Sideremie 18, copil 2 ani si 9 luni

09-06-2010
Mateea
Nu este medic/terapeut
Mateea
Buna ziua,

Am un baietel de 2 ani si 9 luni. A intrat in colectivitate la 2 ani si 1 luna si a suferit toata iarna si mai ales primavara de aparente raceli (febra cam 3 zile/episod de raceala, febra coborind usor cu antitermice). Am descoperit ca are si o alergie la polen si e posibil ca asa-zilele raceli sa fi fost o reactie alergica. Ingrijorarea mea este data de anemia care i-a fost descoperita la o analiza recenta de sange. Are sideremia 18! Alte semne de ingrijorare: greutate corporala redusa (13 kg), care nu s-a ameliorat dupa perioadele de raceala, desi apetitul a revenit in mare masura. Am observat si 2 ganglioni inghinali inflamati, care sunt asa din martie (atunci i-am descoperit prima data, se poate sa-i fi avut asa de mai demult). Am consultat doi doctori pediatri si ni s-a spus sa nu ne ingrijoram si sa-i administram fier. Copilul are foarte multa energie, este vesel, nu este altfel bolnavicios. Are scaun normal, nu a vomat niciodat, nu e letargic.

Citind despre ganglioni inflamati am dat peste simptomele de leucemie acuta limfoblastica, ele incluzand inflamarea ganglionilor, greutate corporala scazuta, anemie. As aprecia orice sfat medical sau relatare din experienta personala.

Cat de frecventa este anemia (cu sideremia sub valorile normale) la copii de aceasta varsta?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.