vei gasi in farmacii. Ideea ca medicul este rece si inabordabil nu trebuie batuta in cuie, intereseaza-te cand medicul respectiv este de garda sau daca mai lucreaza si la cabinet particular. Mergi cu curaj la el cand acesta are mai mult timp si insista, fii ferma si nu da inapoi daca iti arunca o privire mai dura, vorbeste cu el si lamureste-te cu aceste analize, cu ceea ce se intampla.Sunt mai multe tipuri de teste pentru diagnosticul sifilisului si toate au o anumita marja de eroare.IgM este negativ, e bine.In sifilisul latent tardiv IgG ating valori foarte ridicate.valoarea la tine nu e foarte mare.
0
07-02-2010, ora 23:28
georgeta diana
Nu este medic/terapeut
georgeta diana
acum 2ani am fost diagnosticata k sifilis tardiv.am facut tratament, analize..mi-a iesit vdrl+ si tpha+asta in 2008..anul trecut in martie am facut ultimul tratament dupa care analize in iunie.vdrl mi-a iesit negativ iar tpha pozitiv +.anul asta mi-am repetat iar analizele acum in februarie si mi-a iesit iar vdrl pozitiv+ si tpha+.as dori si eu sa stiu de ce si cum pot face sa mi se negativeze la lok.multumesc anticipat, ast rasp.
0
02-03-2010, ora 14:50
carmen8401
Nu este medic/terapeut
carmen8401
buna seara, vreau sa stiu si eu daca sunt diagnosticata cu sifilis la analizele de angajare e posibil sa nu ma angajeze? voi lcra in alimentatie publica, multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: