Sforaitul - problema mare - URGENT

25-01-2016
valentin12
Nu este medic/terapeut
valentin12
Buna ziua, am o problema foarte mare in casa cu o persoana care sforaie ingrozitor. Nu poate sa doarma nimeni langa persoana respectiva. Va rog sa imi spuneti ce solutii exista pentru sforait. (solutii reale nu prostii)

Va multumesc.
5 comentarii
0
25-01-2016, ora 21:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. internare in clinica ORL... si tratament chirurgical in nas.. ca sa aiba o respiratie nazala perfecta
dupa se trece la Gat, daca sunt amigdalele prea mari.. trebuie micsorate in volum
daca are o faringita iritativa de la un reflux gastro-esofagian... se schimba regimulalimentar si se trateaza problemele gastrice si faringiene
daca are lueta.. prea alungita..se face rezectie a luetei
2. se tine cont de stilul de viata si alimentatie
seara cina, mancare usoara si putina la 18.00-19.00 si atat, nu se mai consuma nimic fructe dupa cina
cu 1 ora inainte de culcare.. o plimbare de jumate de ora la aer liber
0
25-01-2016, ora 23:21
valentin12
Nu este medic/terapeut
valentin12
problema este ca are un program foarte incarcat si nu are timp sa se plimbe.
0
26-01-2016, ora 19:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema este ca perosna are probleme grave de sanatate care nerezolvate duc la complicatii
deasemenea persoanele care sforaie... nu se odihnesc bine sufera circulatia cerebrala si au un mare risc
Sa Adoarma la orele pranzului pe sezute, in cefenea, la o sedinta s..a locuri nepotrivite
Cel mai grav, poate sa adorma la volan si sa provoace un accident
0
09-09-2016, ora 00:47
valentin12
Nu este medic/terapeut
valentin12
Va rog frumos sa ma indrumati catre un medic care poate rezolva aceasta problema 100%, am auzit cazuri in care ORL nu rezolva nimic. Deci, imi puteti spune ce exista in Romania si functioneaza cu siguranta impotriva sforaitului ?

stima
0
09-09-2016, ora 22:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
recititi primul mesaj
poate o sa intelegeti ca totul depinde de pacient.. nu de medic
depinde cate probleme are ( nas, gat, kg in plus...s.m.a. care duc la sforait ) si cat de neglijent este pacientul fata de el..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Remedii pentru sforăit - soluții acasă și tratamente posibile
  • Persoanele care sforăie au un risc crescut de apnee în somn și sunt mai puțin active
  • Apneea obstructivă în somn, un important factor de risc pentru cancer, indică un studiu
  • Sforăitul ar putea fi un indicator mai puternic de AVC decât obezitatea
  •