Este sifilis?

12-06-2007
Clarisimo
Nu este medic/terapeut
Clarisimo
As dori sa inteleg ce inseamna testul TPHA si VDRL, mai exact cand ies pozitive si cand negative, si daca se poate ca unul sa fie pozitiv si celalalt negativ. Totodata ce inseamna numarul de "cruci" ?
Multumesc
28 comentarii
0
14-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Testul VDRL este un test de screening, adica de depistare in masa a bolnavilor de sifilis (cu ocazia unor analize de rutina : la angajare, inainte de casatorie, etc.). Antigenul folosit (anticardiolipinic) nu este specific pentru boala, de aceea pot exista cam in 30% din cazuri rezultate fals pozitive sau fals negative.
Testul TPHA este un test de confirmare a bolii si se face cu antigen specific antitreponemic.
"Crucile" sunt de fapt semne "plus" (+), indicand faptul ca reactia este POZITIVA. In functie de aprecierea pe care o da fiecare medic de laborator intensitatii reactiei, ea poate fi notata cu unul sau maxim 4 semne "+".
1
05-06-2008, ora 00:00
mileniu
Nu este medic/terapeut
mileniu
Daca o femeie are sifilis cum il poate transmite? Eu am facut sex oral cu o fata de curand si nu stiu sigur daca am luat sau nu de la ea. Va rog sa-mi raspundeti sunt disperat.Multumesc.
0
08-06-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Orice organ folosit pentru sex transmite bolile la fel cu organele sexuale. Sexul oral nu te protejeaza decat de sarcina, in rest, toate bolile cu transmitere sexuala se transmit si prin sex oral.
0
09-06-2008, ora 00:00
mileniu
Nu este medic/terapeut
mileniu
Prietena mea a facut in februarie analize de sarcina si i-au iesit la analizele de sange pozitiv la Treponema Pallidum si negativ la WR. Ce inseamna asta? Are sifilis sau nu?Se poate sa iasa asa si din cauza altor infectii? MULTUMESC MULT.
0
09-06-2008, ora 00:00
mileniu
Nu este medic/terapeut
mileniu
Am uitat sa spun ca acum nu mai suntem impreuna dar acum o luna am facut sex oral cu ea si mi-e teama sa nu fi luat ceva.
0
09-06-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu stiu ce inseamna testul WR si nu imi dau seama care test a evidentiat Treponema Pallidum!
0
10-06-2008, ora 00:00
mileniu
Nu este medic/terapeut
mileniu
WR inseamna Wasserman si a facut teste de sarcina cu tot cu TPHA.Adica a facut TPHA si VDRL si i-a iesit TPHA -- pozitiv si VDRL-- negativ.Dar noi nu am mai avut relatii de mult doar am facut acum ceva timp sex oral credeti ca am luat sifilis doar din asta.Vreau sa stiu daca m-am imbolnavit si eu.
0
10-06-2008, ora 00:00
mileniu
Nu este medic/terapeut
mileniu
Vreau sa stiu daca poate raspandi boala sa-i spun ca ea cam practica asta, asa am cunoscuto si eu de la niste prieteni.Nu sunt un derbedeu dar m-am lasat pacalit de prieteni la o petrecere ca prostul. Multumesc mult si ma iertati daca sunt asa direct dar mi-e teama.
0
13-06-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Testul Wasserman nu se mai practica de ani de zile. Daca VDRL este negativ, iar TPHA pozitiv inseamna ca ati avut boala dar acum sunteti sanatos.
0
01-06-2009, ora 09:16
yagmur
Nu este medic/terapeut
yagmur
cer scuze..as vrea sa shtiu prin ce se manifesta sifilisul.care sunt simptomele acestei infectii si cum intelegi ca esti infectat.?multumesc anticipat...
0
03-06-2009, ora 21:27
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In principiu, daca va apare o rana pe penis, este bine sa va prezentati la dermatolog, iar el va va spune ce aveti de facut.
0
03-06-2009, ora 22:27
yagmur
Nu este medic/terapeut
yagmur
dar ce ar insemna o "bubita" pe fesa ce seamana foarte mult cu o piscatura de tsintar inflamata.? poate fi oare asta un simptom al sifilisului.?
0
07-06-2009, ora 09:56
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Doar daca ati avut o relatie sexuala cu o persoana infectata si ati folosit fesa !
0
08-06-2009, ora 11:18
yagmur
Nu este medic/terapeut
yagmur
multumesc mult de raspuns la intrebari..
0
08-06-2009, ora 23:00
nina73
Nu este medic/terapeut
nina73
dl. doctor as vrea sa va intreb in ce masura poate sa afecteze sarcina aceasta urata boala, sifilis si ce trebuie sa faca o mamica care a fost depistat cu aceasta boala ?ce urmari lasa unei mamici??
0
09-06-2009, ora 17:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca mama este bolnava sau este imbolnaveste in primele 3 luni de sarcina, de obicei apare avortul spontan.Daca nu apare avortul sau mama s-a imbolnavit dupa primul trimestru de sarcina, apar malformatii congenitale diverse ale fatului.
O mamica ce a fost depistata cu aceasta boala trebuie sa urmeze tratamentul recomandat de un medic dermatolog.
0
29-08-2009, ora 19:06
alezz
Nu este medic/terapeut
alezz
buna ziua! mi-a iesit pe penis 4 bubite rosi cat ciupitura de tantar poate fi sifilis...am facut sex oral neprotejat :((...va rog..sa-mi raspundeti !.multumesc
0
09-01-2010, ora 15:37
adriancek
Nu este medic/terapeut
adriancek
buna ziua.am fost acum 2 saptamani la prostituate, am folosit prezervativu pot avea boli?astept raspuns.MULTUMESC
0
12-01-2010, ora 19:08
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Puteti avea!
Depinde ce boli!
0
19-03-2010, ora 23:52
muray
Nu este medic/terapeut
muray
buna seara am facut sex cu o fata si mi-au aparut pe penis mai multe bubite mici, parca ar fi inauntrul lui si am putine usturimi la urinare. iar dupa ce fac sex imi apar in jurul penisului mai multe bubite urmate de mancarimi imi spuneti va rog ce ar putea fi? multumesc foarte mult
0
19-03-2010, ora 23:53
muray
Nu este medic/terapeut
muray
va rog frumos sa imi trimiteti un raspuns multumesc foarte mult.
0
24-03-2010, ora 17:25
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar putea fi o boala cu transmitere sexuala.
0
11-09-2010, ora 17:13
kudika_2009
Nu este medic/terapeut
kudika_2009
La ce clinica se poate face FTA-Abs? In Galati nu am gasit nicaieri
0
27-10-2010, ora 00:17
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Am facut niste teste pt Sifilis care au iesit asa : VDRL / RPR cantitativ dilutie 1/1 - Negativ ; dilutie RPR 1/2 - Negativ ; dilutie RPR 1/4 - Negativ ; dilutie RPR 1/8 - Negativ ; dilutie RPR 1/16 - Negativ ; dilutie RPR 1/32 - Negativ ; dilutie 1/64 RPR - Negativ ; VDRL / RPR - Negativ ; Anticorpi Treponema Pallidum - Metoda micro hemaglutinare - Negativ ; TPHA - 1/80 - 1/160 - 1/320 - 1/640 - 1/1280 - Toate Negative si FTA-ABS a iesit POZITIV [ test facut la I.N. Cantacuzino ], care este un test treponemic specific virusului acesta si nu stiu dk am sau nu sifilis iar VDRL / RPR cantitativ - 0 R.U. [ unitati RPR ] si Anticorpi Treponema pallidum - TPLA cantitativ - [ imunoturbidimetrica ] - 4 T.U. [ unitati titru ]. Va rog sa-mi explicati si mie ce inseamna aceste analize de mai sus si dk am sau nu sififlis. Am luat cateva zile cate 3 pastile de Doxiciclina si am facut si un tratament cu Moldamin cate 7-8 doze de 1.200.000 U.I. acum vreo 3 luni de zile, cate 2 doze de 1200000 U.I. in prima zi, a doua zi o doza si a 3-a si dupa 3 zile iar la fel. Vreau sa va intreb dk am sau nu Sifilis, am facut tratamentul de mai sus dar nu sunt sigur dk mi-a trecut sau nu si vreau sa mai fac. Va rog lamuriti-ma si pe mine.
0
02-11-2010, ora 21:25
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Numai cei de la Cantacuzino va pot lamuri !!!
0
02-11-2010, ora 21:36
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Spuneti-mi va rog frumos dk am sau nu Sifilis si dk este bun tratamentul pe care l-am facut cu Moldamin cate 8 doze cam asa, acum vreo 3 luni de zile si dk trebuie sa-l repet. Multumesc anticipat.
0
19-08-2013, ora 14:58
cascalata
Nu este medic/terapeut
cascalata
Buna ziua.. tocamai am facut testul VDRL si TPHA.. mi-a iesit VDRL pozitiv 1(+) si TPHA negativ.. ce inseamna? va multumesc anticipat..
0
25-02-2021, ora 14:32
Boyfree2013
Nu este medic/terapeut
Boyfree2013
Rezultate analize sifilis:
Rezultat/UM. Val.bio.de referinta
VPHA. Reactiv. Negativ
VDRL. Reactiv. Negativ
Ma poate ajuta cineva cu interpretarea?
E negativ sau pozitiv?
Că numai inteleg nimic
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: