Sida

19-08-2015
Cristina2129
Nu este medic/terapeut
Cristina2129
Am si eu o intrebare, ... De 6-7 ani... Stau cu aceasta frica. E ingrozitor.Nu am intretinut niciodata relatii sexuale cu cineva..in rest..aveam o prietena care se spune ca ar fi seropozitiva. Nu pot sa spun ca sunt sigura de asta 100%. Dar parintii ei nu lucreaza..fiind tineri..i-au pensie..cred ca pe caz de boala. ma jucam cu ea..eram foarte atenta... Chiar daca eram mica stiam cum sa ma feresc..insa o data..fiind la ea acasa m-a zgariat pisica ei.mi-a dat sangele.acea pisica a zgariat-o si pe ea. Acum nu mai stiu daca tot in aceea zi sau in alta.eu cred ca in alta zi..si stiu ca daca virusul e in afara organismului dispare in 6 ore.oricum..nu vreau sa imi fac sperante..degeaba si vreau sa iau posibilitatea ca si pe ea ar fi zgariat-o tot in ziua aceea. insa..mai e o posibilitate care imi da sperante. probabil pe ea nu a zgariat-o asa rau incat sa ii de-a sangele...stau cu aceasta frica
.de atata timp. simptome:de 4 luni am o tuse seaca in urma unei raceli...este mai grava dupa ce mananc.noapte nu tusesc deloc. Dimineata doar foarte putin iar dupa ce mananc...nu pot sa ma opresc. In partea stanga a capului in spatele urechii am un ganglion inflamat.defapt nici nu stiu sigur daca e ganglion..e inflamat dimineata iar in timpul zilei nu mai e asa umflat. cred ca din cauza lui cateodata am si dureri de cap care le simt pana in ureche. pun asta si pe baza unei posibile infectii ale urechii..timp de 1 luna imi tiuia urechea foarte des..am fost la medicul de familie si a zis ca e probabil otita, si mi-a dat o solutie, tiuitul a trecut dar acum doar imi da junghiuri.cateodata. vara imi mai apar pe degete niste basicute foarte mici pline cu un lichid alb. cred ca sunt alergica la mure..pentru ca de fiecare daca cand mancam imi apareau...dar problema e ca imi apareau si cand nu mai mancam dar mult mai putine...e posibil sa fie 'zona zoster'..mentionez..ca nu ma mananca..nu ma doare.. Cateodata ma doare articulatia de la mana stanga, cand de exemplu..desfac un borcan..cand fortez mana...mai precis. Si de vreo 3 ori ma durut si cotul. Imi dadea un fel de junghi. Uneori dimineata sau dupa ce ma spalam pe dinti imi apareau in gura..un fel de pielite albe..de parca mi s-ar fi cojit interiorul gurii. dar dupa ce le curatam..nu mai aveam nimic.asta e tot.imi e atat de frica.. Ce puteti spune despre asta.. Pot fi infectata sau nu? Care sunt sansele sa fiu sanatoasa?
7 comentarii
0
20-08-2015, ora 19:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu cred ca esti infectata dar ce te retine sa iti faci un test SIDA de la farmacie ? E vreo 50 de lei.
0
21-08-2015, ora 11:54
Cristina2129
Nu este medic/terapeut
Cristina2129
E mai complicat...sa fac asta. mai am o intrebare.. Oare la analizele de rutina se vede daca esti infectat??
0
21-08-2015, ora 15:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
La analizele de rutina iti poate aparea semnal ca ai o infectie in corp dar nu ti se spune ca cu hiv.
0
21-08-2015, ora 15:36
Cristina2129
Nu este medic/terapeut
Cristina2129
Si testul ala..il pot gasi la orice farmacie? Il pot face singura acasa ?
0
24-08-2015, ora 11:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu stiu daca toate farmaciile comercializeaza. Puteti sa va informati la mai multe si daca il au si de pret. Prospectati piata inainte sa dati banii. Daca nu, puteti face testul gratuit la Spitalul de Boli Infectioase. Intrati pe site-ul lor in functie de orasul din care sunteti si cercetati conditiile.
0
25-08-2015, ora 00:10
Cristina2129
Nu este medic/terapeut
Cristina2129
Multumesc mult:)
0
19-01-2016, ora 15:46
discutiipechat
Nu este medic/terapeut
discutiipechat
Buna ziua,

Exista posibilitatea infectarii cu HIV, urmare a satisfacerii unei domnisoare cu mana, dupa care cu aceeasi mana te satisfaci singur. Nu a existat contact sexual de nici un fel.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unul din șase europeni infectați cu HIV are vârsta de 50 ani sau mai mult
  •