Shigella mai fercvenat decat se crede dar greu de izolat

28-11-2015
cavit
Nu este medic/terapeut
cavit
saptamina asta m-am trezit cu o diaree rebela care nu a cedat la remediile care se dau in diaree de la inceput am suspectat-o cafiind bacteriana, si am luat colibacillinum, dar nu s-a intimplat nimic, nu era E. coli, ceva colegi mi-au zis sa nu fie virala catrala virala, sau cryptosporidiaza, eram convins ca nu este caci am mai experimentat si stiu cum e.
Am ramas la bacterii si in final am avut dreptate.
am recoltat cu tampon la nivel rectal si am insamintat cateva placi de agar SS, cateva ca stiam cat de greu e de izolat, si in final asa a fost doar pe una din ele au fost un grup de colonii de Shigella, am luat toate masurile cu putinta sa favorizese cresterea, am preincubat placile proaspat turnate, doar ce le, am turnat si am recoltat cu tamponul si am insamitat imediat.
am reusit sa izolez pana la urma o cultura pura pe 2 placi SS si una MacKonkey.
banuiesc ca am luat-o de la unitate de alimentatie publica unde nu se respecta regulile de igiena si personalul nu e controlat.
dar e frecveta si la cocinile de porci.
In variata in care am maximizat sansele de izolare si in starea de boala abia am reusit sa o izolez.
din probe de scaun state cine stie cat in frig si de la purtatori e destul de improbabil sa fie izolata desi poate sa existe.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  • Diaree în fiecare zi - cauze și tratament
  • Diareea în timpul sarcinii
  • Tipuri de scaun - cum recunoști diareea și constipația (scala formei scaunului Bristol, BSFS)
  •