Sfaturi sa raman insarcinata...va rog din suflet

2209 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 73 74 Înainte ›
0
10-07-2012, ora 20:29
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
te cred si te inteleg, iti doresc multa bafta si sa ne dai vestea cea mare cat mai repede...nu pot sa-ti spun sa nu mai fii stresata si ingrijorata ptr ca stiu ca sunt niste sfaturi de care nici eu nu am tinut cont eu recunosc am fost dispreta si stresata pana cand am ramas sper din suflet sa ai asteptare mai scurta decat a mea ptr ca sunt groaznice momentele astea simteam la un moment dat ca intru in depresie toata viata mea se rezuma la asta sunt constienta ca nu faceam bine dar era ceva involuntar...sunt speriata si acum la orice durere sau intepatura de burta ma duc la medic ma rog la D-zeu sa fie bebe bine si sa-l tin cat mai repede in brate ceea ce iti doresc si tie cat mai repede
0
10-07-2012, ora 21:52
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
iti multumesc frumos..stai linistita, bebe este bine acolo unde e..plus ca ai cam trecut de primul trimestru care era mai critic...sa-ti dea Dumnezeu un bebe sanatos tun si sa va bucurati de el!!!!!!! sper si eu ca asteptarea mea nu o sa fie prea lunga si ca in curand o sa va dau o veste buna..disperarea mea pana in acel moment o sa ramana...nu ma pot concentra pe altceva...toata lumea mea se invarte in jurul acestui subiect, este trist!!! dar tu ce ai avut de nu ai ramas insarcinata? ce tratamente sau ce investigatii ai facut?
0
11-07-2012, ora 13:01
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
timp de un an de zile nu am facut nici un fel de investigatie si eram putin mai relaxata dar vazand ca trece timpul deja incepeam sa-mi pierd rabdarea si anul trecut in august am fost la o doctora din bucuresti care am auzit ca e ff buna...eu fiind din pitesti..la primul consult mi-a zis ca in principiu nu as avea nici o problema si mi-a luat niste secretii din col si rezultatul a iesit ca am niste infectii mi-a dat tratament si mie si sotului dupa care a repetat analiza si la fel a iesit infectie dar altceva fata de prima dupa care am mai urmat un tratament toate astea au durat cam pana in noiembrie...la ultima recoltare de secretie a iesit totul ok si m-a chemat la spital sa-mi faca o histerosalpingografie la trompele uterine care intr-adevar erau putin infundate si m-a chinuit putin pana le-a facut permeabile...intre timp a facut si sotul spermograma care a iesit ok..deci la el nu era nici o problema..dupa ce am facut si eu asta la trompe in decembrie mi-a zis sa-i dau tare ca nu mai sunt probleme si daca nu raman in 6 luni ne vedem din nou...nu am mai apucat sa ne vedem ca in mai am ramas insarcinata si 6 luni se faceau in iunie.cam astea au fost investigatiile la mine sper ca nu te-am plictisit.deci, eu nu am luat un tratament propriu-zis ptr a ramane insarcinata doar am tratat ce aveam eu dar asta dureaza..sunt investigatii de durata trebuie sa ai multa multa rabdare si ceva banuti ca sa fim realisti.dar se merita ptr bebelusul meu te pupic si nu mai sta incepe investigatiile
0
11-07-2012, ora 14:14
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
asta fac, trebuie sa ma programez pentru testul pap dupa care incep investigatiile proprizise. as vrea totusi sa te intreb ceva: care a fost procedura pt desfundare a trompelor uterine(suna cam aiurea, dar nu am gasit alta formulare)...doare? practic, ce ti-a facut? cum ai rezistat la durere? te intreb toate astea pt ca mie imi este frica de doctor, sa-ti dau un singur exemplu: cand am facut testul pap anul trecut pe mine m-a durut!!! m-a durut rau!!! :(((( bine, acum as face orice sa raman insarcinata. cum o cheama pe dr la care ai fost tu? daca este intr-adevar buna ma gandeam sa trec si eu pe la ea. Luiza sunt disperata..sunt terminata din cauza acestui subiect!!! :(((((
0
11-07-2012, ora 14:30
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
sa stii c pe mine m-a durut si ma durut chiar ff rau dar asta din cauza ca au fost obturate ambele trompe am inteles ca daca nu sunt obturate nu este chiar asa dureros..daca intri pe net si dai cautare la histerosalpingografie sau hsg prescurtat vezi acolo filmulete cu tot ce se intampla...practic in mare iti spun iti monteaza ceva inauntru nu stiu cum se cheama aia si prin chestia respectiva iti injecteaza o substanta de contrast si doctora dupa ce injecteaza se uita pe ecran sa vada daca substanta resp trece de trompe sau se opreste..la mine ambele au fost obturate dar putin ptr ca a putut sa mi le desfunde cu substanta aia adica mie mi-a injectat de multe ori substanta pana a vazut ca trece prin tropme daca nu sunt infundate de la prima injectare trece de trompe..eu am fost norocoasa ca nu de fiecare data se reuseste sa se desfunde asa daca sunt ff obturate trompele se face alta investigatie si anume laparoscopie dar eu nu am ajuns sa fac si nu stiu prea multe despre asta.este dureros sa stii cel putin pe mine m-a durut dar trece repede intr-o jum de ora dupa nu mai simti nimic.trebuie sa fii curajoasa ca doar vrei bebe si merita orice durere.doctora se numeste Camelia Constantinescu de la maternitatea Bucur dar are si cabinet particular tot asa dai cautare pe net si gasesti tot despre ea...eu nu ma mai duc la ea acum mi-am gasit un medic in Pitesti ptr ca imi era greu cu drumul si e si ff scump fata de Pitesti
0
11-07-2012, ora 14:39
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
offffff...ce ma fac? mor de frica...:((( imi vine sa plang...!! dar anestezie nu are cum sa-ti faca? pfff...nu-mi vine sa cred ca-s asa fricoasa!! iti imaginezi... daca la un test papanicolau m-a durut... iti poti imagina ca la asta care mi-ai spus tu o sa zbier de o sa ma auda o clinica intreaga? dar cum pot verifica daca ai prb cu trompele? nu se vede la ecograf (probabil ai sa spui ca-s o naiva dar chiar nu stiu)
0
11-07-2012, ora 14:45
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
nu iubita mea nu poti sa stii daca ai probleme cu trompele tocmai de aceea se face hsg sa vedem daca avem trompele infundate.trebuie sa fii tare pai cand o sa nasti ce faci ca e de 100 de ori mai dureros...o sa zici ca faci cezariana dar si dupa cezariana o sa ai de indurat multe dureri asa ca trebuie sa te incurajezi singura ca nu moare nimeni din asta..intra pe net si citeste despre asta sa vezi ca acolo spune ca este o metoda minim invaziva adica cu riscuri ff mici si nu doare la toata lumea a facut si o colega a mea de servici si nu simtit mare lucru dar ea nu le avea obturate ca mine...dar stai linistita nu dureaza nici 10 minute toata treaba
0
11-07-2012, ora 14:51
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
offf!!! luiza, cat mi-as dori sa nu existe nicio problema!! zi-mi de tine...se vede burtica? cand o sa afli ce sex are bebe? mi-as dori tare mult sa vad o poza cu tine!! ai facebook? o sa-ti las intr-un mesaj privat, aici, contul meu de FB. asta in cazul in care vrei. pup
0
11-07-2012, ora 14:55
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
da scumpa se vede burticuta deja toata ziua o mangai si vb cu bebe abia astept sa il tin in brate inca nu stiu ce este dar am citit si eu pe diverse forumuri si zic fetele ca de pe la 14-15 sapt se poate vedea ce este depinde cum sta bebe nu mai avem mult eu am 12 sapt sunt tare curioasa am fb dar deocamdata nu am poze o sa postez si poze promit...nu prea sunt activa pe fb
0
11-07-2012, ora 15:00
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
ehhhh...ce-i asta? daca ai FB existi!! :))) hai te astept acolo...vezi ca ti-am lasat un mesaj privat aici!! de andreea ce mai stii? ce mai face? sper din tot sufletul sa fie bine si in curand sa ne dea o veste buna.
0
11-07-2012, ora 15:03
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
nu mai stiu nimic mi-e tare dor de ea dar a decis sa ia o pauza si i-am respectat decizia sper sa ne mai aduca vesti ca mie mi-e dor de ea
0
11-07-2012, ora 15:11
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
te inteleg...am citit si eu mesajul ei ieri, la munca, evident ca am inceput sa plang :(( da, daca s-a hotarat sa faca asta este mai bine sa-i fie respectata decizia...intr-un fel a luat o hotarare buna buna pentru ea si pentru psihicul ei! sper sa-i ajute bunul Dumnezeu si sa auzim numai lucruri bune si vestea cea mare. eu acum ma pregatesc sa plec la munca...sunt intr-o tura mai nasoala...ma intorc acasa pe la ora 3 noaptea...deci as putea spune ca sunt obo de pe acum :) o sa mai intru de la munca pe aici. te puuuuup
0
11-07-2012, ora 15:20
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
te pup si eu si sa ai servici usor am intrat pe fb tau esti foarte frumoasa si o sa fii o mamica super sexi..nu ma prea pricep eu pe fb ca nu prea intru am intrat la tine si am dat in coltul din dreapta sus la sent friend nu stiu daca am facut bine..ma cam depaseste tehnologia asta cateodata...app am vazut pozele tale si te-am vazut cu tigara in mana eu fumam un pachet pe zi iar anul trecut in august cand m-am hotarat sa fac orice ptr a avea un bebe am renuntat si la fumat...mi-a fost tare greu dar a trecut...sa stii ca si fumatul poate duce la infertilitate.sper sa nu te superi ca ti-am zis pooop si mai vb
0
11-07-2012, ora 17:13
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
iti multumesc frumos luiza pentru aprecieri(ai reusit sa-mi trimiti cererea de prietenie). nu este foarte greu sa umblii pe FB, cu timpul ai sa te obisnuiesti, ai sa vezi! stiu problema cu fumatul.am incercat sa ma las, am reusit doar pentru 3 luni (cu o tigara electronica), evident ca nu am reusit si uite ca, iar m-am apucat de fumat...ce-i drept fumez destul de mult...stresul de la locul de munca. stiu ca inclusiv stresul duce la infertilitate :(
0
11-07-2012, ora 17:31
adryaana
Nu este medic/terapeut
adryaana
buna fetelor.si eu am aceiasi problema...nu raman insarcinata...adevarul este ca nu incercam de mult timp doar de vreo 4 luni...inainte de astea 4 luni am luat un tratament ca sa imi vina regulat...nu am ciclu regulat... dupa ce am terminat tratamentul doctorul mi-a spus ca ar trebui sa se regleze dar nici pana in ziua de azi nu mi-a venit...niciodata nu am avut ciclu regulat.la ginecolog ma duc la 6 -7 luni...acum trebuie sa ma duc iar dar am racit si iau un tratament si vreau sa il termin ca sa imi fac si papanicolau... dar.ma ingrijoreaza faptul ca nu imi vine... si nu stiu daca o sa pot ramane insarcinata...joia viitoare o sa ma duc la doctor si o sa vorbesc cu el.pupici...
0
11-07-2012, ora 17:58
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
adriana, nu te ingrijora, tehnologia din ziua de azi a avansat cat de cat!!!! important este ce iti spune medicul tau ginecolog.incearca sa-ti cunosti si corpul cat de cat..adica atunci cand esti la ovulatie sa stii cand o ai!! sotul tau a facut vreo analiza? daca nu, ar trebui sa-l pui si pe el sa faca o spermograma...nu de alta dar investigatiile facute de femeie sunt mult mai amanuntite decat una singura pe care trebuie sa o faca barbatul. uite, eu de 6 zile iau branca ursului..cica ajuta foarte mult la fertilitate...sper din suflet sa nu aveti nicio problema si sa ne dai o veste buna cat de curand! pupici
0
11-07-2012, ora 18:01
adryaana
Nu este medic/terapeut
adryaana
sotul meu nu a facut nici o analiza si o sa ascult de sfatul tau si o sa faca si el analiza...am luat branca ursului o luna dar am fost atat de ocupata incat nu am mai reusit sa continui...dar de acum am timp si o sa iau si eu si sotul meu ca am inteles ca branca ursului face minuni.pupici
0
11-07-2012, ora 18:09
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
asa este, dar hai sa-ti mai spun ceva...am auzil la unele fete ca dupa ce sotul a luat branca ursului calitatea spermei a fost mai proasta decat inainte!! pt moment la mine in cuplu o iau doar eu...dar pt siguranta intreaba un doctor, el iti poate da un raspuns avizat
0
11-07-2012, ora 18:22
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
adryaana imi pare rau pentru ce ti se intampla intr-adevar daca nu ai cm regulat e mai greu sa descoperi ovulatia...dar sa stii ca ma citit si eu de branca ursului si am auzit ca regleaza si ciclu menstrual dar trebuie sa faci cateva luni tratamentul...acum nu stiu cat este de adevarat ca am citit pe net nu mi-a zis un medic...am mai vb cu fete aici pe forum care au probleme cu cm si ziceau ca iau un tratament anume ca sa le vina...iti doresc multa bafta
0
11-07-2012, ora 20:55
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
fetelor, am avut astazi o zi ingrozitoare la munca :((( abia astept sa ajung acasa!!! luiza mor de frica.nu-mi vine sa ma duc la doctor. Adriana tu sa nu faci ca mine!!!!
0
12-07-2012, ora 11:34
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
trebuie sa-ti faci curaj nu ai incotro e mult pana ajungi acolo ca apoi te intareste D-zeu...te pup si iti tin pumnii
0
12-07-2012, ora 11:52
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
astazi am incercat sa beau branca ursului...dar mi-a venit sa vomit :((...beau BU chiar daca ma urc la volan dupa si plec...are mult alchool si ma simt foarte ametita dupa ce beau..dar nu mai conteaza. imi doresc din suflet un BB. luiza ai dreptat, as face orice sa-l am..ma rog la Doamne Doame sa-mi dea minunea asta. tu cum mai esti? cum te mai simti? bebe este bine?
0
12-07-2012, ora 11:59
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
eu sunt bine multumesc de intrebare desi sunt deja cam obosita ca ma trezesc dimineta sa fac si eu treburile mai pe racoare azi am dezhetat si frigiderul si ma cam doare spatele dar o sa treaca mai stau putinel pe net si ma duc sa fac nani ca mi-e un soooommmnnnn de nu mai vad nici sa scriu...am un bebe puturos toata ziua ar dormi.sau mai degraba mami e puturoasa, ai grija ce faci cu branca ursului de ce nu incerci cu pastile ca alea am inteles ca nu contin alcool...nu am apucat sa iau dar am inteles ca sunt super gretoase dar ce nu faci ptr bebe...trebuie sa prinzi curaj mai repede sa te duci si la medic ca din cate dstiu si Andreea lua branca ursului de cateva luni bune si nimic.daca este o problema medicala degeaba iei bu...nu vreau sa te descurajez dar mergi in pararel si cu bu si cu controalele
0
12-07-2012, ora 12:08
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
asa am sa fac luiza, pana ajung la control(sapt viitoare) o sa mai iau si BU.. hei, bebe nu-i puturos si nici tu...doar ca sunteti doi intr-un singur corp si il obositi...asa ca...dute la somn si mai lasa treaba si in grija altora, nu mai face efort de niciun fel!!! in perioada asta ai nevoie de somn si liniste!!!! pup
0
12-07-2012, ora 12:12
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
eeee sa stii ca nu ma omor cu treburile de vreo luna nu ma mai duc nici la serviciu sunt in medical si am cam lenevit si stiu ca nu este bine...trebuie sa fac miscare afara nu pot iesi pe caldura asta decat seara asa ca imi fac si eu de lucru prin casa ca ma plictisesc pana vine sotul...am mare grija cand simt ca nu mai pot las totul balta si ma duc in pat mai ales ca obosesti mult mai repede...te pupic sa si ai servici usor
0
12-07-2012, ora 12:28
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
poate iti pui si tu poze pe FB sa vad si eu burtica!! eu cand am fost la doctorul de familie mi-a spus ca sunt grasa si ca trebuie sa slabesc...deh, m-a demoralizat si el...ma simt grasa si urata acum. offff!!! numai stres pe capul meu!! acum m-am apucat si de regim sa slabesc...singura prb este tigara la mine, nu pot renunta la ea oricat mi-as dori!! prietenul meu nu fumeaza si tot timpul imi spune sa ma las ca-mi fac rau...dar eu..nu si nu!! ma bucur pt tine ca te-ai lasat de tigari, inseamna ca esti o persoana puternica si cu multa vointa. bravo!!! cat de mult mi-as dori sa intru aici si sa-ti dau vestea cea mare!!! de ce se lasa atat de mult asteptat bebele meu? :(((
0
12-07-2012, ora 15:02
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
o sa vina si momentul cand vei intra aici si imi vei da vestea cea mare dar te rog nu mai gandi asa despre tine esti o fata foarte frumoasa ti-am mai zis asta si simt ca ai si un suflet mare.si bebele meu s-a lasat asteptat...toate la timpul lor totul se intampla cand crea D-zeu nu cand vrem noi..eu cand fumam aveam 49 kg dupa ca am lasat tigarile am inceput sa iau in greutate dar nu mi-a pasat am preferat mai grasa dar mai sanatoasa in mai cand am ramas insarcinata aveam deja 53 kg iar acum la 3 luni de sarcina am 57 kg...dar nu-mi pasa deloc imp e sa am un bebe sanatos si ca nu mai fumez.totul e sa vrei sa te lasi de fumat dar sa vrei cu adevarat...am mai avut si eu o tentativa sa le las acum vreo 3 ani dar dupa vreo 3 luni le-am luat din nou dar anul trecut in august chiar mi-am dorit din suflet sa le las.o sa pun cat de curand si poze pe fb
0
12-07-2012, ora 19:16
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
inseamna ca stii cat de grea este asteptarea asta!!! stii, cateodata ma gandesc ca am o varsta (31 ani) si parca nu-mi vad rostul in viata fara un copil :((
0
12-07-2012, ora 19:40
adryaana
Nu este medic/terapeut
adryaana
maslinica.eu sunt foarte curajoasa...ma duc la doctor orice ar fi...ba chiar am convins si o prietena sa-si faca si ea control...asa ca joia viitoare la 5 si ceva sunt acolo.revin cu vesti bune...(sunt optimista)pupici...
0
12-07-2012, ora 20:16
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
adriana, sper sa aud numai vesti bune de la tine!!!!! tu de unde esti? app, sa nu ne uiti, da? sa ne spui si noua ce ti-a spus medicul!!! puuup
Adaugă un comentariu / răspuns
2209 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 73 74 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •