Sideremie foarte scazuta...

17-04-2008
bobicu06
Nu este medic/terapeut
bobicu06
Buna ziua!
am facut analizele in martie si am decoperit ca sideremia e foarte scazuta, 6 microg/dl. valorile normale fiind cuprinse intre 35-100 microg/dl. Medicul de familie a spus ca hemoglobina si celalate sunt cuprinse intre valorile normale si ca se poate sa fie o greseala.Este posibil sa fie o eroare ?Daca nu este cumva o greseala ce ar tratament ar trebui sa urmez?
5 comentarii
0
17-04-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Puteti repeta sideremia si daca iese tot scazuta puteti lua un preparat cu fier, de exemplu Ferrogradumet, 1 cp/zi. Dupa o luna faceti din nou analizele pentru a sti daca raspundeti la acest tratament.
Mare atentie la eventuale sangerari, daca aveti o sangerare nedecelabila macroscopic in sfera ORL, tub digestiv, cai urinare, sfera genitala (la femei), pana la aparitia anemiei (scaderea hemoglobinei etc) apare aceasta scadere a sideremiei. Probabil nu e cazul dumneavoastra, dar v-am atras atentia asupra unei posibile cauze pentru a acorda atentie unor astfel de situatii.
Numai bine!
0
02-07-2008, ora 00:00
elizabeth_taylor72
Nu este medic/terapeut
elizabeth_taylor72
Buna ziua,
Am 39 ani, sex feminin si la analize mi-a iesit sideremia 202, in conditiile in care tgo 22, tgp 25, hemoglobina se incadreaza in valorile indicate. De asemeni CA 15-3 are valoarea 17. Mentionez ca inainte de analize am urmat un tratament cu mastonynon si duphafaston, precum si Ca si Magneziu de la Additiva cate un pliculet pe zi. Este posibil ca sideremia sa fie influentata de tratament? Va multumesc
0
13-11-2008, ora 20:50
frfior
Nu este medic/terapeut
frfior
Buna seara,

sunt si eu ingrijorata in privinta rezultatelor.
mai multe dintre rezultate sunt in afara limitelor si anume:
-colesterol-271
-ldl colesterol-191
-sideremia-35

hemoleucograma -
-mch-27.8 pg
-rdw-14.9%
-eo0.027
ne-72.3%eo0.33%ly 18.8%
-tb sa mai mentionez faptul ca la doua zile dupa recoltare am avut ciclu. ( nu am mentionat ca am 47 ani ).ce ma sfatuiti?
0
30-05-2009, ora 18:10
ani_2001
Identitate neconfirmată
ani_2001
Buna ziua,
Am 38 ani si in urma unor analize medicale mi-a iesit sideremia destul de crescuta (176) valorile normale fiind intre 37-145.M-am prezentat la medicul de familie si mi-a recomandat sa mi-o repet a doua oara fiin si mai mare adica 206.
Inainte de a-mi face analizele am facut tratament 3 luni cu duphaston si in timp ce mi-am facut analizele chiar luam calciu+d 3 si magneziu adittiva.
Am niste stari ciudate de calduri in ceafa si peste sparte si stari de lesin.
M-am gandit sa merg la un hematolog.

Multumesc!
0
22-04-2010, ora 12:43
Psamathe
Nu este medic/terapeut
Psamathe
Buna ziua
Am 18 ani.. si am nevoie de un raspuns, si un sfat. La Hematologie am cateva probleme, cum ar fi:
nr de leucocite si neutrofile este crescut : leucocite 11, 62 (4.50-10.00), iar neutrofilele 62, 70 (50.00 - 60.00).
As dori va rog un raspuns..
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sideremia (fierul seric) - valori normale, creșteri și scăderi
  •