Sfaturi sa raman insarcinata...va rog din suflet

2209 comentarii 1 2 ..... 262728 ..... 73 74 Înainte ›
0
27-02-2014, ora 15:53
Luisa23
Nu este medic/terapeut
Luisa23
Luna83 nu mai fa lunar test, cu cat te dezamagesti mai tare cu atat vei fi mai stresata.Insista in cele 5 zile fertile, zi de zi sau cum pti :), si lasa sexul sa fie de la sine sa nu devina, , mecanic, , pentru dorinta de bebe.La mine asta a fost cheia succesului cred :d si plus eram in concediu amandoi, si nu ma stresasem defel, ba chiar nici nu-mi venea sa fac test, dar era prea batator la ochi ca sunt caci mi-era rau de tren.
Stiu, iti trebuie multa ambitie sa nu te gandesti tot acolo, dar intr-o zi vei reusi, sunt sigura.
Pupici
0
18-03-2014, ora 12:42
Miki514
Nu este medic/terapeut
Miki514
sper sa-ti fiu de ajutor...iti semnalez site-ul care pe mine m-a ajutat foarte mult pt ca te invata sa-ti cunosti propriul corp si te ajuta sa intelegi cand ovulezi ceea ce este foarte important pt a putea concentra rapoartele in perioada respectiva...site-ul este http://ro.mymenstrual.com
eu folosesc metoda temperaturei basale din iulie 2013 si din fericire in septembrie am ramas insarcinata :)
mai am putin pana in mai cand voi putea strange in brate primul meu copil, un baietel atat de mult dorit si asteptat!!!
0
28-03-2014, ora 11:02
iasmin bolog
Nu este medic/terapeut
iasmin bolog
Buna fetelor, am revenit dupa 6 luni dar si cu o sarcina de 15 sapt dupa aprox 2-3 ani de asteptari.In octombrie am facut histerosalpingografie, iar noul an a venit cu bucurie mare!am incercat multe tratamente si nimic, am renuntat la toate pastilele gen.Duphaston, Arefam etc.cu mult inainte, am luat doar tinctura de branca ursului, si bai fierbinti cu hrean la picioare, inainte de sarcina, dar stateam si cu fundul lasat spre vasul cu apa de 2-3 ori pe sapt, iar sotul acele vitamine Proxeed nf, cate una pe zi la pranz dupa masa, pe care le-am luat din Italia, sunt mai scumpe, dar mult mai bunedecat aici(40 de euro cutia de 20 de plicuri, app. mi-au ramas 2 cutii jumate, 52 de plicuri cine este interesat le dau cu 200ron)eu mi-am luat pt 6 luni, iar in a 4 luna de vitamine la sot s-a pozitivat testul la fel ca si la persoana care mi le a recomandat, doar ca ea avea multi ani de asteptari fata de mine, dar se pare ca o influenta foarte mare a avut-o si o femeie pe care am intalnit-o in spital in ziua cu histero, avea 36 de ani la a doua sarcina, dupa multi ani de asteptare, si asta cu prb, prima a pierdut-o.M-a invatat sa accept realitatea, sa vad lucrurile asa cum sunt ele, m-a invatat sa mi apropii sotul, sa fim uniti, sa trecem impreuna peste acest hop.Rezultatul la histero a fost bun, iar ea mi a zis dinainte ca o sa ma indoape cu pastile, stimulente, mi-a zis sa nu iau nimic ca nu ma vor ajuta, si nu le-am luat.Mentionez ca la mine nu a fost gasita o cauza a infertilitatii, totii doctorii mi-au spus ca sunt ok, iar spermograma sotului bunisoara.In luna decembrie sotul a fost liber toata luna, am comunicat mult, ne-am iubit mult si am reusit.Va doresc din suflet sa reusiti tuturor!
0
28-03-2014, ora 11:05
iasmin bolog
Nu este medic/terapeut
iasmin bolog
Vreau sa mai adaug ceva, nu faceti sex mecanit, iubiti-va cu pasiune, eu am gresit, i-am cerut scuze sotului aveam momente cand nu faceam decat sa obtin materia prima.
0
11-04-2014, ora 08:56
ligiia
Nu este medic/terapeut
ligiia
Salut fetelor, salut Luisa23 nu am mai intrat de ft mult timp pe aici...imi pare rau pentru sarcina pierduta :((( stiu ce inseamna...noi suntem bine am intrat in saptamana 38 si se apropie momentul din ce in ce mai tare de a fi mamica...e asa frumos...sa nu va pierdeti credinta..daca e asa Dumnezeu stie cand e momentul potrivit pt fiecare...nu renuntati.va pup
0
09-05-2014, ora 22:21
scumpyy19
Nu este medic/terapeut
scumpyy19
buna, as dori sa stiu daca beau acifol 1tb/ zi pot sa mananc gref.
0
05-06-2014, ora 16:51
Valentina1988
Nu este medic/terapeut
Valentina1988
Buna, sunt noua pe aici :) dar am citit in mare parte la ceea ce ati scris toate. ma bucur pentru cele care au reusit sa ramana insarcinate :P. eu nici nu stiu ce sa mai cred..eu incerc de aproximativ 2 ani si nimic... dar totusi nu ma las batuta asa usor...incercarea moarte n-are :D.
0
06-06-2014, ora 17:22
volar
Nu este medic/terapeut
volar
Salut tuturor. Am tot citit blogul asta. Eu incerc de un an si jumatate pentru al doilea copil. Se pare ca am uitat metoda. :D
Iasmin, as vrea sa te intreb cateva lucruri :
- brinca ursului, in cele 4 luni, ai luat-o doar in primele 10 zile din fiecare luna sau continuu ?
- cum puneai hreanul in apa fierbinte? razuit ? sau il fierbeai intreg ?
- legat de vitaminele acelea pt sot, Proxeed nf, imi poti spune ce contin ? am cautat pe net si nu am prea gasit.
Multumesc frumos si bafta tuturor cu proiectul. :P
0
10-06-2014, ora 16:38
Pupazzo2
Nu este medic/terapeut
Pupazzo2
Buna, fetelor si-mi cer scuze ca nu am scris de ceva timp!O scurta recapitulare, ca sa nu fiti nevoite sa cititi tot topic-ul..am incercat cateva luni sa raman insarcinata, dar, nimic n-a dat roade, atunci am zis:'STOP, mergem la analize!'Si asa am facut: l-am sunat pe dl doctor Bisoc de la Medlife Brasov si m-am programat pentru analize.Prima sedinta, primul soc:din cauza stresului, nu am avut ovulatie deloc:( Mi-a facut dl doctor si alte analize, de secretie, bla-bla..si a stat de vorba cu sotul meu si l-a convins sa-si faca si el analizele (spermograma+spermocultura); au venit rezultatele pentru amandoi:sotul a trecut toate testele, iar la mine, in afara lipsei ovulatiei, mi-a descoperit si bacteria E coli in colul uterin.Bacterie care m-a urmarit 3 luni si apoi a murit, lasandu-i loc bacteriei Enteroccus Spp.Dupa o luna, a murit si aceasta si dl dr m-a programat pt HSG (histerosalpingografie) pe care am facut-o, dar cu ff multe emotii.A trecut si asta si sunt toate ff bine si la locul lor.Acum astept sa vina bebe in mod natural, fara stres, fara agitatie.Din toata 'aventura' asta, am inteles ca Dumnezeu este singurul care alege cand sa vina un bebe.Noi il asteptam...pupicei pt toate aspirantele la burtica!
0
17-06-2014, ora 18:39
Luisa23
Nu este medic/terapeut
Luisa23
Buna fetelor, ma bucucr ca nu v-ati pierdut speranta in Dumnezeu, ma bucur pt cele care au reusit, le urez succes celor care inca incearca, sigur veti reusi, trebuie rabdare.Eu, dupa cum unele stiti, am un baietelde 3 ani si 4 luni, anul trecut am suferit o hiperstimulare ovariana acuta in incercarea disperata de a face al 2-lea copil(dupa aproape un an de inceracai), dupa 2 luni de la hiperstimulare am ramas insarcinata si la 5 saptamani si 5 zile am pierdut sarcina, am fost distrusa psihic, sincer...dar nu am renuntat la vis, am mers in martie la un control dupa 2 luni de la avort si mi s-a spus ca e momentul sa incerc din nou.fizic eram ok, dar ma temeam de esec...in 1 aprilie simteam ca e ceva schibat cu mine, nu eram eu...mi-am facut test si...pozitiv, ultimul ciclu ffind in 8 martie, in 5 aprilie l-am repetat si a iesit clar pozitiv, am mers la 5 saptamani la dr pt confirmare si bb era bine, la 6 saptamani i-am auzit prima data inimioara...a fost cvel mai frumos sunet, de atunci nu m-am mai temut o clipa, azi avem 15 saptamani si multumesc lui Dumnezeu suntem bine si sanatosi, se pare a fi tot baietel :)
Deci fetelor nu va pierdeti speranta :)
Mai stiu oun caz de pe forum care a reusit dupa 2 ani, pe cale naturala :)
SI NU VA ADANACITI IN ANALIZE!sunt inutile si va sperie mai mult!
0
24-06-2014, ora 11:15
Alesia Sanio
Nu este medic/terapeut
Alesia Sanio
Salut,

de un an si jumatate incerc si eu sa fac un bebe, dar pana acum nu am reusit. am mers la mai multi medici, am facut tot felul de analize si totul este in regula atat la mine cat si la sotul meu. singurul pas pe care inca nu l-am facut este o histerosalpingografie.
puteti va rog sa ma ajutati cu opiniile voastre referitoare la aceasta interventie?

multumesc.
0
25-06-2014, ora 00:46
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna Alesia, histerosalpingografia verifica permeabilitatea trompelor uterine. Poti da mai multe detalii despre investigatiile pe care le-ai facut si exact ce rezultate au avut? 'Totul este in regula' este foarte relativ, depinde de ce anume s-a verificat.
0
30-06-2014, ora 18:41
anonim.anonim
Nu este medic/terapeut
anonim.anonim
buna ziua.spunetimi va rog daca barbatul si femeia au aceea grupa sanguina dar rh+ la mama si rh- la tata.pot aparea probleme daca dorim copii?multumesc
0
30-06-2014, ora 23:44
Alesia Sanio
Nu este medic/terapeut
Alesia Sanio
Dr Laurentiu, multumesc mult pentru raspuns. am facut ecografii repetate pentru monitorizarea ovulatiei, am faut analize hormonale si analize pentru anticorpi; sotul meu a facut o spermograma. in ultimele 6 luni am fost lunar la control la mai multi ginecologi si mi s-au recomandat investigatiile prezentate mai sus, iar dupa aflarea rezultatelor mi s-a comunicat sa am rabdare :(. dintre analizele hormonale progesteronul avea valoarea afrenta intervalului care indica trimestrul I de sarcina. totusi nu sunt insarcinata :(. O alta 'anomalie' pe care am observat-o este ca in a 11-a zi a cm foliculul are 26-28 mm dar se sparge abia in a 16-17-a zi. Ginecologii la care am fost la control mi-au comunicat ca atata timp cat foliculul se sparge nu este o problema. totusi nu pot sa ma gandesc ca nu exista o problema avand in vedere ca inca nu am ramas insarcinata...
0
05-07-2014, ora 11:42
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna anonim.anonim, nu sunt probleme legate de exemplul descris.

Alesia, nu ai mentionat ce varsta ai. Ce valoare a avut progesteronul si in ce zi a ciclului menstrual a fost dozat? Daca totul este in limite normale, uneori dureaza mai mult pana se reuseste.
0
07-07-2014, ora 06:05
anonim.anonim
Nu este medic/terapeut
anonim.anonim
multumesc de raspuns
0
02-09-2014, ora 00:34
Valentina1988
Nu este medic/terapeut
Valentina1988
Buna ! Eu nu prea am idee in legatura cu doctorii si, , a ramane gravida, ,.
Cam ce analize trebuie facute, sau cum iti dai seama daca esti fertila sau nu ? Noi incercam de mai bine de 2 ani si nimic, si nu prea stiu care ar fi motivele. Eu am 26 ani, nu cred ca sunt prea batrana pentru asta :). Sotul meu si-a facut test pentru calitate...si a fost ok ceva de genul 75% e in regula, eu nu ma prea am cu termeni medicali.
Tin sa mentionez ca am facut o mica operatie in luna iunie, pentru nu stiu ce schimbare de celule, dar a spus medicul ca nu are nici o treaba cu a ramane gravida, si mi-a spus ca totul e ok la mine. deci, care ar fi problema ? mai ales ca trebuie sa merg periodic la control, din 6 in 6 luni.deci ce analize sau teste extra trebuie facute ?
Multumesc
0
12-09-2014, ora 13:08
lorenna11
Nu este medic/terapeut
lorenna11
Buna seara! As avea si eu o nelamurire. luna asta dr mia depistat o anexita si mia dat tratament antibiotic zanocit 7 zile 2/zi. In data de 15 ar fi ultima zi in care trebuie sa iau iar in 18-19 ar fi ovulatia. Ne dorim tare mult un copil si nu vreau sa se intample ceva. Dr mia zis ca nu ar fi chiar o problema dar nu sunt sigura pe acel "CHIAR". Va rog sa imi raspundeti sa stiu ce sa fac.
0
02-10-2014, ora 10:27
elena rodica
Nu este medic/terapeut
elena rodica
Buna fetelor am 30 de ani si sunt casatorita de 3 ani si ne dorim fffff mult un bb dar pana acum nu sa intamplat am facut analuzele si au iesit bune nu am un cm regulat am inceput sa iau acid folic si vitaminele b3 b6 si b12 si zinc si mai multe vitamine de luna asta am inceput sa le iau.ce sfat imi dati si mie cu vrem cu mult dor un bb va pup.
0
02-10-2014, ora 10:30
elena rodica
Nu este medic/terapeut
elena rodica
Va rog dati-mi un sfat cum sa raman insarcinata va rooooog.va puuup.
0
02-10-2014, ora 11:50
elena rodica
Nu este medic/terapeut
elena rodica
Va rog frumos sa imi dati si mie un raspuns.
0
03-10-2014, ora 14:07
Valentina1988
Nu este medic/terapeut
Valentina1988
Si eu astept un raspuns..si inca nimic. Oricum tu continua cu vitaminele pe care le iei, nu cred ca iti poate face vreun rau. si eu am luat acid folic, dar... nu mai iau, ca am luat cam 1 luna jumate, si am renuntat la ele. Ce o fi o fi, sper sa fie ceva totusi.
0
03-10-2014, ora 14:31
elena rodica
Nu este medic/terapeut
elena rodica
Buna valentina eu zic totusi sa lai iei acid folic mie m-ia spus doctorul ca 3 lubi sa iau acid folic acum cum vreu si tu am mai gasit cateva remedii naturiste sper sa fie bune te pup si poate ne ajuta si pe noi alte fete de aici care au ramas insarcinate cu vreun sfat.
0
07-10-2014, ora 17:21
Valentina1988
Nu este medic/terapeut
Valentina1988
Deci cu alte cuvinte, ar trebui sa incep sa iau din nou acid folic ? sa mai incerc inca o data sa iau, si sa ma tin de el cateva luni ?
0
12-11-2014, ora 20:07
Gaza
Nu este medic/terapeut
Gaza
Bună tuturor! Îmi cer scuze dar nu ştiu cum sa încep..Am şi eu la fel ca şi voi problema de a rămâne însărcinată..am 26 de ani si sunt căsătorită de 2 ani jumătate şi îmi doaresc nespus un copilas.incercam de 2 ani fără nici un rezultat. Eu si sotul meu suntem împreună de aproape 10 ani. Acum 7 ani am făcut cea mai mare greşeală a vieţii mele pentru care acum plătesc..Am făcut un avort..eram un copil speriat sa nu afle mama şi tata ca sunt însărcinată nu am spus la nimeni atunci..Am mers împreună la medic..a fost soluţia pe care noi am găsit o ca eu sa nu fiu certata..cu toate astea dupa mama m-a simţit ca este ceva cu mine şi i-am recunoscut mi a spus atunci ca trebuia sa îi spun şi sa pastrez copilul..dar era prea tarziu..Acum sunt disperata pot spune..mă gândesc în fiecare zi la momentul în care voi afla ca sunt inarcinata..mă gândesc şi regret nespus ce am făcut atunci..Am mers la doctori dar toţi mi-au spus ca nu am nici o problema..nu am ciclul regulat..acum merg la un nou medic am început sa fac analize de sânge sa vadă dacă nu cumva am o dereglare hormonala. Ni s a recomandat sa facă şi soţul spermatograma..analizele la sânge mi s au dat sa le fac în ziua 14, 21 şi 3 de ciclu...a mai fost cineva care a făcut aceste analize..credeţi ca o sa îmi dea un tratament pe baza acestora?
0
06-01-2015, ora 00:20
Valentina1988
Nu este medic/terapeut
Valentina1988
Zilele trecute am vorbit cu o femeie care, a ramas foarte repede insarcinata cu primul copil, apoi sa chinuit 8 ani ca sa il faca pe al doilea si fara nici un rezultat, pana la urma a urmat inseminarea si acum il are si pe al doilea. Deci daca este sa ramai, ramai. Poti sa nu ai nici o problema, nici tu nici sotul, dar sfatul meu este, daca nu ramai normal, cel mai bine sa faci inseminarea. Eu am fost la medic, nu am nici o problema, sotul meu la fel. El si-a dat probele, eu testele de sange si ce mai trebuiea, acum astept sa ma fim sunati de medic ca sa mergem sa facem inseminarea. Si noi ne chinuim de mai bine de 2 ani si nimic. Decat sa iau medicamente dupa ureche... sau alte lucruri naturiste, mai bine alegeti aceasta optiune, si este si sigura in cazul in care nu e nici unul bolnav.
Toate cele bune va doresc, si sper sa va vedeti toate visul implinit.
0
13-01-2015, ora 23:15
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
Intr-adevar, se fac dozarile hormonale in zilele respective.Se verifica astfel mai multe detalii, printre altele si daca este vorba de prezenta ovulatiei sau de un ciclu anovulatoriu.In cazul in care este vorba de acelasi partener cu care s-a obtinut sarcina dar se incearca ramanerea gravida de ceva timp:se recomanda in plus histerosalpingografia pentru a vedea permeabilitatea trompelor.
0
19-01-2015, ora 14:37
lionelaw
Nu este medic/terapeut
lionelaw
Buna fetelor, nu am mai intrat de foarte mult timp aici dar acum vreau sa va impartasesc bucuria mea.Am fost si eu in situatie voastra, timp de vreo 5 ani am tot fost pe la doctori diferiti si am facut diferite tratamente dar degeaba pana intr-o zi când am dat de o doamna care m-a intrebat daca nu vreau sa merg si la un doctor homeopat;am zis ca daca am incercat tot felul de tratamente sa o incerc si pe asta.Am facut programare si dupa o discutie cu doamna doctor mi-a prescris un tratament pentru 4 luni de zile si la nici o luna de tratament s-a produs minunea sunt insarcinata in 5 saptamani.Cand am facut testul si am vazut 2 liniute nu imi venea sa cred am inceput sa ma frec la ochi sa ma spal pe fata ca am zis ca nu vad bine ca eram si somnoroasa.Sper din tot sufletul ca toate aspirantele sa devina cat mai repede mamici.
0
21-01-2015, ora 12:38
Valentina1988
Nu este medic/terapeut
Valentina1988
Buna din nou. Si mie mi sa recomandat tratament pentru o perioada de 3 luni. toate analizele sunt perfecte, si la mine si la el. Sper ca cu acest tratament sa raman :). trebuie sa il iau in perioada menstruatie, adica la a doua zi incep, pentru o perioada de 5 zile. 2 pastile zilnic, si cam atat. daca raman, trebuie sa anunt doctorita :P, la fel si daca nu raman, ca apoi voi face alt tratament, sau direct inseminarea. acum astept, si felicitari pentru fetele care au reusit.
0
24-01-2015, ora 10:03
valy86
Nu este medic/terapeut
valy86
buna sunt si eu noua pe aici ma puteti sa ma ajutati si pe mn cu un sfat ceva.am avut un sterilet care lam scos acum o luna ca eu si sotul ne dorim un bebe.steriletul a fost pe 5 ani dar am intirziat cu un an deci lam scos la 6...as vrea sa stiu dc este posibil sa ramai insarcinata imediat dp il scoti mentionez ca mai am o fetita de 7 ani si am 28 de ani
Adaugă un comentariu / răspuns
2209 comentarii 1 2 ..... 262728 ..... 73 74 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •