Sida

27-07-2007
Maniac
Nu este medic/terapeut
Maniac
O singura intrebare am si eu.eu nu am sida si nici partenera mea nu are daca am facut sex neprotejat este vreo probleme putem sa ne imbolnavim ?Va rog sa mi raspunde ti urgent.
15 comentarii
0
27-07-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Teoretic nu ar fi motive sa va imbolnaviti daca sunteti siguri ca sunteti amandoi sanatosi!
0
31-07-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
SIDA se transmite in două moduri principale: sexual şi prin contaminare cu sange infectat.
0
15-09-2009, ora 19:12
una_in_plus
Nu este medic/terapeut
una_in_plus
buna ziua
sunt tare ingrijorata, cateodata asa tare ca imi vin ganduri sinucigase in minte.am avut relatii sexuale cu o persoana, cu prezervativ, dar asta nu cred ca e suficient, repetate dati, ne am sarutat...la care dupa catva timp sa aflu din anturaj ca persoana respectiva ar fi suspecta de sida ceea ce m a infricosat!nu este sursa sigura dar chiar si asa nu sunt linistita!
imi poate spune cineva sigur cum as putea recunoaste o persoana purtatoare de aceasta boala, cum se manifesta, ce caracteristici prezinta???
mi e frica sincer va spun,.sunt tanara de abia mi am inceput viata.
0
16-09-2009, ora 12:36
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cel mai simplu ar fi sa faceti un test HIV la un laborator si sa lamuriti problema!
0
24-09-2009, ora 15:37
alicios29
Nu este medic/terapeut
alicios29
aceeasi intrebare mi-o pun si eu si imi doresc sa fac un test hiv dar mias dori o adresa privata si foarte discreta ma tem de rezultat si ma tem si mai mult de cum vor reactiona cei din jurul meu daca ar fi sa fie ceva ultimul test hiv lam facut acum 2 ani si am avut aceleasi emotii va rog daca puteti sami dati o adresa din brasov cat mai discreta
0
24-09-2009, ora 17:54
una_in_plus
Nu este medic/terapeut
una_in_plus
nu sunt din brasov.din cate am inteles tu esti!daca tot cauti discretie iti recomand mai bine sa cauti pe net un centru medcal in alt oras, judet!eu asa as proceda!
succes si sanatate
0
25-09-2009, ora 23:02
alicios29
Nu este medic/terapeut
alicios29
ok nu stiu ce sa zic dar chiar daca as face testul in alt judet nu crezi ca datele mele vor fi oricum inregistrate undeva intr-un registru ceva de genu asta
0
05-10-2009, ora 22:08
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Puteti face testul la Clinica Medo intr-o totala discretie!
0
26-10-2009, ora 12:58
bastty
Nu este medic/terapeut
bastty
Buna ziua. Am si eu o nelamurire eu transpir foarte mult dar numai sub brat indiferent de as folosi sunt in permanenta ud.imi este tare frica sa nu am sida sau cine stie ce ale boli..sunt o persoana de 1.80 cm si cam 100 kg...Va Multumes.
0
31-10-2009, ora 12:33
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In principiu, la volumul dvs, aceasta transpiratie este normala.
Daca doriti, totusi, ca ea sa diminueze, trebuie sa faceti infiltratii locale cu toxina botulinica intr-un cabinet de specialitate.
0
30-11-2009, ora 12:01
alicios29
Nu este medic/terapeut
alicios29
am facut testul si totul in regula va multumesc din suflet
0
23-04-2010, ora 11:08
darllene
Nu este medic/terapeut
darllene
buna am nevoie de cateva raspunsuri va rog sa imi raspundeti de cateva saptamnai mai exact 3 traiesc un cosmar am intretinut raport sexual cu un tip de care sincer nu stiam prea multe si nu neam protejat dupa ce am facut ce am facut apoi am realizat in ce pericol mam pus singura vreau sa stiu daca am fost contaminata cu vreo boala daca nu a ejaculat in mine imi este frica de sida cu toate ca afirma ca nu sufera de nimic eu tot sun speriata am facut control ginecologic dar nu am nimic dar de cateva zile am dureri groaznice de cap si ameteli si dureri ale oaselor va rog sa imi raspundeti
0
25-04-2010, ora 17:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Bolile cu transmitere sexuala pot fi molipsitoare chiar daca nu a avut loc ejacularea!
Trebuie sa faceti testele HIV si VDRL la 1, 3 si la 6 luni de la contactul sexual!
0
16-08-2010, ora 16:10
iuli212003
Nu este medic/terapeut
iuli212003
multi pe forum intreaba unde pot face testul hiv, k, afli ca ai sida ce faci??? te sinucizi?? la ce-ti foloseste ca afli??vei trai cat vei mai trai cu gandul ca i-ti sunt zilele numarate aia v-a mai fi viata??macar faceai testul era pozitiv si-ti luai tratamentul k sa scapi dar altfel.la ce folos??o sa ajungi la disperare si nebunie din cauza aceluiasi gand AM SIDA V_OI MURI, v-oi credeti ca toti bolnavii d sida se feresc sa nu dea mai departe?credeti ca sunt inregistrati toti? Sper sa ma fereasca D-zeu
0
10-09-2010, ora 00:29
marius11
Nu este medic/terapeut
marius11
foarte interesanta parerea ta despre sida si despre sinucidere. un sfat iti dau, sa nu te rogi la Dumnezeu sa te fereasca de sida ci sa te feresti tu de ea. si cum este cel mai simplu decat sa ai o relatie stabila. este exact ceea ce nu am facut eu, am avut o viata de exces sexual... si am avut noroc si pana la 32 de ani am fost ferit de boli venerice. insa, acum o luna am fost in africa si in decurs de 3 sapt am avut relatii sexuale cu 5 fete. ce pot sa spun este ca cu penultima dintre ele am avut un soc la final, s-a dus la dus si a scuipat in ciuveta, saliva era plina de sange. asadar, pe langa paduchii lati pe care mi i-a dat si de care am scapat f repede, pt ca i-am descoperit la cateva ore; am luat de la ea sifilis... deci am ajuns acasa in tara si mi-am facut analize la sange(vdrl si hiv1/2) care au iesit NEGATIV. in aceiasi zi am fost si la un dermatolog, care a vazut si el ce aveam pe penis si a zis ca am sancru tare sifilitic negativ. negativ pt ca am ajuns la el la 21 de zile de la contactul sexual, deci nu a aparut in sange. deci cu o doza masiva de penicilina g injectabila 2400000 u si gata. sancrul s-a inflamat extraordinar de tare2-3cm, ganglionii inghinali au devenit foarte duresosi la scurta vreme dupa injectarea antibioticului. in 2 zile sancrul sifilitic a explodat si a curt o groaza de puroi, acum se usuca. deci am scapat de sifilis f usor pt ca l-am depistat imediat. problema este acum cu hiv-ul...este posibil sa imi fi dat si asa ceva. traiesc clipe de emotie dar m-am obisnuit cu ideea, nimeni nu m-a pus sa umblu prin africa la agatat. ce vreau sa spun este ca gandul sinuciderii este in capul omului sanatos care nu stie cum ar reactriona la o asemenea boala; dar crede-ma ca daca ajungi intr-o situatie de acest gen faci tot posibilul sa traiesti cat mai mult.
ps. o sa va tin la curent cu rezultatul testului hiv, cand acesta v-a fi concludent, adica la 3 si 6 luni. Doame ajuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unul din șase europeni infectați cu HIV are vârsta de 50 ani sau mai mult
  •